Izraelské zpravodajské služby se údajně domnívají, že Írán přece jen připravuje velký úder na Izrael – a že k němu dojde v nejbližších dnech. (Foto: Flickr)
To přichází poté, co Izrael dospěl k závěru, že mezinárodní tlak a americké šavlovačky přesvědčily Írán, aby nechal úder na Izrael na libanonské militantní skupině Hizballáh za to, že 31. července vyhodil v Teheránu do povětří politického vůdce Hamásu Ismaila Haníju.
Izraelský ministr obrany Yoav Gallant se v nedělním rozhovoru s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem podělil o nejnovější hodnocení své země, uvedl Axios – řekl Austinovi, že íránské akce znamenají, že země připravuje velký úder. Gallant také v neděli řekl jednotce izraelských obranných sil, že Írán a Hizballáh “ hrozí, že nám ublíží způsobem, jakým to v minulosti nedělali“.
Zdroj, který má přístup ke zpravodajským informacím, sdělil agentuře Axios, že hodnocení izraelské rozvědky odráží probíhající debatu uvnitř íránské vlády:
Íránské revoluční gardy (IRGC) prosazují tvrdší a širší reakci, než byl útok na Izrael z 13. dubna, ale nový íránský prezident a jeho poradci se domnívají, že regionální eskalace by nyní neposloužila zájmům Íránu, uvedl zdroj.
Mluvčí Pentagonu uvedl, že Austin ujistil Gallanta , že Amerika je odhodlána „podniknout všechny možné kroky k obraně Izraele , a upozornil na posílení rozmístění amerických vojenských sil a schopností na celém Blízkém východě ve světle eskalace regionálního napětí“.
Posílení pozice amerických sil zahrnovalo nasazení ponorky s řízenými střelami USS Georgia do divadla Centrálního velení. Plavidlo se základnou v Kings Bay v Georgii, které jevyzbrojeno až 154 řízenými střelami Tomahawk pro útoky na pozemní cíle, nedávno dokončilo společné cvičení ve Středozemním moři s průzkumnými jednotkami námořní pěchoty a jednotkami speciálních operací, včetně jednotek z Velké Británie, Norska a Itálie. Austin rovněž nařídil úderné skupině letadlové lodi USS Abraham Lincoln, která již pluje do konfliktní zóny naložená stíhačkami F-35C a F/A-18, aby „urychlila svůj průjezd„, uvedl Pentagon.
Minulý týden CENTCOM potvrdil, že do oblasti jeho odpovědnosti dorazil blíže nespecifikovaný počet stíhacích letounů F-22 Raptor stealth, aby „zmírnil možnost regionální eskalace ze strany Íránu nebo jeho zástupců“. Rusko mezitím dodává Íránu vybavení protivzdušné obrany,, včetně radarů a pravděpodobně i komponentů protivzdušných raket S-400.
Vidíte, jak to všechno funguje? Izrael vyprovokuje Írán senzačním narušením jeho suverenity a vláda USA pak utratí nesčetné miliardy dolarů, aby ochránila Izrael před následnou reakcí – a zároveň vystaví nebezpečí příslušníky služeb, kteří byli přesvědčeni, že tak slouží své zemi.
Pokud cítíte nějaký vzorec, je to proto, že stejný scénář se odehrál před několika měsíci, kdy Izrael bombardoval íránské diplomatické zařízení v Sýrii. Když Írán úder opětoval, zasáhly americké síly, aby zničily přilétající projektily. Aniž by analytici rozdělovali náklady podle jednotlivých zemí, odhadují, že dubnový úder Íránu stál pouze 80 až 100 milionů dolarů, zatímco obrana, kterou podnikly USA, Izrael a jejich spojenci, stála přibližně 1 miliardu dolarů.
Mluvíme o asymetrické válce.
Zdroj: zh.org