• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stane se ruský MiG-41 skutečnou noční můrou stíhaček 6. generace?

    4-8-2024 AC24 132 929 slov zprávy
     

    Ruský letoun MiG-41, který je označován za náhradu za MiG-31 „Foxhound“, má posunout hranice letectví a jeho schopnosti mají sahat až do dolního vesmíru. MiG-41 slibuje rychlost vyšší než Mach 4, protiraketové lasery a zaměřené zbraně EMP, což zní jako science fiction. (Foto: Flickr)

    Shrnutí a klíčové body: Ruský MiG-41, který je označován za náhradu za MiG-31 „Foxhound“, má posunout hranice letectví a jeho schopnosti mají sahat až do dolního vesmíru. MiG-41 slibuje rychlost vyšší než Mach 4, protiraketové lasery a zaměřené zbraně EMP, což zní jako science fiction.

    -Skepse však přetrvává kvůli historickým problémům Ruska s leteckými sliby a současným problémům při uspokojování požadavků na jednodušší letouny, jako je MiG-35.

    -Korporace MiG sice tvrdí, že MiG-41 bude příští rok testovat a v provozu bude v roce 2030, ale proveditelnost tak pokročilých funkcí a ambiciózní časový plán jsou nejisté.

    MiG-41: Může skutečně ovládnout oblohu a vesmír?

    Rusko plánuje „posunout hranice leteckého inženýrství“ vývojem svého nejnovějšího stíhacího letounu MiG-41, který je navrhovanou náhradou za MiG-31 „Foxhound“. Podle ruských zdrojů bude MiG-41 létat ve výškách, v nichž nemůže létat žádný jiný bojový letoun – nejen do nejvyšších bodů atmosféry, ale v případě potřeby i do nižšího prostoru.

    A bude to ještě lepší, ruské letecké zdroje šeptají, že MiG-41 bude natolik lepší než cokoli, co nasadily jiné země, že „zavede vlastnosti, které letecký svět dosud neviděl“.

    Máme-li Rusům věřit, ušli jsme dlouhou cestu od temných časů, kdy Mikojanova letecká korporace (tvůrci MiGů) po rozpadu Sovětského svazu nedokázala vyrobit svůj bojový letoun páté generace, předpokládaného konkurenta amerického F-22A Raptor, MiG-1.44. V tomto případě se jedná o letoun, který by měl být v budoucnu schopen plnohodnotně plnit své úkoly.

    Fantazie Ruska o válečném letounu šesté generace

    Nebyla to ovšem jen devadesátá léta a počátek roku 2000, kdy korporace MiG nedokázala dostát svým extravagantním slibům.

    Dokonce i dnes, kdy zuří válka na Ukrajině – kterou ruský silák Vladimir Putin označil za existenční boj pro Rusko – nemůže korporace MiG uspokojit ruskou poptávku po svých výrobcích MiG-35. Přitom MiG-35 je ve srovnání s navrhovaným MiGem-41 relativně snadno vyrobitelný letoun.

    Přesto v dnešním převráceném světě málokdy někomu prospěje podceňovat své soupeře.

    Ať už má člověk na Rusko po jeho nezákonné invazi na Ukrajinu jakýkoli názor, faktem je, že obecně vzato ruská obranná průmyslová základna z války velmi profitovala (zatímco západní obranné průmyslové základny, jak v Evropě, tak ve Spojených státech, sotva stíhají pokrýt mírovou poptávku, natož válečné závazky).

    Ve skutečnosti to vypadá, že se situace z 90. let a z roku 2000 může pomalu obrátit, přičemž Spojené státy vypadají jako upadající mocnost se zmenšenými a zchátralými průmyslovými kapacitami oproti Rusům, kteří jsou oživeni válkou proti Ukrajině (a tedy i NATO).

    Každopádně navrhovaný MiG-41 má některé skutečně šíleně znějící schopnosti, které téměř vyžadují, aby byl člověk skeptický, dokud navrhovaný bojový letoun skutečně neuvidí v akci.

    Poslední hvězdná stíhačka… v Rusku?

    MiG-41 je údajně schopen překonat rychlost Mach 4. Ruští konstruktéři chtějí bojový letoun vybavit také protiraketovým laserem. Mikojan chce také na palubu letounu umístit první zbraně svého druhu, které by se daly použít proti konkurenčním stíhačkám v souboji se psem.

    Tyto zbraně jsou nekinetické a zaměřují se na elektroniku soupeřova bojového letounu, vyřazují ji z provozu a mění soupeřův bojový letoun v padající cihlu.

    Ruská armáda tvrdí, že její řízené EMP zbraně budou připraveny k testování do příštího roku. K těmto tvrzením opět zůstávejte skeptičtí, dokud nebudou zveřejněny ověřitelné důkazy o existenci těchto systémů.

    Jedním z důvodů potenciálních letových schopností letounu MiG-41 ve vesmíru jsou jeho unikátní pulzně-detonační motory.Internet je plný konspiračních teorií o tajných amerických vojenských letadlech, která tento pokročilý a inovativní systém motorů používají k letu neuvěřitelnou rychlostí a ve velkých výškách. Americká armáda však nikdy nepotvrdila, že by takové schopnosti skutečně vyvinula.

    Rusové však tvrdí, že jejich příští velké válečné letadlo bude tento způsob cestování využívat. Řekněme, že na systému motoru se teprve pracuje.

    Přesto korporace MiG trvá na tom, že zkušební let tohoto ptáka se uskuteční příští rok.

    Poté Rusko tvrdí, že MiG-41 půjde do sériové výroby, aby mohl být nasazen do roku 2030. Vzhledem k tomu, že téměř každý aspekt tohoto navrhovaného bojového letounu je experimentální, zdá se nepravděpodobné, že Rusové tyto vysoké termíny dodrží, přestože jejich obranná průmyslová základna byla oživena válkou na Ukrajině.

    Koneckonců, pokud má korporace MiG potíže uspokojit zvýšenou poptávku po konvenčním letounu MiG-35, pak bude mít jistě potíže i se stavbou MiG-41. Tento projekt by mohl jít cestou výše zmíněného MiGu-1.44.

    Velký sen Ruska

    I kdyby se Rusům podařilo tento program dotáhnout do konce, pravděpodobnost, že dodrží rychlé termíny, je malá.

    To, co oznámila společnost Mikojan Corporation, vůbec není bojový letoun nové generace. Je to hvězdná stíhačka; fiktivní dílo, které by se dobře vyjímalo na stříbrném plátně. Ačkoli dostat tohoto ptáka na nepřátelské nebe do konce tohoto desetiletí je, no, fantastické.

    Přesto je to skvělá propaganda – a pravděpodobně i skvělý concept art.

    Sněte dál ve velkém, Moskvo. Nakonec to dotáhneš daleko.

    Brandon J. Weichert

    O autorovi:

    Brandon J. Weichert, analytik národní bezpečnosti National Interest, je bývalý zaměstnanec Kongresu a geopolitický analytik, který přispívá do The Washington Times, Asia Times a The-Pipeline. Je autorem knihy Winning Space: How America Remains a Superpower, Biohacked: The Shadow War: Iran’s Quest for Supremacy (Stínová válka: snaha Íránu o nadvládu). Jeho další kniha, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, vyjde 22. října v nakladatelství Encounter Books.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑