Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě bude 8. dubna tříštit protony a hledat neviditelné částice, které tajně pohánějí náš vesmír. (Foto: Flickr)
Teorie naznačují, že existuje 17 různých skupin částic, a Evropská organizace pro jaderný výzkum, známá spíše jako CERN, potvrdila existenci jedné z nich pomocí svého Velkého hadronového urychlovače (LHC) v roce 2012.
Nyní tým po dvouleté hibernaci znovu spustil LHC s nadějí, že se mu podaří odhalit další záhady – konkrétně temnou hmotu.
Vědci zahájili předběžné testy vysláním miliard protonů kolem prstence supravodivých magnetů LHC, aby zvýšili jejich energii a zajistili, že stroj za 4 miliardy dolarů je v provozuschopném stavu.
A příští měsíc je CERN vystřelí do 17 kilometrů dlouhého tunelu rychlostí téměř světla, aby obnovil podmínky vteřinu po velkém třesku.
LHC bude v experimentu pokračovat až do konce letošního roku, kdy bude poté uveden do dlouhého hibernačního režimu, aby jej CERN mohl přeměnit na další verzi – High Luminosity LHC (HL-LHC).
Urychlovač se nachází 300 metrů pod zemí na hranicích Francie a Švýcarska a poprvé byl spuštěn 10. září 2008.
LHC pracuje tak, že rozbíjí protony, aby je rozbil a objevil subatomární částice, které v nich existují, a jejich vzájemné působení.
Vědci tento měsíc zapnuli výkonný stroj a vstříkli do něj několik svazků protonů.
Výzkumníci z CERNu používají protony, protože jsou to těžší částice.
Jejich hmotnost umožňuje mnohem menší ztrátu energie na jednu otáčku urychlovačem než u jiných částic, například fotonu.
Týmy z celého světa čekaly 8. března uvnitř podzemní laboratoře, aby se mohly podívat na paprsky kroužící uvnitř prstence LHC.
Kruhový tvar byl navržen záměrně, protože umožňuje delší čas na urychlení svazku částic, aby bylo možné dosáhnout vyšší energie.
První pokus tento měsíc však nedopadl podle plánu, když paprsek obkroužil jen část okruhu.
Experimenty z tohoto měsíce však prokázaly, že trajektorie paprsku nebyla správná, protože paprsek skutečně dokončil celý kruh.
Po úpravách mechaniky však tým s úžasem sledoval, jak paprsek obkroužil urychlovač za méně než 20 minut.
Při plném výkonu se biliony protonů prohánějí kolem prstence urychlovače LHC 11 245krát za sekundu a urazí jen o sedm kilometrů za hodinu méně, než je rychlost světla.
Dne 8. dubna tým vyšle paprsky do tunelu, kde se srazí.
Tým bude pátrat po temné hmotě, která tvoří asi 28 % hmoty našeho vesmíru – nikdy však nebyla pozorována ani prokázána.
Tato práce jim umožní nahlédnout do vzniku vesmíru a dokonce i do jeho konečného osudu.
Experiment je naplánován na stejný den jako Velké severoamerické zatmění Slunce.