• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Finsko schválilo nejtvrdší zákon o hranicích v Evropě, kvůli Rusku

    12-7-2024 AC24 101 250 slov zprávy
     

    Návrh zákona umožňuje vracet nelegální migranty na hranicích bez registrace jejich žádosti o azyl, pokud jsou uznáni jako součást hybridní válečné operace. (Foto: Flickr)

    Finský parlament schválil vládní návrh zákona, jehož cílem je provést kontroverzní změny v národních hraničních zákonech.

    Takzvaný deportační zákon byl schválen 167 hlasy proti 31.

    Vzhledem ke kontroverzní povaze legislativních změn vyžadoval návrh zákona ke schválení nadpoloviční většinu, tedy podporu pěti šestin poslanců přítomných v parlamentu v době hlasování.

    Hlasování následovalo po dlouhé sérii projevů během plenárního zasedání v pátek odpoledne, kdy se o slovo přihlásilo 34 poslanců.

    Po přijetí legislativy budou moci finské pohraniční orgány za určitých okolností odmítnout přijmout žádost o azyl.

    Vláda považovala návrh zákona za nezbytný pro řešení případného využití „hybridního ovlivňování“ ze strany Ruska, jako je například přesun velkých skupin migrantů na finská kontrolní stanoviště na východní pozemní hranici.

    Premiér Petteri Orpo (NCP) uvítal přijetí zákona parlamentem v zájmu národní bezpečnosti Finska.

    „Od konce loňského roku jsme viděli, že Rusko používá migranty jako nástroj hybridního ovlivňování proti naší bezpečnosti a proti našim hranicím. Odhodlaně jsme se pustili do hledání řešení a dnes parlament zákon jasnou většinou schválil,“ uvedl Orpo a dodal, že doufá, že zákon „nikdy nebude muset být použit“.

    Ministryně vnitra Mari Rantanenová (Finsko) uvedla, že hlasování prokázalo schopnost Finů spolupracovat v otázkách národní bezpečnosti.

    „Ve Finsku je velkou tradicí, že se zde v otázkách bezpečnosti dokážeme sjednotit napříč vládní a opoziční linií a dohodnout se na řešeních, která jsou dobrá pro bezpečnost vlasti,“ řekla.

    Zdroj: reuters.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑