Čína zakazuje používání počítačů Intel, AMD a Microsoft ve vládních počítačích a podporuje zavádění domácích řešení. (Foto: Needpix)
Nepřátelství mezi USA a Čínou vzalo technologické trhy útokem, zejména pro americké výrobce čipů jako NVIDIA a AMD, kteří si v regionu vytvořili dominantní spotřebitelskou základnu. Zdá se, že Čína zde učinila další krok.
List Financial Times uvádí, že vláda zakázala používat čipy Intel a AMD ve svých systémech s odkazem na ochranu soukromí a zajištění „bezpečného a spolehlivého“ vybavení svých systémů. Kromě toho vláda také doporučila úřadům na úrovni měst, aby jako primární operační systém odsunuly na vedlejší kolej Windows od Microsoftu.
Tento krok přišel poté, co čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií vydalo seznam procesorů, které jsou v souladu s vládní politikou, na němž jsou uvedeni všichni „nejmenovaní“ čínští výrobci, ale domníváme se, že na vrcholu seznamu jsou společnosti jako Huawei a Phytium.
Zákaz Intelu a AMD téměř okamžitě byl skutečně nečekaným krokem, ale čekali jsme ho z dálky, protože čínský technologický průmysl se dostal do stavu „izolace“ od mezinárodních trhů a v rámci boje proti ní začal masivně přijímat „vlastní“ řešení, zejména po nedávném fiasku s akcelerátory umělé inteligence.
Pro společnosti Intel a AMD je to skutečně alarmující situace, protože zákaz z vládní úrovně znamená, že jejich spotřebitelské trhy by mohly být brzy narušeny, pokud nedojde k dočasnému řešení. Znamená to také obrovské finanční ztráty, protože Intel údajně získával 27 % svých meziročních tržeb z Číny. Pro společnosti jako Huawei nebo Loongson, které rychle vyvíjejí své domácí procesory, by to však mohlo konečně znamenat, že budou svědky masivního přijetí, což podnítí oheň inovací a výzkumu a vývoje v jejich produktových řadách.
Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine, a pokud jde o to, čeho jsme svědky, buď společnosti přejdou do tábora USA, nebo Číny. Obě země do svého technologického arzenálu mohutně investují, přičemž Bidenova administrativa podporuje vývoj prostřednictvím zákona CHIPS, který podporuje růst domácích polovodičových společností, jako je Intel. Přesto zavedení nového zákazu vyvolalo další nejistotu, která by negativně ovlivnila trhy.
Zdroj: wccftech.com