• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Evropský soud rozhodl, že EK pochybila kvůli nákupu vakcín COVID-19

    17-7-2024 AC24 115 417 slov zprávy
     

    Nejvyšší soud EU rozhodl, že Komise neposkytla veřejnosti dostatečný přístup k těmto zásadním dohodám a že dokonce bezdůvodně začernila části dokumentů. (Foto: Flickr)

    Toto bombastické rozhodnutí padlo těsně před důležitým hlasováním o znovuzvolení Ursuly von der Leyenové do funkce předsedkyně Komise.

    Tribunál Evropské unie ve středečním (17. července) rozhodnutí konstatoval, že Evropská komise pochybila, když omezila přístup občanů ke smlouvám o nákupu vakcín COVID-19. V tomto případě se jedná o rozhodnutí, které bylo vydáno v rámci soudního řízení.

    Komise Ursuly von der Leyenové podepsala v letech 2020 až 2021 a 2023 smlouvy na nákup dávek vakcíny COVID-19 s několika farmaceutickými společnostmi, včetně společností Pfizer, Moderna a Astra Zeneca.

    V lednu 2021 požádalo pět zelených europoslanců – Margrete Auken, Tilly Metz, Jutta Paulus, Kim van Sparrentak a zesnulá Michèle Rivasi – ve jménu veřejného zájmu Komisi o přístup k těmto smlouvám.

    Komise však smlouvy zveřejnila v redakčně upravené verzi. V reakci na to se poslanci Evropského parlamentu rozhodli obrátit se na soud se sídlem v Lucemburku.

    Ve středu soud oznámil své závěry: „Komise neumožnila veřejnosti dostatečně široký přístup ke smlouvám o nákupu vakcín COVID-19.“ Soudní dvůr se v této souvislosti vyjádřil, že se jedná o porušení zákona o ochraně veřejného zdraví.

    Soud kritizoval „částečné“ odmítnutí Komise zveřejnit údaje o členech vyjednávacího týmu z důvodu ochrany soukromí.

    „Pouze pokud by měli k dispozici jména, příjmení a podrobnosti o profesní nebo institucionální roli členů dotčeného týmu, mohli zjistit, zda členové tohoto týmu nejsou ve střetu zájmů,“ uvádí se v tiskové zprávě.

    Francouzská europoslankyně Manon Aubryová (LFI, Levice) na středečním tiskovém brífinku na plenárním zasedání ve Štrasburku kritizovala „nedostatek transparentnosti“ Komise.

    „Soud ve svém dnešním rozhodnutí uznal důležitost řádného odůvodnění s ohledem na jakákoli tvrzení o narušení obchodní důvěry,“ uvedl Metz pro Euractiv.

    V roce 2020 bylo podle Soudního dvora vynaloženo 2,7 miliardy eur na zajištění přibližně jedné miliardy dávek vakcíny pro občany EU.

    „Toto rozhodnutí je významné pro budoucnost, neboť se očekává, že Komise EU bude provádět více společných zakázek v oblastech, jako je zdravotnictví a potenciálně i obrana,“ dodal Metz.

    Před zítřejším klíčovým hlasováním o znovuzvolení von der Leyenové do čela Komise Metz dodal, že „nová Evropská komise bude muset upravit vyřizování žádostí o přístup k dokumentům tak, aby bylo v souladu s dnešním rozhodnutím“.

    Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zároveň vyšetřuje skandál Pfizergate, v němž je von der Leyenová podle New-York Times podezřelá z toho, že vyjednala zakázku na miliardu dávek vakcín Covid přímo prostřednictvím SMS s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou.

    Zdroj: euractiv.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑