21. 3. 2024
Tisk článku
Pavel Kopecký přináší v den schůzky ministrů zahraničí V4 v Praze zásadní a jasný vzkaz Viktora Orbána ke světovému uspořádání po porážce Západu ve válce s Ruskem na Ukrajině, nebo po mírovém ukončení konfliktu, jež má v programu Donald Trump - pokud se dočkáme jeho zvolení - pokud k volbám vůbec dojde
Praha v tomto půlroce předsedá skupině V4 (ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko). Proto dnes hostí setkání ministrů zahraničí těchto středoevropských zemí. Schůzka je bezpochyby další příležitostí ke střetu mezi zastánci státní suverenity a obrany národních zájmů z Maďarska a Polska s převodními pákami bruselské a washingtonské linie reprezentované tupohlavým Pirátem Lipavským a polským válečným jestřábem Sikorským.
Nejspíš tedy budeme svědky dalšího střetu. Lze jej očekávat i proto, že maďarský premiér Viktor Orbán právě přišel s tezí, že končí hegemonie Západu a vzniká Nový světový řád. Současně ujistill, že Maďarsko půjde i nadále kráčet svou nezávislou cestou, přestože na něj některé sousední země tlačí, aby jednal v jiných zájmech (o Ficově Slovensku dnes platí totéž, takže lze snadno odhadnout, koho má na mysli).
Orbán vyjádřil svůj vyhraněný postoj během výročního setkání s velvyslanců na ministerstvu zahraničních věcí a obchodu v Budapešti. „Hegemonie Západu skončila, o tom dnes nikdo nepochybuje, protože je to dobře podloženo daty,“ řekl - a dodal, že je zřejmé, že světová ekonomika je rozdělena do geopolitických bloků a že na státy, které zastávají suverénní postoje, je globalisty vyvíjen obrovský tlak.
Dále uvedl, že v rámci členství v bloku existuje jen velmi malý manévrovací prostor. „Zatím je v zájmu Maďarska být členem Evropské unie a NATO, ale nebýt součástí bloku. Z tohoto důvodu budeme posilovat naše spojenectví s ostatními suverénními zeměmi,“ prohlásil.
Vyzval maďarské diplomaty, aby v zemích, kde působí, pečlivě sledovali a analyzovali vývojové trendy v souvislosti s formováním tohoto nového antiglobalizačního světového řádu. „V éře hrozeb budou mít naši velvyslanci ještě větší roli a úkoly. Budou potřebovat více odvahy než kdy jindy, aby účinně zastupovali naše národní zájmy,“ poznamenal (pravý opak toho, čím ve stejnou dobu krmili hlavy velvyslanců v Praze "kinder-ministr" Lipavský, Fiala a Pavel).
Již dříve Orbán označil ukrajinsko-ruský konflikt za „zástupnou válku“ a konstatoval, že Západ, který kyjevský režim řídí, nemá šanci v ní zvítězit bez ohledu na velikost vojenských dodávek na Ukrajinu.
Vyzval obě strany k jednání o ukončení bojů, aby se zabránilo dalšímu krveprolití, což Kyjev odmítl. Pro Orbána existuje jediné řešení: „Mírová jednání musí dříve či později začít a musí se na nich nějakým způsobem podílet i USA". Kritizoval Brusel za to, že spolu s Británií znemožnil uzavření mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou hned na počátku konfliktu.
Nejde o novinku. Orbán vždy veřejně kritizoval politiku Západu, zejména pokud jde o válku na Ukrajině. Odsoudil sankce vůči Rusku jako kontraproduktivní a dodávky zbraní Kyjevu jako nebezpečné a eskalační. Minulý měsíc v neveřejném vystoupení řekl členům své vládnoucí parlamentní frakce Fidesz-KDNP, že ve světle rostoucí finanční zátěže evropských států kvůli ukrajinskému konfliktu „téměř nikdo nevěří“, že vojska Volodymyra Zelenského zvítězí.
Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto již o víkendu varoval, že čím později bude „vyhlášeno příměří a zahájena jednání, tím hůře pro Ukrajinu.“ Prohlásil, že jednání o ukončení války jsou nevyhnutelná, protože stejně jakio „Kyjev nemůže porazit Rusko, tak Rusko nemůže porazit celý Západ" (ani to není jeho cílem a záměrem, jak váleční štváči Západu neustále přesvědčují svou veřejnost).
To je také východisko, s nímž ministři zahraničí Maďarska a Slovenska přijeli dnes do Prahy. Na čem se mohou shodnout, když proti nim sedí prodlouřžené ruce Bruselu a Washingtonu? Navíc v Preaze, kde vládní otěže drží beznadějný agent, jenž má jediný úkol - co nejrychleji uskupení V4 zničit? Je ovšem otázkou, čím se bude řídit, pokud se do Bílého domu vrátí Orbánův spojenec Donadl Trump.
V předchozích letech se Orbán zúčastnil několika pro-trumpovských akcí a otevřeně fandí jeho znovuzvolení. Prohlásil, že „kdyby byl Trump prezidentem, válka by vůbec nezačala“ a že Trumpův návrat „přinese mír.“ „Nemůžeme a nechceme se vměšovat do voleb v jiných zemích. To ale neznamená, že nesmíme dát najevo, že bychom si přáli, aby se prezident Donald Trump vrátil do Bílého domu a nastolil mír ve východní polovině Evropy,“ zdůraznil.
Je sice dobře, že se zástupci V4 ještě vůbec scházejí. Žádný společný postup, který by jediný znamenal posílení vlivu středoevropských zemí na Brusel a Washington ve smyslu posílení státní suverenity a rozhodování v zájmu jejich národních zájmů rozhodně čekat nelze.
Doufejme jen, že čekání na Trumpa se nezmění v "čekání na Godota" - jenž v tomto slavném dramatu, jak známo, nikdy nepřišel.