Moskevská burza (MOEX) zastavila obchodování s dolary a eury kvůli poslednímu kolu sankcí uvalených Spojenými státy, které se snaží kontrolovat finanční toky podporující ruskou invazi na Ukrajinu. (Foto: Flickr / ilustrační)
Americké ministerstvo financí vyhlásilo sankce proti skupině Moscow Exchange Group a jejímu clearingovému agentovi, Národnímu clearingovému centru (NCC), uvedla agentura Reuters.
Toto rozhodnutí fakticky pozastavilo veškeré burzovní obchody a vypořádání dodaných nástrojů v amerických dolarech a eurech.
V prohlášení centrální banky, vydaném v den státního svátku, se upřesňuje, že cílem těchto opatření je narušit finanční mechanismy usnadňující ruský vojenský dodavatelský řetězec.
V návaznosti na toto opatření ruská centrální banka zmínila, že oficiální směnné kurzy dolaru a eura se nyní budou opírat o údaje z mimoburzovního obchodování, při kterém dochází k transakcím přímo mezi stranami.
Navzdory zastavení obchodování centrální banka údajně vyzvala firmy a jednotlivce, aby mohli nadále nakupovat a prodávat americké dolary a eura prostřednictvím ruských bank.
Kromě toho byla druhá největší ruská burza SPB Exchange již koncem roku 2023 vystavena sankcím. Tyto sankce přiměly burzu dočasně zastavit obchodování se zahraničními akciemi a přejít na vypořádání v rublech.
Ruská centrální banka se údajně na tyto scénáře připravovala více než dva roky a společně s účastníky devizového trhu a infrastrukturními organizacemi modelovala různé dopady sankcí.
Tento přístup zahrnoval diskuse o mechanismech řízení kurzu rublu vůči dolaru, které by zajistily určitou úroveň stability i v případě, že by bylo narušeno obchodování na MOEX a NCC.
Předchozí výkonnost MOEX V březnu zveřejnila burza MOEX své finanční výsledky za únor 2024 a zdůraznila pozoruhodný nárůst objemu obchodů ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy objem obchodů na trzích burzy vyskočil z 83,6 bilionu rublů na 111,4 bilionu rublů.
V případě FX segmentu, který tvoří významnou část činnosti MOEX, dosáhl objem obchodů 27,7 bilionu RUB, což představuje výrazný nárůst oproti 19,4 bilionu RUB zaznamenaným ve stejném období roku 2022.
Zpráva zveřejnila, že v únoru spotové obchody představovaly 10,2 bilionu RUB, zatímco swapové obchody a forwardy dosáhly 17,5 bilionu RUB.
Zdroj: financemagnates.com