PAŘÍŽ – Olympijská premiéra breakdance měla několik momentů, které u diváků vyvolaly otázky, zda se na pařížských hrách podařilo zachytit podstatu této umělecké formy hip hopu. (Foto: X)
Rachael Gunnová neboli „b-girl Raygun“, šestatřicetiletá profesorka z australského Sydney, si rychle získala internetovou slávu, ale ne nutně pro dovednosti na olympijské úrovni. V soutěži s o polovinu mladšími b-girls byla smetena z kola ven, aniž by získala jediný bod, a její netradiční pohyby dopadly naprázdno, aniž by se vyrovnaly úrovni dovedností jejích soupeřek.
V jednu chvíli Gunnová ve stoje zvedla jednu nohu a opřela se s rukama ohnutýma k uším. V jiném okamžiku, když ležela na boku, se natáhla na prsty u nohou, přetočila se a zopakovala to v pohybu přezdívaném „klokan“.
Gunnová má doktorát z kulturních studií a na své stránce na síti LinkedIn uvádí, že se „zajímá o kulturní politiku zlomu“.
„Nikdy jsem nechtěla ty holky porazit v tom, co umí nejlépe – v jejich silových pohybech,“ řekla Gunnová. „To, co přináším já, je kreativita.“ Gunnová nezískala žádný bod.
Klipy s její sestavou se staly virálními na TikToku i jinde a mnozí se rozplývali nad jejími pohyby, které byly na olympijském pódiu prezentovány jako reprezentace hiphopu a breakingové kultury.
„Je to skoro, jako by se tomuto žánru vysmívali,“ napsal jeden uživatel na X.
Olympics Breakdancing: Expectations vs Reality