10. červenec v dějinách: V roce 1856 se narodil Nikola Tesla, geniální srbský vynálezce: „Být sám, to je tajemství vynálezu; v samotě se rodí myšlenky.“
V roce 1947 odvolala československá vláda po jednání v Moskvě svou účast na pařížské konferenci, na které se měl projednávat Marshallův plán.
Joe Biden: „Mimochodem, jsem hrdý na to, že jsem, jak jsem řekl, první viceprezident, první černošská žena, která sloužila s černošským prezidentem“.
Marek Španěl zveřejnil krásný text, u kterého neuvedl autora. Multikulturní levice se mohla vzteknout nenávistí. Poté, co zveřejnil, že text je z proslovu Petra Fialy z roku 2014, multikulturní placená sebranka ztichla. Multikulturní levičáci nemají rádi, když si z nich někdo dělá legraci. Tady je ten text:
„Budeme bojovat. Ano, je čas znovu začít bojovat. Už ne proti jednomu nepříteli, ale proti těm, kteří demokracii svou hloupostí, ideologickou předpojatostí, obchodními zájmy, multikulturním pokrytectvím a falešnou politickou korektností ohrožují. Možná, že nebezpečí spousta lidí nevidí, možná o něm nejde v médiích ani mluvit, možná kdekoho zajímá jen to, co bude zítra a jak se bude bavit. Já ale nebezpečí vidím a bylo by nepoctivé, kdybych o něm nemluvil. Braňme se těm, kteří nám nenápadně chtějí vzít naše svobodné životy dříve, než bude pozdě.
Ještě je čas a ještě máme v ruce vhodné zbraně: právní stát a demokratické rozhodování. Nenechejme si je vyrazit z rukou. Potřebujeme jen odvahu a odhodlání. A vážně říkám: i kdyby nás měla být jenom hrstka, my tento boj nevzdáme. Ale málo nás nebude. Mlčící normální většina slušných lidí v této zemi bude stát dříve či později zase za námi. Pokrytectví a hlouposti už bylo dost. Pojďme na to znovu sebevědomě a se zdravým rozumem. Jsme součástí kontrarevoluce normálních, slušných a pracovitých lidí. Pro ně tu jsme.“
Jan Keller: Plukovník Foltýn, vládní koordinátor pro strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, veřejnosti oznámil: „Máte právo na svůj názor, ale nemáte právo na svá fakta.“ Tento výrok zní sice vojensky rázně, po obsahové stránce je však silně problematický. Lidé si utvářejí své názory poměrně složitým způsobem. Ve hře jsou přitom nejrůznější předsudky a stereotypy, ale také snaha kopírovat názory referenční skupiny, tedy skupiny, do které patříme, anebo bychom chtěli patřit.
Velkou roli v tom, jak bude vypadat výsledný názor, hrají právě fakta, ze kterých člověk vychází. Tato fakta bývají filtrována. Vládnoucí moc, její média a její propagandisté mohou ovlivnit, která fakta budou vyzdvihována a která naopak zamlčována. Plukovník Foltýn si to možná neuvědomuje, ale svým výrokem vlastně říká, že lidé nemají právo vyhledávat si fakta, na jejichž základě si své názory vytvářejí, posilují, anebo naopak zpochybňují a přehodnocují.
Fakta, která názory ovlivňují, bude za ně vybírat někdo kompetentní. Určitá fakta jim mohou být odepřena, aby se předešlo tomu, že si člověk nezávisle na mocných vytvoří svůj vlastní názor. Tento postup je ze starších i novějších dějin znám jako cenzura a praktikoval ho již Foltýnův kolega, shodou okolností také voják z povolání, císař Napoleon. Ten vytvořil instituci nazvanou „Úřad pro veřejné mínění“. Jeho úkolem bylo cenzurovat noviny, knihy, divadelní hry a umělecká díla, která nebyla v souladu se zájmy císařství.
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek plně podpořil Otakara Foltýna. Také on se domnívá, že názory se mohou lišit, fakta jsou však pouze jedna a ten, kdo by přicházel s jinými skutečnostmi, je náš nepřítel. K tomu dodal: „Respektujme různé pohledy, ale neignorujme ověřitelnou pravdu. Jen tak můžeme dělat informovaná rozhodnutí.“
Oba pánové vystudovali vysokou školu, patrně však nedávali pozor, když se probírala kognitivní psychologie, gnozeologie a příbuzné disciplíny. Přece už novokantovci v polovině 19. století a v jejich stopách přední německý sociolog Max Weber ve sporu o metodologii zdůrazňovali, že faktů je nekonečně mnoho, a právě jejich výběr určuje, jak budeme věci interpretovat, hodnotit, jaký názor si na ně vytvoříme. Abychom nemluvili příliš abstraktně, uveďme konkrétní příklad:
Je snadno ověřitelným faktem, že v ranních hodinách 24. února 2022 Rusko zahájilo takzvanou “speciální vojenskou operaci” na Ukrajině. Právě tak je snadno ověřitelným faktem, že německá kancléřka Angela Merkelová uvedla dne 7. prosince 2022 v rozhovoru pro týdeník Zeit, že Minské dohody byly podepsány nikoliv proto, aby byly dodržovány, ale proto, aby Ukrajina dostala čas na vyzbrojení pro budoucí konflikt s Ruskem. Jestliže by lidé neměli právo znát fakta včetně těch nepohodlných, jejich právo vytvořit si vlastní názor by bylo jen iluzorní.
Vidlák: Patrioti pro Evropu budou třetí největší frakce v europarlamentu. Přidali se všichni, o kterých se to šuškalo. Největší skupinou jsou europoslanci od Le Pennové a mladý Jordan Bardella bude předsedou frakce. Klára Dostálová bude místopředsedkyně. Přidal se Salvini, Wilders, Belgičani, Dánové, Portugalci… U zrodu stál vedle Orbána i Andrej Babiš a Herbert Kickl.
Musím říci, že když zmínění pánové tuto alianci ohlašovali, viděl jsem ještě celou řadu „stínů v ráji.“ Vlastně nejvíce mě překvapovalo, že tak velcí evropští hráči jako Salvini či právě Le Pennová nebyli ve Vídni u podpisu a v podstatě se k frakci „jen“ přidali, místo aby byli otci zakladateli. Trochu jsem si říkal (a střípek ve mně ještě pořád sedí), že především západoevropští politici se budou na Orbánovu mírovou misi dívat se zděšením a byl jsem napjatý, jestli to nebude pro Patrioty znamenat ostudu, protože ti z Francie či Holandska se při první příležitosti leknou své vlastní odvahy. To se v politice děje často.
Nakonec to vlastně předčilo očekávání a to i přesto, že se nepřidal polský PiS ani německá AfD. Logicky se nepřidaly ani některé konzervativní levicové formace, které se snažily založit vlastní frakci, ale v podstatě jim to torpédoval Fico, který raději zůstal u Socialistů, kteří ho přednedávnem slavně vyloučili, aby ho teď velkomyslně vzali zpátky, protože tím Sáře Wagenknecht zkazili její iniciativu. Fica pak zase za čas vyhodí. Hned jak Luboš Blaha promluví…