V Kanadě bylo loni zaznamenáno 15 280 sebevražd s asistencí lékaře, což je o 15,4 % více než v roce 2022. (Foto: Flickr)
Kanada je na nejlepší cestě opět překonat rekordy v počtu případů eutanazie: v roce 2023 zemře 15 280 lidí s asistencí lékaře, což je o 15 % více než v předchozím roce, varuje skupina organizátorů kampaně.
Koalice pro prevenci eutanazie tvrdí, že vládní program sebevraždy s pomocí lékaře, který je na místní úrovni známý jako MAiD, nyní využívá stále větší počet lidí, kteří nejsou nevyléčitelně nemocní.
Patří mezi ně lidé trpící autoimunitními chorobami, cukrovkou a chronickou bolestí, kteří by mohli žít ještě mnoho kvalitních let, kdyby měli lepší zdravotní péči.
Tato prognóza přichází v době rostoucích obav z rozšiřování osm let starého kanadského programu eutanazie a přibývá případů, kdy utrápení rodinní příslušníci končí u soudu.
Alex Schadenberg, ředitel koalice, říká, že stále více lidí je schváleno k eutanazii, i když netrpí ničím jiným než „slabostí“ a jinými zdánlivě neškodnými stavy.
‚Je děsivé, jak se systém uvolňuje, lékaři podepisují papíry a nárok na ni mají i lidé, kteří nesplňovali původní kritéria,‘ řekl Schadenberg serveru DailyMail.com.
Kanaďané s velkým náskokem podporují eutanazii a kampaňová skupina Dying With Dignity (Důstojné umírání) tvrdí, že postupy jsou „vedeny soucitem, snahou ukončit utrpení a diskriminaci a touhou po osobní autonomii“.
Skupiny na ochranu práv tvrdí, že předpisy v zemi postrádají potřebné záruky, znehodnocují životy postižených lidí a podněcují lékaře a zdravotnický personál k tomu, aby navrhovali tento zákrok těm, kteří by o něm jinak neuvažovali.
Očekává se, že kanadské zdravotnictví zveřejní oficiální údaje o MAiD na rok 2023 v nadcházejících měsících.
Před vydáním výroční zprávy shromáždil Schadenberg veřejně dostupné údaje z Ontaria, Quebecu, Britské Kolumbie, Manitoby, Alberty a Nového Skotska a sečetl je dohromady.
Odhadl, že v loňském roce ukončilo svůj život 15 280 osob s MAiD, což je o 15,4 % více než v roce 2022.
MAiD nyní představuje 4,6 procenta všech úmrtí – což z ní činí nejčastější příčinu smrti po rakovině, srdečních chorobách a náhodných úrazech, ukazují oficiální údaje.
Od zahájení programu v roce 2016 zemřelo na MAiD přibližně 60 238 osob.
Ačkoli počet asistovaných sebevražd stoupá, existují náznaky, že se začíná vyrovnávat.
Mezi lety 2016 a 2022 počet případů MAiD každoročně vyskočil přibližně o třetinu.
Mluvčí kanadského ministerstva zdravotnictví Anne Génierová uvedla, že její kolegové „stále sestavují čísla pro rok 2023“.
Zákroky jsou přísně kontrolovány a jsou dostupné pouze těm, kteří trpí „nevyléčitelným zdravotním stavem, který je uvádí do pokročilého stavu nezvratného úpadku“, řekla Génier pro DailyMail.com.
Zdroj: dailymail.co.uk