• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Skandál Volkswagenu a ruský trumf

    23-9-2015 Zem & Vek 247 1340 slov zprávy
     

    Skandál Volkswagenu a ruský trumf

    Na úvod vkládám část článku ze stránek Auto.cz:  


    Jak se zdá, problém s podvodem při emisním testu vznětových modelů koncernu Volkswagen na trhu v USA bude mít dalekosáhlé následky. Už včera spadly akcie společnosti o 20 procent. A navíc, nad společností visí Damoklům meč v podobě hrozby pokuty až 18 miliard amerických dolarů. To ale není zdaleka vše. Jak napsal The New York Times, majitelé až 482 000 dieselový modelů prodaných v USA od roku 2009 budou muset v souvislosti s emisemi navštívit servis, a to v rámci svolávací akce.


    Konkrétně se to týká majitelů Volkswagenu Jetta z let 2009-2015, dále Beetlů 2009 až 2015, Golfů ze stejného období a Passatů od roku 2014 do současnosti. A také Audi A3 vyráběného v letech 2009-2015.


    Skandál v USA postupně vyvolává emoce i v jiných zemích. Třeba Jižní Korea má v plánu nechat zkontrolovat přibližně 4000 až 5000 aut skupiny VW. Konkrétně půjde o VW Jetta a Golf a také Audi A3, všechny vyráběné v letech 2014 až 2015. Další zemí, která projevuje zájem o kontrolu vozidel německé značky, je Austrálie. Před krátkou dobou navíc Volkswagen potvrdil, že zmíněný problém se týká motorů EA189 předchozí generace vznětových čtyřválců 2.0 TDI CR. To čítá zhruba jedenáct milionů vozidel po celém světě, tedy i domácí Škody. Jakým způsobem se kauza dotkne českých motoristů, budeme sledovat. Připravuje další, podrobný materiál.


    Pomohla náhoda


    Na to, že dieselové Volkswageny v praxi vypouštějí mnohem více emisí se přišlo takříkajíc náhodou. Za celou záležitostí stojí málo známá organizace Council on Clean Transportation (ICCT). Její pracovníci si prostě jen chtěli ověřit, zda v USA prodávaný dieselový VW Jetta vypouští při běžné jízdě do ovzduší to, co uvádí jeho výrobce v materiálech z oficiálních emisních kontrol.


    Výsledek byl šokující. Při ověřovacích zkouškách uskutečněných na západním pobřeží USA překročila vznětová Jetta stanovenou hranici množství emitovaného oxidu dusíku až 35násobně! Větší Passat posléze až 20násobně.


    Zprávu o měření, které ukázalo na obrovské rozdíly mezi udávanými a skutečnými hodnotami agentura ICCT poslala nejen americkému zastoupení Volkswagenu, ale také do známé vládní agentury pro ochranu životního prostředí EPA (Enviromental Protection Agency). Je to o to větší paradox, když uvážíme, že hříšné modely byly vybaveny takzvaným „čistým dieselem,“ kdy Volkswagen v masivní reklamní kampani nabádal obyčejné Američany k nákupu svých vznětových modelů.


    Cílem německé značky bylo, aby se vznětový motor dostal do hlubšího povědomí amerických kupujících nových automobilů. Jedním ze smyslů celé strategie bylo rovněž konkurovat Toyotě a jejím hybridním vozidlům. Jak jistě víte, v USA se vznětové motory těší mnohem menší oblibě než v Evropě.


    Auto to pozná


    A jak to celé funguje? Laicky řečeno, inkriminovaná vozidla byla vybavena softwarem, který pozná, že se vozidlo právě nachází v emisním testu a tomu přizpůsobí řízení emisního systému. Naopak při běžné jízdě jej deaktivuje. Jak řekl Drew Kodak, výkonný ředitel agentury, která podvod odhalila: „V okamžiku, kdy je emisní systém vozidla plně funkční, vykazuje motor vozu určité kompromisy mezi poskytovaným výkonem a množstvím vypouštěných emisí.“


    Co si ale máme představit pod pojmem „software, který rozpozná, kdy je vozidlo v emisním měřícím cyklu?” Na to jsme se zeptali Libora Fleischhanse, jednatele firmy IHR-TECHNIKA, která patří k předním tuzemským společnostem, zabývajících se diagnostikou motorových vozidel. „Strategie lepšího ohřívání katalyzátoru a udržování jej v optimální teplotě je hlavním klíčem k úspěchu při likvidaci složky NOx, tedy oxidů dusíku,“ začíná s objasňováním problému Fleischhans. A dodává: „Pokud toto splníte, bude takové vozidlo vykazovat nízké emise, ale zároveň o něco vyšší spotřebu paliva. Také pokud budete požadovat hlavně výkon motoru, není zaručeno, že se dostanete v uvedeném případě na jeho maximum.“ Tohle je ovšem nutné k tomu, aby emisní test vozidla vyšel tak, jak má.


    Že se vůz nachází v emisní testu, poznají jeho řídicí jednotky již několik sekund po startu. K tomu má elektronika několik indicií. „Pokud se vůz od nastartování motoru a řekněme při teplotě kolem dvaceti stupňů v přesném okamžiku rozjede na stanovenou rychlost a zároveň přitom nikdo nepohne volantem o více než jeden stupeň, software má jasno. Při měření na válcích se totiž vozidlo stranově nepohybuje, jede jen rovně,“ objasňuje celou věc Libor Fleischhans. Zároveň však dodává, že takových nápověd je více. „Tento algoritmus několika společných znaků vede k tomu, že auto jednoduše pozná, kdy se nachází v testu měření emisí,“ dodává Fleischhans. Zmíněný algoritmus řízení motoru je tak vlastně naladěn plně v součinnosti s emisním testem.


    Jen špička ledovce


    Celý humbuk okolo emisí koncernu Volkswagen může na první pohled budit dojem, že největší německá automobilka, respektive její severoamerická větev, jsou banda průšvihářů. Aktuální kauza má ale mnohem větší dopad. Mezi „lidem automobilovým“ se totiž objevují názory, že zmíněné odhalení VW je pouhou špičkou ledovce. Z toho lze usuzovat, že uvedené podvody dělají i jiní výrobci aut, jen se na to zatím nepřišlo. Volkswagen měl tu smůlu, že si jej výše uvedená agentura ICCT „náhodně” vybrala. Proč zrovna zástupce Volkswagenu a ne třeba Mercedesu či BMW, kteří rovněž v USA propagují vznětové motory, se už asi nedozvíme.


    V každém případě je jisté, že tato kauza bude mít dalekosáhlé následky do budoucna a není vyloučeno, že jde o začátek když už ne konce, tak minimálně výrazného poklesu obliby vznětových motorů A to i na starém kontinentě.


    zdroj: Auto.cz



    Z článku je zřejmé, že jde o problém s emisemi a že ten problém se nemusí týkat pouze automobilky Volkswagen. A vybavilo se mi palladium – ruský „trumf proti západním sankcím“.


    Platina a palladium

    Na skandál Volkswagenu okamžitě reagoval i trh s drahými kovy. Obava, že lidé nebudou chtít nakupovat auta s dieselovými motory, srazila cenu platiny. Právě při výrobě katalyzátorů dieselových motorů se totiž spotřebuje polovina celoroční produkce tohoto vzácného kovu. V benzínových motorech, po nichž by mohla vzrůst poptávka, se oproti tomu používá palladium. Cena platiny proto včera spadla o 3,6 procenta a šlo o největší jednodenní pokles za více než dva roky. Cena palladia naopak začala po déletrvajícím propadu stoupat:



    Pokud skandál Volkswagenu povede ke snaze automobilek o snížení emisí vozů, mohla by stoupat cena obou kovů. Jedním ze způsobů, jak snížit emise, je totiž použití většího množství platiny či palladia v katalyzátorech.


    Palladium stejně jako zlato nebo stříbro patří ke vzácným komoditám a největší poptávka po něm je právě v automobilovém průmyslu, jak to ukazuje graf k roku 2012



    Kromě automobilového průmyslu se poptávka zvýšila za posledních 10 let i ze strany ostatních odvětví využívajících palladium:



    • elektronika +34%

    • chemie +100%

    • stomatologie -35%

    • klenotnictví +73%

    • investice +1183%



    Objem poptávky v tunách v roce 2012


     


    Polovinu světových zásob palladia vlastní Rusko

    Suverénně největším dodavatelem palladia na světový trh je Rusko, na jehož území Sibiře je téměř polovina světových zásob. Za ním následuje Jižní Afrika se 40% a Kanada i USA po 5%. Jde o jediné velké producenty tohoto prvku.


    Na dominantní pozici Ruska reagovaly ceny palladia už v loňském roce, kdy se v dolech Jižní Afriky stávkovalo. Palladium se stalo nejdražším za poslední tři roky a možnosti Ruska určovat jeho světové ceny se tak ještě více zvýšily.



    V čase zavedení anti ruských sankcí však jeho ceny klesaly :


     


    Skandál Volkswagenu a ruský trumf


     


    Jestli skandál Volkswagenu skutečně vznikl náhodou či za ním je něco jiného, v současném světovém tažení za čistotu ovzduší bude zřejmě mít dopad na všechny výrobce automobilů. A to by mělo znamenat zvýšenou poptávku po palladiu. Či po platině, která ovšem je o 80% dražší a které 70% světových zásob opět vlastní Jižní Afrika a Rusko. Jestli se už před více než rokem psalo, že Rusko palladiem drží trumf proti sankcím, pak současný emisní skandál může tento trumf posílit.


    Použité zdroje: zde, zde


    -Pozorovatelka- 24.9.2015


     


    Do konce měsíce zbývá 6 dnů a na zajištění provozu AE News na další měsíc chybí dovybrat ještě cca 40% potřebné částky. Všem, kteří do konce měsíce přispějí jakoukoliv částkou (zde) na záchranu AE News, moc děkujeme. Bez Vaší pomoci náš server nepřežije.

     


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑