• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    WHO zvažuje vyhlášení stavu ohrožení kvůli výskytu opičích neštovic

    7-8-2024 AC24 86 670 slov zprávy
     

    Generální ředitel Světové zdravotnické organizace uvedl, že zdravotnický orgán OSN zvažuje vyhlášení stavu nouze v souvislosti s výskytem viru mpox, známého také jako opičí neštovice, v Africe. (Foto: Flickr)

    „Je však zapotřebí více finančních prostředků a podpory pro komplexní reakci,“ napsal v neděli na sociální síti X generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

    „Zvažuji svolání mimořádného výboru Mezinárodního zdravotnického řádu, který by mi poradil, zda by mělo být ohnisko mpox vyhlášeno za mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu.“

    Do úterý nebylo jasné, kdy WHO vyhlásí stav nouze nebo vydá nějaké varování před virem.

    Tedrosovo prohlášení, které zveřejnil časopis Science, dodává, že „tento virus může a musí být zvládnut pomocí intenzivnějších opatření v oblasti veřejného zdraví, včetně dohledu, zapojení komunity, léčby a cíleného nasazení vakcín pro osoby s vyšším rizikem nákazy.“

    „V souvislosti s rozšiřující se epidemií mpox je naléhavě zapotřebí dále rozšířit reakci na tuto nákazu, která probíhá v postižených zemích,“ uvedl ve svém prohlášení a vyzval k „většímu financování komplexní reakce“, která by zohledňovala diagnostiku, léčbu a vakcíny.

    Mimořádná situace v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu je nejsilnějším označením pro ohnisko nákazy. Je pozoruhodné, že takové vyhlášení bylo učiněno v případě COVID-19 během počátku pandemie v roce 2020.

    Později WHO provedla toto označení pro ohnisko mpox, které trvalo v letech 2022 až 2023, zatímco administrativa prezidenta Joe Bidena vyhlásila kvůli viru stav nouze. Během této epidemie, která zasáhla Evropu a Spojené státy, se podle úředníků mpox šířil především pohlavním stykem mezi muži.

    Nejnovější oznámení bylo učiněno v době, kdy africké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) minulý týden ve své zprávě uvedlo, že mpox byl letos zjištěn již v 10 afrických zemích, včetně Konga, kde je více než 96 % všech případů a úmrtí.

    Úředníci uvedli, že téměř 70 procent případů v Kongu postihuje děti mladší 15 let, které také představují 85 procent úmrtí.

    Odhaduje se, že v letošním roce bylo dosud zaznamenáno 14 250 případů, což je téměř tolik jako za celý loňský rok, uvedla africká CDC. V porovnání s prvními sedmi měsíci roku 2023 se podle afrického CDC počet případů zvýšil o 160 procent a počet úmrtí o 19 procent na 456.

    Burundi a Rwanda tento týden poprvé ohlásily výskyt viru, zatímco nová ohniska byla nedávno hlášena ve Středoafrické republice a Keni.

    „Jsme velmi znepokojeni případy opičích neštovic, které pustoší (region hlavního města),“ uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Středoafrické republiky Pierre Somse.

    Podle oznámení zveřejněného 4. srpna Mezinárodní společností pro infekční choroby s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví této země byly v Ugandě potvrzeny dva případy.

    „U obou osob se objevily příznaky jako kožní vyrážka, zduření lymfatických uzlin a celková malátnost, které odpovídají mpox,“ uvedlo ugandské ministerstvo zdravotnictví.

    Mezitím keňské ministerstvo zdravotnictví nedávno uvedlo, že na hraničním přechodu v jižní Keni zjistilo mpox u cestujícího, který cestoval z Ugandy do Rwandy. V prohlášení ministerstvo uvedlo, že jediný případ mpox je dostatečným důvodem k vyhlášení ohniska nákazy.

    O víkendu zdravotníci v Jihoafrické republice oznámili, že v zemi je nyní 22 případů mpox, včetně tří úmrtí.

    „V postižených komunitách v obou provinciích probíhají aktivity zaměřené na vyhledávání a monitorování kontaktů a ministerstvo vyzývá všechny zjištěné kontakty, aby spolupracovaly se zdravotnickými pracovníky při vyhledávání kontaktů za účelem screeningu a případné diagnózy, aby se zabránilo dalšímu přenosu tohoto preventabilního a léčitelného onemocnění,“ uvedlo jihoafrické ministerstvo zdravotnictví v prohlášení, které bylo zveřejněno 4. srpna.

    K příznakům a symptomům mpox podle webových stránek americké CDC patří vyrážka, která se může nacházet na nohou, rukou, obličeji, hrudníku a ústech nebo v blízkosti genitálií. Vyrážka může tvořit strupy a zpočátku vypadat jako puchýře nebo pupínky, které mohou svědit nebo být bolestivé.

    Mezi další příznaky patří podle zdravotnické agentury horečka, zduření lymfatických uzlin, zimnice, bolesti, vyčerpání a respirační příznaky, jako je kašel, ucpaný nos nebo bolest v krku.

    Zdroj: theepochtimes.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑