Obrat, k němuž došlo v květnu, naznačuje, že je obtížné snížit závislost Evropy na plynu z Ruska, neboť některé východoevropské země jsou stále závislé na dovozu od svého souseda. (Foto: Flickr)
Zatímco se Rusko nadále pohybuje v rámci řady sankcí uvalených Ukrajinou a západními spojenci, dovoz plynu z Ruska do Evropy předstihl dodávky z USA. Bylo to poprvé po téměř dvou letech, kdy Rusko předstihlo USA a stalo se největším dodavatelem plynu do Evropy.
Obrat, k němuž došlo v květnu, naznačuje, jak obtížné je snížit závislost Evropy na plynu z Ruska, přičemž několik východoevropských zemí je stále závislých na dovozu od svého souseda.
„Je zarážející vidět, jak se podíl ruského plynu a [zkapalněného zemního plynu] na evropském trhu zvyšuje po tom všem, čím jsme si prošli, a po veškerém úsilí vynaloženém na oddělení dodávek energie a odstranění rizik,“ řekl listu Financial Times Tom Marzec-Manser, vedoucí analytického oddělení pro plyn v poradenské společnosti ICIS.
Bezprostředně poté, co Rusko v únoru 2022 rozpoutalo rozsáhlou invazi na Ukrajině, omezilo dodávky plynu do Evropy potrubím a region zvýšil dovoz zkapalněného zemního plynu, jehož hlavním dodavatelem jsou USA.
Díky všem sankcím a reakcím Moskvy na tyto sankce Spojené státy v září 2022 předstihly Rusko jako dodavatel plynu do Evropy a od roku 2023 se na dodávkách LNG v regionu podílejí zhruba pětinou.
Zdroj: ft.com