• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Len vstup do EÚ zabezpečí budúcnosť a suverenitu: Moldavský parlament pokračuje v úsilí vstúpiť do únie

    22-3-2024 Tadesco 83 427 slov zprávy
     

    Parlament pomerom hlasov 54:0 prijal vyhlásenie, že „iba vstup do EÚ môže zabezpečiť budúcnosť krajiny ako suverénneho, neutrálneho a plnohodnotného demokratického štátu“. Integráciu do EÚ považuje za „najdôležitejší národný projekt Moldavska“, ktoré je jednou z najchudobnejších krajín Európy. Opozičný Blok komunistov a socialistov (BCS), ktorý sympatizuje s Moskvou, opustil rokovaciu sálu.


    Zaútočí Rusko z Podnesterska na Ukrajinu a Moldavsko?


    V moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je podľa odhadov 1 500 ruských vojakov. Od začiatku veľkej invázie na Ukrajinu sa špekuluje, že Moskva by mohla využiť jednotky v oblasti, aby zaútočila na Odesu. Nakoľko je tento scenár pravdepodobný? A môže Rusko použiť Podnestersko na podkopanie pozícií moldavskej vlády?


    Moldavsko ako postsovietsky štát leží medzi Ukrajinou a Rumunskom. Prezidentka Maia Sanduová urobila z členstva v EÚ základný kameň svojej vlády.


    Sanduová kritizuje ruskú vojnu na Ukrajine a vyzvala, aby sa tento rok uskutočnilo referendum o členstve Moldavska v EÚ. Za najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť Moldavska považuje Rusko.


    Moldova European Union Čítajte aj Rusko sa poza bučky snaží znemožniť prezidentku a vrátiť Moldavsko na východ

    Samozvaný prezident Podnesterska Vadim Krasnoselskij, ktoré sa odtrhlo od Moldavska v čase rozpadu Sovietskeho zväzu, vyzval moldavské orgány, aby uznali jeho územie a vzdali sa všetkých nárokov naň. Podnestersko je ekonomicky závislé od Ruska a nemá žiadne medzinárodné uznanie, dokonca ani od Moskvy.


    Roztopí sa konflikt v Podnestersku?


    Bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bol úradujúcim predsedom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Jeho prvé cesty vo funkcii vedú do ohnísk konfliktov na starom kontinente. Čo môže OBSE a Slovensko urobiť pre riešenie zamrznutého konfliktu medzi Kišiňovom a Tiraspolom, v ktorom v roku 1992 zahynulo viac ako 600 ľudí? A čo čaká Moldavsko, kde sa 24. februára konajú parlamentné voľby?


    Separatistické územie už vyše 30 rokov existuje bez väčších nepokojov. Napätie sa zvýšilo od januára, keď moldavské orgány zaviedli clá na všetok tovar, ktorý sa tam dováža a odtiaľ vyváža. Koncom februára Podnestersko požiadalo Rusko o „ochranu“. V roku 2006 separatisti vypísali referendum o pripojení k Rusku, v ktorom väčšina zúčastnených hlasovala za.


    Tiraspol, socha Lenina, Podnestersko Čítajte aj Pripojí sa Podnestersko k Rusku? Separatistický región požiadal Putina o „ochranu“

    Moldavská diplomacia si počas uplynulého týždňa dvakrát predvolala ruského veľvyslanca v súvislosti s rozhodnutím Moskvy otvoriť v Podnestersku šesť volebných miestností pre ruské prezidentské voľby a jeden ruský diplomat bol vyhostený.


    Moldavsko sa sporí aj s regiónom Gagauzsko na juhu svojho územia, ktorý má štatút autonómneho územného celku.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑