• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Přesnost amerických zbraní na Ukrajině klesla kvůli rušení na 10 %

    26-5-2024 AC24 153 657 slov zprávy
     

    Mnoho špičkových amerických zbraňových systémů na Ukrajině je nyní nepoužitelných kvůli rušení signálů ze strany Ruska. (Foto: Raytheon)

    Ruské rušení naváděcích systémů moderních západních zbraní, včetně dělostřeleckých granátů Excalibur naváděných pomocí GPS a dělostřeleckého raketového systému HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), který může odpalovat některé rakety americké výroby s doletem až 50 mil, narušilo schopnost Ukrajiny bránit své území a přimělo představitele v Kyjevě naléhavě hledat pomoc u Pentagonu, aby získali modernizaci od výrobců zbraní.

    Podle důvěrných ukrajinských hodnocení například úspěšnost střel Excalibur americké konstrukce v průběhu několika měsíců prudce klesla – na méně než 10 % zásahů cílů – než od nich ukrajinská armáda loni upustila.

    Před šesti měsíci, poté, co Ukrajinci problém nahlásili, Washington jednoduše přestal střely Excalibur dodávat kvůli vysoké míře selhání, uvedli ukrajinští představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby mohli diskutovat o citlivé bezpečnostní záležitosti. V jiných případech, jako jsou letadlem shazované bomby zvané JDAM, výrobce poskytl opravu a Ukrajina je nadále používá.

    Ruská invaze na Ukrajinu vytvořila moderní testovací prostor pro západní zbraně, které nikdy nebyly použity proti nepříteli se schopností Moskvy rušit navigaci GPS.

    Ale ještě předtím, než Spojené státy zastavily dodávky, ukrajinští dělostřelci podle hodnocení z velké části přestali Excalibur používat, protože střely jsou ve srovnání se standardními houfnicovými náboji obtížněji použitelné a vyžadují časově náročné speciální výpočty a programování. Nyní se jim vyhýbají úplně, uvedl vojenský personál v terénu.

    Hustá síť rušení

    Síť ruských systémů elektronického boje a protivzdušné obrany ohrožuje ukrajinské piloty, uvádějí dokumenty a dodávají, že některé ruské rušičky také ruší navigační systém letadel. Podle hodnocení je ruská obrana tak hustá, že pro ukrajinské piloty „neexistují žádná otevřená okna, kde by měli pocit, že nejsou na mušce“.

    Odpalovací zařízení HIMARS byla během prvního roku ruské invaze oslavována pro své úspěchy při zasahování muničních skladů a velitelských stanovišť za nepřátelskými liniemi.

    Ale druhým rokem „vše skončilo: Rusové nasadili elektronický boj, vyřadili satelitní signály a HIMARS se staly zcela neúčinnými,“ uvedl druhý vysoký ukrajinský vojenský představitel. „Tato neúčinnost vedla k tomu, že se velmi drahý granát používal“ stále častěji k úderům na cíle s nižší prioritou.

    Další americká přesně naváděná zbraň selhala

    Defense One uvádí, že další americká přesně naváděná zbraň se stala obětí ruského elektronického boje.

    Nová pozemní verze zbraně vzduch-země, která byla v rychlém časovém sledu vyvinuta pro Ukrajinu, nezasáhla cíle částečně kvůli ruskému elektromagnetickému boji, uvedl Bill LaPlante, šéf akvizičního oddělení Pentagonu, na akci pořádané think tankem CSIS.

    LaPlante naznačil, že Ukrajina již nemusí mít o zbraň zájem. „Když pošlete lidem v boji o život něco, co prostě nefunguje, třikrát to vyzkouší a pak to prostě zahodí,“ řekl LaPlante.

    Podle Bryana Clarka, vedoucího pracovníka Hudsonova institutu, je zbraň, kterou má LaPlante na mysli, na základě jeho popisu velmi pravděpodobně pozemní bomba malého průměru (GLSDB).

    Mluvčí společnosti Boeing nepotvrdil, že LaPlante má na mysli GLSDB, ale uvedl, že společnost „úzce spolupracuje s [ministerstvem obrany] na vylepšení schopností systému pozemního odpalování SDB“. Spirálové zlepšování schopností se vztahuje k iterativnímu procesu vývoje softwaru.

    GLDSB se může pochlubit doletem 90 mil – dvojnásobkem doletu raket GMRLS (Guided Multiple Launch Rocket System), které Ukrajina dříve používala k ničení ruských logistických center. Financování této zbraně bylo schváleno v únoru 2023 a Ukrajina ji údajně používala do února 2024.

    GPS spoofery fungují tak, že do navigačních zařízení GPS posílají falešné údaje o poloze. Protože signály GPS jsou slabé, lze vyslat silnější falešný signál, který překryje správné vstupy. Rusko používá GPS spoofing na Ukrajině přinejmenším od roku 2018. Technologický pokrok však znamená, že spoofery lze levně vytvořit pouze pomocí softwarově definovaného rádia a softwaru s otevřeným zdrojovým kódem.

    Zbraně, proti kterým spoofery fungují, jsou přitom všechno, jen ne levné. Střela GMLRS stojí kolem 160 000 dolarů, zatímco náboj Excalibur může stát až 100 000 dolarů. GLDSB stojí přibližně 40 000 dolarů.

    Zdroj: washingtonpost.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑