Čínští vědci učinili při analýze vzorku Chang’e-5 odebraného z povrchu Měsíce v prosinci 2020 neobvyklý objev. (Foto: X)
Jak uvádí státní tisková agentura Global Times, poprvé objevili přirozeně se vyskytující „několikavrstvý grafen“, což by mohlo mít zásadní důsledky pro plány lidstva na využití místních zdrojů, jakmile se ocitne na povrchu Měsíce.
Objev by také mohl nabídnout nový pohled na raný geologický vývoj Měsíce. Jak píše South China Morning Post, může dokonce vyvrátit dlouho zastávanou teorii, že Měsíc vznikl po srážce malé planety se Zemí a že většina uhlíku na Měsíci pochází právě z tohoto nárazu.
„Převládající teorie obřího impaktu byla silně podpořena představou [Měsíce] ochuzeného o uhlík, která vyplynula z raných analýz vzorků Apolla,“ napsal tým vedený vědci z Jilinské univerzity ve svém článku zveřejněném v časopise National Science Review, jak cituje SCMP.
Zjištění však naznačují existenci „procesu zachycování uhlíku na Měsíci“, který vedl k „postupné akumulaci místního uhlíku“ – objev, který „může nově nastolit chápání chemických složek… a historie Měsíce“.
Pomocí nedestruktivní formy chemické analýzy zvané „Ramanova spektroskopie“ tým potvrdil objev typu několikavrstvého grafenu, což je grafen s dvěma až deseti vrstvami, který lze vyrobit i v laboratoři.
Vědci předpokládají, že tento materiál mohl vzniknout v důsledku působení slunečního větru na povrch Měsíce a raných sopečných erupcí.
Existence čistého „místního uhlíku“ by mohla zpochybnit dlouho zastávanou hypotézu, že se před zhruba 4,45 miliardami let srazila malá planeta, zhruba o velikosti Marsu, se Zemí a vznikl Měsíc.
Vědci nicméně připustili, že ke vzniku grafitického uhlíku na Měsíci mohly přesto vést meteority, jak naznačovaly předchozí studie.
„Další hloubkový výzkum vlastností přírodního grafenu by poskytl více informací o geologickém vývoji Měsíce,“ uzavřel tým.
Zdroj: futurism.com