Ruský prezident a maďarský premiér jednali v pátek v Kremlu. Je příznačné, že schůzka nebyla dopředu formálně ohlášena. Orbánův tým přicestoval do Moskvy již o den dříve. Nicméně hlavním tématem - aspoň oficiálně - byla především ukrajinská otázka.
Do poslední chvíle proto nebylo jisté, zda Orbán do Moskvy skutečně přiletí. Jako první o této možnosti informovali maďarští novináři. Kreml ji nepotvrdil ani nevyvrátil.
Oficiální informace se objevila v poledne, jen několik minut před přistáním letadla z Budapešti ve Vnukově. Orbán odjel z letiště v ruském Auru.
Jednání začala ihned - a dokonce v rozšířeném formátu. Na ruské straně byli kromě Vladimíra Putina přítomni jeho asistenti Jurij Ušakov a Vladimir Medinskij a ministr zahraničí Sergej Lavrov.
To je rovněž o mnohém vypovídající. Lavrov a Ušakov samozřejmě na podobných jednnáních obvykle nechybí. Ale proč Medinskij? Ano, samozřejmě, byl to právě on, kdo před dvěma lety vedl ruskou delegaci na jednáních s Ukrajinou v Bělorusku a Turecku.
Tehdy v dubnu 2022 dokonce již vypracovali a odsouhlasili návrh mírového urovnání, od kterého Kyjev nakonec - na pokyn britského premiéra Borise Johnsona (podržtašky Washingtonu) byl donucen odstoupit. Západ válku proti Rusku ukrajinskýma rukama potřeboval. A teď, když ji prohrává, neví co s ní.
Přesto ruský prezident den před setkáním s maďarským premiérem poznamenal (v Astaně na zasedání ŠOS Plus), že kyjevským režimem odmítnuté Istanbulské dohody jsou stále "na stole". Není pochyb, že šlo o ouverturu k jednání s Orbánem.
NENECHTE SI UJÍT!
PPTV uvádí v pořadu Alfa a Omega Petra Hájka - za lodivodství historika Petra Bahníka - při pátrání po skutečném Janu Husovi, jenž byl pak po staletí využíván, zneužíván a záměrně mylně interpretován včetně tvůrců protestantismu, ač sám byl věrný katolík a ctitel Panny Marie
Sledujte v sobotu 6. července od 18:00 hodin či kdykoli poté!
Když letadlo s Orbánem přistálo na Vnukovském letišti, na premiérově sociální síti X (dříve Twitter) se objevila jasná zpráva: "Mírová mise pokračuje".
Začal předtím v Kyjevě. Mimochodem: Maďarský vůdce navštívil ukrajinské hlavní město poprvé od února 2022.
"Stojíme o mír a rád bych porozumě - považuji to za své poslání - vaši vizi o šancí na mír. Jsem optimista a děkuji za pozvání," řekl Orbán Zelenskému. A navrhl "okamžité příměří":
"Řekl jsem, že jeho iniciativy vyžadují kvůli pravidlům mezinárodní diplomacie hodně času, požádal jsem ho, aby se zamyslel, zda by to nešlo udělat trochu jinak: Nejprve příměří, a pak dialog s Ruskem," vysvětlil Orbán v rozhovoru pro Die Weltwoche .
Zelenskyj se přímé odpovědi vyhnul, ale dal najevo, že se mu návrh příliš nelíbí. "Měl určité pochybnosti, ale řekl: Pojďme o tom přemýšlet. Pochopil můj postoj, nastínil hranice toho, co je podle něj možné. Uvidíme, jak můžeme pokračovat," vysvětlil Orbán.
Šéf Zelenského úřadu Andrij Jermak, kterého západní a ukrajinská média označují za šedou eminenci kyjevské moci, nicméně prohlásil, že Kyjev není připraven na územní ústupky a kompromisy s Ruskem.
Zatímco cesta do Kyjeva se v Bruselu pochopitelně setkala se souhlasem, Orbánův další krok byl pro unijní pupíky pobuřující. Jeho návštěvu Moskvy předem jednomyslně odsoudili hlavní představitelé EU a všichni významní váleční jestřábi.
Jenže - chybička se nejspíš vloudila: Dosluhující generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že maďarský premiér vše s aliancí předem dohodl. Zdá se tedy, že Washington (nic jiného NATO není) už definitivně bruselské papaláše ignoruje a konečně začíná vést jednání napřímo. Například skrze Orbána, kterému důvěřuje i pravděpodobný staronový prezident USA Donald Trump.
"Byl jste nedávno v Kyjevě a nyní jste přijel sem, abychom projednali některé nuance situace, která se vyvinula ukrajinským směrem. Jsem vám k dispozici," oslovil Putin Orbána.
A připomněl svůj červnový projev na ruském ministerstvu zahraničí, kde nastínil své postoje k možnému mírovému urovnání. "Jsem připraven s vámi o tom diskutovat, říci vám o některých "jemnostech" tohoto problému. Doufám, že mi představíte svou pozici, respektive pozici vašich evropských partnerů," poznamenal, a pak dodal:
"Není to naše první setkání za deset let - je jedenácté - ale toto je výjimečnější než ta předchozí. Je stále méně států, které mohou hovořit s oběma stranami konfliktu, pokračoval. "Maďarsko je pravděpodjobně ediným svého druhu v Evropské unii".
Ne tak docela. V tutéž chvíli totiž slovenský premiér Robert Fico při projevu ke svátku svatých Cyrila a Metoděje prohlásil, že kdyby byl zdráv (rekonvalescence po atentátu sice pokračuje, ale není ještě plně dokončena), jel by do Moskvy s Orbánem.
Orbán na setkání s novináři po jednání (trvalo tři hodiny) konstatoval, že se schůzka konala "v době, kdy Evropa už skutečně potřebuje mír". A mír "nepřijde sám od sebe, je třeba o něj usilovat". To bylo zjevné šťouchnutí do vládnoucí bruselské mafie, která je v těžkých problémech (hospodářských, politických a morálních), jež sama způsobila - a válka proti Rusku je jedním ze způsobů jak tuto krizi zakrýt.
"Chtěl jsem slyšet a vyslechnout názory na tři důležité otázky," zdůraznil Victor Orbán. A sice: o mírových iniciativách, o posloupnosti příměří a mírových jednání. A také o vaší vizi Evropy po válce."
"Pozice jsou daleko od sebe," slyšel ale zatím v Kyjevě i v Moskvě.
Ruský prezident připomněl, že Moskva byla vždy otevřena politickému a diplomatickému urovnání. "Ale na druhé straně slyšíme o neochotě řešit problém mírovou cestou".
Jak jinak, když protektoři a sponzoři kyjevského režimu nadále využívají Ukrajinu pro nepřímou válečnou konfrontaci s Ruskem.
Důvodem neústupnosti Kyjeva je také neochota zrušit válečný stav. Pak by totiž musely proběhnout prezidentské volby. A šance na vítězství pro Zelenského a jím obsazené úřady a instituce, které ztratily svou legitimitu, jsou téměř nulové.
"Rusko je pro úplné a konečné ukončení konfliktu," řekl Putin zcela jasně. Podmínky jsou známy: úplné stažení armády kyjevského režimu z DLR, LLR, ze Záporožské a z Chersonské oblasti. Hovořili jsme také o perspektivách vztahů Ruska s Evropskou unií - zejména o principech budoucí bezpečnostní architektury na kontinentu."
Celkově prezident prezident Putin konstatoval, že jednání byla včasná a užitečná.
Orbánova facka válečnické mafii Západu sedla, až to mlasklo.