Ekonom Lukáš Kovanda se podivuje nad tím, proč Ukrajina zastavila ruskou ropu proudící přes její území do Evropy ropovodem Družba jen v případě společnosti Lukoil, přičemž ruská ropa státní společnosti Rosněfť proudí do Evropy vesele dál. Důvodem by podle něj mohlo být to, že Rosněfť má dosud silné vazby s Německem, čehož si je Kyjev vědom. Nebo jde jen o jakýsi trest vůči Viktoru Orbánovi za jeho příchylnost k Rusku.
Ekonom Lukáš Kovanda se ale ptá, proč Ukrajina sankcionuje jen jednu ruskou ropnou společnost, soukromý Lukoil, a ne také státní Rosněfť? Ukrajina totiž nesankcionuje ruskou ropu jako takovou. Ukrajina sankcionuje pouze ropu jedné ruské společnosti, a to Lukoilu,“ vysvětluje Kovanda na síti X.
Rosněfť je státní podnik, zatímco Lukoil soukromá firma. A dokonce firma, která se na ruské poměry docela kriticky postavila k invazi na Ukrajinu. Toto veřejné distancování od války navíc vedlo k několika podezřelým úmrtím lidí ve vedení společnoti. „Zjevně možná hned několik členů vedení Lukoilu za tuto svoji kritiku zaplatilo cenu nejvyšší.
V létě 2022 vypadl z nemocničního okna předseda představenstva Lukoilu Ravil Maganov. Jeho nástupce Vladimir Ivanovič Někrasov skonal loni v říjnu na akutní srdeční selhání. Letos v březnu pak údajně spáchal sebevraždu viceprezident Lukoilu Vitalij Robertus,“ vypočítává podivná úmrtí Kovanda s tím, že v případě Rosněfťu žádná taková úmrtí prominentů zaznamenána nebyla.
Navíc v čele společnosti Rosněfť stojí Igor Sečin, jenž je dlouhodobě jedním z nejbližších souputníků prezidenta Vladimira Putina. „Ten do čela Rosněfťu dokonce dosadil německého exkancléře Gerharda Schrödera, jenž pak – například – hájil stavbu plynovodu Nord Stream 2 až do vypuštění duše,“ upozorňuje Kovanda.
P.S. - zajímavé, velmi zajímavé ...
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj