Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v poslední slovní přestřelce mezi vedoucími představiteli Turecka a Izraele pohrozil, že by jeho země mohla vojensky zasáhnout v Gaze na obranu Palestinců proti Izraelcům. (Foto: Flickr)
„Musíme být velmi silní, aby Izrael nemohl Palestině dělat tyto směšné věci. Stejně jako jsme vstoupili do Karabachu, stejně jako jsme vstoupili do Libye, můžeme něco podobného udělat i jim,“ řekl Erdogan v nedělním projevu své vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AK).
To vyvolalo bouři kontroverzí a rozzlobených reakcí v Izraeli, kde izraelský ministr zahraničí Israel Katz prohlásil, že Erdogan by se mohl vydat cestou Saddáma Husajna.
Uvedl, že turecký prezident „jde ve stopách“ bývalého iráckého prezidenta Husajna a vyhrožuje útokem na Izrael.
„Jen ať si vzpomene, co se tam stalo a jak to skončilo,“ napsal Katz. Tím samozřejmě naráží na Husajnovu popravu poté, co ho v roce 2003 našli američtí vojáci schovaného v díře v zemi. Během popravy se mu dokonce vysmívali náboženští rivalové – jeho šíitští kati.
Krátce po Saddámově přirovnání se Erdogan opět vrhl na Netanjahua, tentokrát ho přirovnal k Adolfu Hitlerovi (a nebylo to poprvé).
„Stejně jako skončil genocidní Hitler, skončí i genocidní Netanjahu,“ prohlásilo v pondělí turecké ministerstvo zahraničí.
„Stejně jako byli hnáni k odpovědnosti genocidní nacisté, budou se zodpovídat i ti, kteří se snaží zničit Palestince,“ stálo v příspěvku na X. straně. „Lidstvo bude stát na straně Palestinců. Palestince se vám nepodaří zničit.“
Vztahy mezi Izraelem a Tureckem se během uplynulých deseti měsíců války v Gaze dostaly na historické dno – zejména poté, co Erdoganova vláda aktivně podporovala a napomáhala právním krokům Mezinárodního trestního soudu (ICC) proti izraelskému vedení.
Obchodní vztahy rovněž utrpěly, neboť turecká vláda před několika měsíci nařídila snížit vývoz do Izraele. Izraelský stavební průmysl je do značné míry závislý na tureckých výrobcích, jako je beton.
Zdroj: haaretz.com