21:25 Ján Kubiš prišiel do Hotela Devín, kde bude sledovať výsledky 1. kola volieb.
21:00 U prezidentského kandidáta Jána Kubiša sa začína volebná noc. V tlačovej miestnosti sa už nachádzajú zástupcovia médií.
20:55 Kubiš odvolil v sobotu spolu so svojou manželkou vo volebnej miestnosti na Základnej škole na Škarniclovej ulici v Bratislave. Ešte v piatok vyzval voličov, aby prišli voliť, pretože aj ich „hlas dokáže zlomiť agóniu a priniesť ďalším generáciám hrdé, rešpektované a rovnoprávne Slovensko“.
20:50 Koniec moratória v rámci dnešného prvého kola prezidentských volieb sa posunulo na 22:30. Ako pre médiá potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, v obci Norovce v okrese Topoľčany meškal ráno šéf volebnej komisie. Volebnú miestnosť preto otvorili až o 07:30. Štátna komisia sa však o celej veci dozvedela až v popoludňajších hodinách.
Moratórium sa pôvodne predĺžilo o 20 minút z dôvodu kolapsu člena komisie v Senici.
20:30 Volebnú noc Jána Kubiša budeme s vami sledovať v jeho volebnom štábe v Hoteli Devín v Bratislave, pre médiá je priestor k dispozícii od 21.00.
V rovnakom hoteli pred desiatimi rokmi oslavoval svoje víťazstvo exprezident Andrej Kiska. Prečítajte si, ako to vtedy v štábe vyzeralo.
Prvé kolo prezidentských volieb na Slovensku sa začalo o 7.00. Občania si vyberajú spomedzi deviatich kandidátov (v abecednom poradí): Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik a Peter Pellegrini. Ak nikto z nich nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v druhom kole 6. apríla sa stretnú dvaja najúspešnejší.
Andrej Danko a Róbert Švec pár dní pred prvým kolom odstúpili
Kubiš je diplomat, ktorý svoje vysokoškolské vzdelanie ukončil v roku 1976 na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. V rokoch 1976 – 1992 pracoval na Ministerstve zahraničných vecí ČSFR a počas rokov 1993 – 1994 pôsobil ako veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OSN a iných medzinárodných organizáciách.
V rokoch 1994 – 1998 pôsobil ako riaditeľ Centra OBSE pre prevenciu konfliktov. V rokoch 1999 – 2005 zastával funkciu generálneho tajomníka OBSE a od roku 2005 pôsobí v Bruseli ako osobitný predstaviteľ EÚ pre strednú Áziu. Od januára 2021 do novembra 2021 bol osobitný vyslanec OSN v Líbyi.
Kubiš pôsobil na poste ministra zahraničných vecí ako nominant Smeru, keď bol vo vláde s HZDS a SNS. Ako kandidát teraz žiadnu politickú stranu o podporu nežiadal. Myslí si však, že hlava štátu by mala reprezentovať občanov a nemala by byť straníckym predstaviteľom.
Viac sa dozviete v jeho profile tu.