Jeff Bezos utratil 42 milionů dolarů za stavbu masivních hodin uvnitř hory, které budou tikat jen jednou ročně po dobu následujících 10 000 let. (Foto: X / Jeff Bezos)
„Hodiny dlouhé chvíle“, nazývané také „10 000 let staré hodiny“, mají přežít lidstvo. Nejbohatšího muže světa zaujala myšlenka, kterou navrhl počítačový vědec a vynálezce Danny Hillis již v roce 1995.
Dannyho napadlo sestrojit hodiny, které tikají pouze jednou za rok. Měly by speciální ručičku, která se pohne jen jednou za 100 let, a zvonek, který zazvoní na znamení každých 1 000 let. Dannyho snem bylo a stále je vytvořit hodiny, které budou fungovat a udržovat čas po dalších 10 000 let. Po mnoha letech plánování a navrhování je nyní hotový konečný návrh hodin a začaly se pro ně vyrábět součástky.
Hodiny vznikají v pohoří Sierra Diablo v západním Texasu, které vlastní Jeff Bezos. Tyto hodiny jsou navrženy tak, aby vydržely tisíce let, a budou fungovat na základě přirozených teplotních změn Země. Uvnitř hodin bude pět velkých místností, z nichž každá bude oslavovat významné výročí: první rok, desátý rok, stý rok, tisíciletý rok a desetitisícový rok. O tom, kdy bude stavba orloje dokončena, nejsou žádné informace. Nachází se ve velmi odlehlé oblasti a člověk k nim musí podniknout dlouhou túru. Tato cesta vás má přimět k hlubokému zamyšlení a přemýšlení.
V roce 1995 Danny vysvětloval: ,,V roce 1995 se objevily hodiny, které byly vyrobeny v roce 1995: „Budoucnost si nedokážu představit, ale zajímá mě. Vím, že jsem součástí příběhu, který začíná dávno předtím, než si ho budu pamatovat, a pokračuje dlouho poté, co si na mě někdo vzpomene. Cítím, že žiji v době důležitých změn, a cítím odpovědnost za to, aby tyto změny dopadly dobře. Sázím žaludy s vědomím, že se sklizně dubů nedožiji. Mám naději do budoucna.“ (Zdroj)
Až bude mechanická hodinová věž dokončena, bude vysoká 500 stop. Hodiny jsou postaveny tak, aby ukazovaly čas pomocí displejů, které sledují pohyb hvězd a kalendáře. Budou mít také zvonkohru, která dokáže zahrát více než 3,5 milionu různých zvuků zvonů. Tyto hodiny mají být symbolem naší moderní doby a vybízet nás k přemýšlení o dlouhodobé budoucnosti. Je navržen tak, aby se na jeho údržbě a používání podílely i budoucí generace.
V první komoře je zobrazen model sluneční soustavy, který je menší než ten skutečný. Další místnosti jsou určeny pro lidi v budoucnosti, aby přidali svůj příspěvek. Jeff Bezos je motivován snahou podporovat dlouhodobé myšlení a odpovědnost, což je podobné myšlenkám Dannyho Hillise.
Stewart Brand, zakládající člen správní rady nadace, říká: „Takové hodiny, pokud by byly dostatečně působivé a dobře navržené, by pro lidi ztělesňovaly hluboký čas. Měly by být charismatické pro návštěvu, zajímavé pro přemýšlení a dostatečně slavné, aby se staly ikonou ve veřejném diskurzu. V ideálním případě by pro přemýšlení o čase udělaly to, co fotografie Země z vesmíru pro přemýšlení o životním prostředí. Takové ikony mění způsob myšlení lidí.“
Hodiny jsou postaveny tak, aby sledovaly budoucnost civilizace, která je stejně dlouhá jako čas, který již uplynul. To znamená, že lidé, kteří hodiny vyrobili, věří, že jsme v polovině existence lidstva. To považují za pozitivní a nadějný pohled na naši budoucnost.
Základní konstrukční principy a požadavky na hodiny jsou následující:
Dlouhá životnost: Hodiny by měly být přesné i po 10 000 letech a nesmí obsahovat cenné součásti (jako jsou šperky, drahé kovy nebo speciální slitiny), které by mohly být uloupeny;
Možnost údržby: V případě potřeby by budoucí generace měly být schopny udržet hodiny v chodu, a to pouze pomocí nástrojů a materiálů z doby bronzové;
Transparentnost: Hodiny by měly být srozumitelné bez zastavení nebo rozebrání; žádná funkce by neměla být neprůhledná;
Vývojové možnosti: Hodiny by mělo být možné v průběhu času vylepšovat;
Škálovatelnost: Aby bylo zajištěno, že konečné velké hodiny budou správně fungovat, je třeba vytvořit a otestovat menší prototypy.
V roce 2011 byl Hillis dotázán, proč pracuje na hodinách místo svého biotechnologického startupu pro výzkum rakoviny. Odpověděl: „Myslím, že je to ta nejdůležitější věc, na které mohu pracovat. Víc než na rakovině. Z dlouhodobého hlediska si myslím, že to bude mít větší význam pro více lidí.“
V současné době existují tři prototypy. První z nich se nachází ve Vědeckém muzeu v Londýně. Další dva jsou v muzeu a obchodě The Long Now v San Francisku. Další model je však také na texaském ranči Jeffa Bezose. Lidé si někdy myslí, že ten je původní Long Now, ale není tomu tak. Ten se právě začal stavět.
Tyto mechanické hodiny potřebují lidi, aby je natahovali pomocí padajícího závaží, a mají solární synchronizátor, aby byly přesné. I když je někdo zapomene natáhnout, budou stále fungovat, jen nebudou ukazovat čas. Místo běžných ozubených koleček má speciální digitální části, které mu pomáhají sledovat čas podobně jako stopky.
Hodiny Clock of the Long Now budou umístěny na pozemku nadace v Nevadě. Bezosův je na jeho ranči v Texasu, kde se nachází také kosmodrom Blue Origin a který se nyní intenzivně buduje. Dokončení tohoto projektu se promítne do konečného návrhu Long Now, takže technicky vzato se díváme na dva různé projekty, nikoli na jeden a jeho prototyp.
Ke konstrukci hodin budou inženýři používat silné materiály, jako je titan, keramika, křemen, safír a nerezová ocel. Nejdůležitější část hodin zakopou hluboko pod zem, 500 stop do hory, a uzavřou ji kovovými dvířky. Hodiny budou v bezpečí před poškozením, protože budou umístěny na suchém a odlehlém místě, daleko od civilizace, která je ochrání před korozí, vandalismem a vývojem.
Danny si tuto oblast Nevady vybral mimo jiné proto, že se zde nachází řada zakrslých borovic štětinatých, které jsou podle nadace staré téměř 5 000 let. Hodiny budou téměř celé v podzemí a po dokončení budou přístupné pouze pěší dopravou z východu.
Postavit hodiny, které vydrží 10 000 let, je velmi náročné. Musí být vyrobeny s velkou přesností, musí být dostatečně pevné, aby přežily dlouhou dobu, a musí být schopny vyrovnat se se změnami prostředí. Existují však obavy, jak by stavba mohla ovlivnit přírodní prostředí v dané oblasti.
Zdroj: howandwhys.com