Hútíové tvrdí, že po smrtících úderech zaútočili na USS Eisenhower v Rudém moři. Nic nenasvědčuje tomu, že by loď byla poškozena nebo se blížila zásahu. (Foto: X)
Íránem podporovaná militantní organizace se zaměřila na USS Dwight D. Eisenhower, uvedl její mluvčí v pátečním televizním projevu. Neposkytl žádné další podrobnosti a nic nenasvědčuje tomu, že by loď byla poškozena nebo blízko zásahu. Hútíové letos pravidelně útočili na americká námořní plavidla pomocí bezpilotních letounů a raket, přičemž všechny chyběly nebo byly zachyceny.
Americké a britské ozbrojené síly zasáhly 13 húthijských cílů v Jemenu a podle húthijců zabily nejméně 16 lidí. Jednalo by se tak o nejsmrtonosnější útok na tuto skupinu od lednového zahájení vojenské kampaně s cílem zabránit jejím útokům na lodě v Rudém moři.
Hútíové uvedli, že někteří z těchto lidí byli civilisté, kteří se nacházeli v přístavním městě Hodeida. Zasaženo bylo také hlavní město Saná a další oblasti, uvedli Hútíové.
Americká armáda uvedla, že kromě úderů zničila ve čtvrtek osm bezpilotních letounů v oblastech kontrolovaných Hútíi v Jemenu a okolních vodách.
„Bylo zjištěno, že tyto bezpilotní letouny a stanoviště představovaly hrozbu pro americké a koaliční síly a obchodní plavidla v regionu,“ uvedlo Ústřední velitelství USA, které dohlíží na americké síly na Blízkém východě.
Útoky húthijských raket a dronů v Rudém moři a Adenském zálivu začaly v listopadu a narušily globální obchod. Mnoho velkých lodních společností se této oblasti, která navazuje na Suezský průplav, vyhýbá a posílá lodě plující mezi Asií a Evropou na mnohem delší plavby kolem jižní Afriky. To vedlo ke zvýšení cen za přepravu.
Bojovníci slíbili, že budou pokračovat v útocích na znamení solidarity s Palestinci, a vyzývají Izrael, aby zastavil válku proti Hamásu v Gaze.
Útok přichází v době, kdy izraelské jednotky pronásledují bojovníky Hamásu ve městě Rafáh na jihu Gazy, a to navzdory výzvám USA, EU a dalších spojenců ke zdrženlivosti a větší ochraně civilistů.