Tento týden jsem měl to velké potěšení udělat rozhovor s Mattem Taibbim. Hovořili jsme o tom, zda je Kamala Harrisová způsobilá být prezidentskou kandidátkou, jak je podle Matta „divné“, že se nikdo neptá na to, jak se Harrisová stala kandidátkou, o neúspěšném pokusu o atentát na Trumpa, o tom, proč podle Matta dochází k „hlubokým“ změnám v myšlení Američanů o světě, a o budoucnosti nadměrné moci vlády v USA. (Foto: Wikimedia)
Taibbi je šéfem Racket News a předchází ho pověst neohroženého investigativního novináře. Taibbiho práce odráží jeho hluboké odhodlání odhalovat pravdy a zpochybňovat konvenční narativy – od průkopnického zpravodajství o finanční krizi v roce 2008 až po nedávné zkoumání cenzury pomocí Akt Twitter, politiky, systémové nerovnosti a vnitřního fungování Kongresu.
Na doporučení jednoho ze svých čtenářů jsem se Matta nejprve zeptal, kde bere odvahu dělat to, co dělá. Odpověděl mi: „Myslím, že upřímnou odpovědí na tuto otázku je, že jsem svou novinářskou kariéru začal v zámoří, v postkomunistickém Rusku. Jedni z mých prvních novinářských mentorů byli vlastně ruští investigativní novináři. Právě jim byla dána svoboda tisku, svoboda slova, tak nějak. Ale bylo to velmi nebezpečné prostředí, kde když jste napsali něco špatného, tak lidem vybuchovaly kufry vystřelené do dveří, lidé skákali páčidly do oken a podobně.“
Pokračoval: „Takže jsem se na ty lidi díval asi osm let. Takže kdykoli někdo mluví o tom, že lidé jako já jsou stateční, vždycky mám tak trochu chuť obracet oči v sloup, protože víte, v jiných částech světa novináři podstupují mnohem drsnější věci a podstupují mnohem větší rizika. Takže to nejmenší, co můžeme udělat, je to, co je naše práce. A myslím si, víte, že novináři většinou nejsme raketoví vědci ani doktoři. Hlavním požadavkem na práci je, víte, být ochotný říkat nepříjemné věci mocným lidem. Myslím, že to je taková základní pracovní náplň.“
Odtud jsem se Matta zeptal, o kterých nic netušících zemích by lidé měli vědět, že nyní podobně cenzurují projevy. Jeho odpověď mě překvapila: „No, v tomto novém věku digitální cenzury existuje celá řada zemí, kterých se teď musíte obávat. Mám třeba kamaráda, kterého zatkli v Německu. Je to dramatik, který vydal knihu. Kritizoval politiku COVID a snažil se naznačit, že moderní druhy zdravotnických úřadů jsou přirovnávány k, víte, chtěl je satiricky přirovnat tak trochu k nacistům. Takže on, on, na obálce jeho knihy je mat, bílá maska se slabě viditelným bílým hákovým křížem. A víte, on dostal, on je teď obviněn, víte, a existuje spousta těch nových zákonů o digitální cenzuře, které nesou skutečné tresty, za které můžete jít skutečně do vězení, za to, že, víte, dáte špatný příspěvek na sociální sítě, řeknete špatnou věc, ale dáte špatný obrázek do reklamy nebo na internet.“
„Děje se to na různých místech Evropy. Skotsko právě přijalo velmi tvrdý zákon. Kanada zvažuje přijetí jednoho z nejbizarnějších zákonů, které jsem vlastně v řeči viděl,“ řekl mi Matt. „Vlastně to pravděpodobně projde a můžete být odsouzeni, pokud to schválí, budou vás moci odsoudit za věci, které jste ještě ani neudělali. Takže na Západě dělají různé věci, které jsou opravdu děsivé. A to je jedna z věcí, které si myslím, že Američané nevěnují pozornost, protože sledujeme jenom naše vlastní věci a nevěnujeme pozornost tomu, co se děje v našich, víte, i našich blízkých spojencích.“
Poté jsem se Matta zeptal na bizarní výměnu Joea Bidena za prezidentského kandidáta demokratů.
Matt mi odpověděl: „Od roku 1968 máme systém, který se do značné míry spoléhá na to, že tyto kandidáty vybírají skuteční voliči. A oni se letos tak nějak jednostranně rozhodli, že to dělat nebudou. Udělali to dvakrát. Udělali to v primárkách s Bidenem, když například na Floridě prostě zrušili primárky a předali delegáty Bidenovi. New Hampshire udělalo něco ještě podivnějšího, když uspořádalo primárky. Lidé šli a odevzdali hlasy. Pak tyto výsledky zrušili a v sobotu večer uspořádali druhou věc, kterou nazvali nominační akcí, která nebyla přístupná veřejnosti, a měli tam jen hromadu stranických funkcionářů, kteří podepsali jméno Joe Bidena svým delegátům.“
Zeptal jsem se Matta také na pokus o atentát na Trumpa, o kterém jsem psal v článku Neohrožený. Matt vysvětlil, proč si myslí, že něco na tom pokusu prostě nesedí. Mluvili jsme o tom, o metodice nahrazení Joea Bidena Kamalou Harrisovou, o ztrátě občanských svobod a o mnoha a mnoha dalších věcech.