Společnost Obayashi Corporation, jedna z předních japonských stavebních firem, v současné době testuje uhlíkové nanotrubičky (CNT). Jedná se o klíčový prvek k uskutečnění snu o „vesmírném výtahu“. (Foto:
Až dosud se tato myšlenka jevila jako sci-fi fantazie. Ale od objevu CNT japonským inženýrem v roce 1991 se pokrok na cestě k jeho vytvoření zrychluje.
Vesmírný výtah spojí Zemi s vesmírem pomocí kabelu CNT dlouhého 96 000 km. Kabel, který se protáhne zemskou atmosférou, bude dopravovat materiál a lidi pomocí kolových výtahů zvaných „Climber“.
Jak postavit vesmírný výtah
Jakmile bude vesmírný výtah postaven, bude cesta do vesmíru levnější a udržitelnější, protože se nebude používat palivo ani toxické chemikálie.
Při rychlosti startu 150 km/h dosáhne Climber výšky 400 km, kde se nachází Mezinárodní vesmírná stanice, přibližně za 2,5 hodiny. To je téměř stejná doba, jakou trvá cesta mezi Tokiem a Ósakou (dvě hlavní města v Japonsku) rychlovlakem. Každý start bude pravděpodobně stát kolem několika milionů jenů (=několik tisíc dolarů).
Kosmický výtah není jen způsob cestování a dopravy do vesmíru. Podstatu koncepce tohoto projektu lze vnímat také jako snahu o řešení energetických problémů.
Projekt zahrnuje umístění družice SSPS (Space Solar Power System) ve výšce 36 000 km. Na rozdíl od solární energie na zemském povrchu není systém SSPS ovlivněn počasím.
Jak mnoho lidí ví, sluneční energie je neomezená a bezplatná. Podle výpočtů se 45 minut slunečního záření rovná energii, kterou člověk spotřebuje za 1 rok. Energie 112 hodin slunečního záření se rovná energii, kterou spotřebují všechny prokázané zásoby ropy, uhlí a zemního plynu na Zemi.