• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Le Penová obvinila Macrona z „administrativního převratu“

    4-7-2024 AC24 112 317 slov zprávy
     

    Marine Le Penová ve svém projevu na France Inter 2. července obvinila Emmanuela Macrona z pokusu o „administrativní převrat“ tím, že provedl vlnu jmenování do některých klíčových vládních funkcí. (Foto: Flickr)

    Polemická i politická formulace, která však vyvolává otázku rozdělení pravomocí v rámci exekutivy.

    „Administrativní převrat“ – touto silnou frází označila Marine Le Penová vlnu jmenování na klíčové vládní posty na zasedání Rady ministrů 26. června. Bývalá prezidentská kandidátka rovněž obvinila obyvatele Elysejského paláce, že chtějí „zvrátit hlasování voličů“.

    Tuto větu zopakoval i Éric Ciotti, který tuto vlnu jmenování považuje za „znamení porážky“. Bruno Daugeron, profesor veřejného práva na Université Paris-Cité, však upozorňuje, že se jedná o „politickou, nikoliv právní formuli“.

    V tiskovém prohlášení Elysejského paláce upozornil, že „být ve vedení vyžaduje chladnou hlavu a umírněnost“, a poté se odvolal na článek 13 ústavy, který stanoví, že „prezident republiky jmenuje do civilních a vojenských funkcí“.

    Rada ministrů na svém zasedání 26. června skutečně schválila několik jmenování a další mohou následovat na příštím zasedání Rady ministrů ve středu 3. července. Tato jmenování zahrnují vysoké státní úředníky na klíčových administrativních pozicích, vojenské posty (zejména náčelníka generálního štábu francouzského letectva), několik velvyslanců a dva rektory.

    Zdá se, že znásobením svých výkladů ústavy Marine Le Penová stanovuje podmínky možného soužití, které slibuje být napjaté.

    V Ústavě totiž neexistuje žádné ustanovení, které by určovalo rozdělení rolí mezi hlavou vlády a hlavou státu v případě kohabitace. „Vypadá to, že nesezdané soužití bude spíše bojem,“ říká Bruno Daugeron.

    Tvrzením, že se Emmanuel Macron těmito jmenováními snaží „čelit vůli lidu“, Marine Le Penová staví legitimitu prezidenta republiky proti legitimitě většiny v Národním shromáždění.

    Nepochybně jde o způsob, jak Emmanuela Macrona zahnat do kouta a v případě patové situace ho dotlačit k rezignaci. Nebo způsob, jak připravit své voliče na zřeknutí se některých předvolebních slibů.

    Zdroj: publicsenat.fr

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑