Dnes papež František vystoupil před oběma komorami amerického Kongresu. V projevu se vyjádřil k palčivým tématům současnosti.
„Politická společnost přetrvá, usiluje-li o uspokojení společných potřeb podporou rozvoje všech svých členů, zvláště zranitelných a ohrožených,“ uvedl rovněž papež ve své řeči, která trvala téměř hodinu a kterou zakončil zvoláním „God Save America“ (Bůh ochraňuj Ameriku).
František se vyjádřil rovněž k aktuální uprchlické krizi, která podle něj znamená bezprecedentní výzvu. Papež vyzval členy Kongresu, aby odmítli „nepřátelský způsob uvažování“ o přistěhovalectví a uznávali lidi, kteří se chtějí přestěhovat do Spojených států, jako lidi, kteří chtějí zlepšit život svých rodin.
František ve své řeči vyzdvihl mimo jiné osobnost černošského amerického kazatele Martina Luthera Kinga, jehož sen o rovnosti občanských a politických práv u bělochů a černochů je prý stále inspirativní.
„Jsem rád, že Amerika je nadále pro mnohé zemí snů. Snů, které vybízejí k činům, účasti a angažovanosti,“ prohlásil.
Utváření národa nás vybízí k uznání toho, že musíme trvale soucítit s jinými a přitom odmítat nepřátelský způsob uvažování, prohlásil 78letý papež původem z Argentiny. Tato slova přitom pronesl na horké půdě, protože Kongres je rozpolcený v přístupu k imigrační politice.
Další citlivé téma předestřel, když vyzval k celosvětovému zrušení trestu smrti. Spojené státy přitom patří mezi země, v nichž se za těžké zločiny stále popravuje a také v Kongresu má zachování trestu smrti stále výrazně většinovou podporu.
Zlaté pravidlo „co chcete, aby ostatní dělali vám, dělejte vy jiným“ nám připomíná odpovědnost za ochranu „lidského života v každé fázi jeho vývoje“, připomněl dále papež.
František se kontroverzním tématům nevyhýbal ani v jiných pasážích svého historického projevu. Ve zjevné narážce na sňatky homosexuálů, které byly v USA nedávno celostátně legalizovány, se vyjádřil k významu rodiny. Ta je podle něj nyní „ohrožena jako možná ještě nikdy“.
Dále vyzval k ukončení obchodu se zbraněmi a to v zemi, která je jejich největším světovým exportérem. Tázal se, proč jsou zbraně prodávány lidem, kteří chtějí jen působit utrpení nevinným.
„Bohužel odpověď je, jak všichni víme, kvůli penězům, penězům, které jsou promáčené krví, často krví nevinných“. František zpochybnil, zda se výrobci zbraní mohou nazývat křesťany. Zároveň ale připustil, že je legitimní použít zbraně proti „nespravedlivé agresi, například proti útokům islamistů v Sýrii a Iráku.
Papež se dotkl i ochrany životního prostředí a sociálního rozměru hospodářského rozvoje. Vyzval k zesílení úsilí o odvrácení ničení životního prostředí lidskou činností a zdůraznil své přesvědčení, že USA v tom mohou sehrát důležitou roli. „Nyní je čas na odvážné činy a strategie,“ řekl.
Papež František je první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Oficiálně nicméně hovořil z pozice nejvyššího představitele vatikánského státu. Svůj projev pronesl v angličtině.
Při příchodu se Františkovi dostalo nadšeného potlesku a aplausem byl často přerušován i jeho proslov. Zvláštní význam měl papežův projev především pro členy parlamentu katolického vyznání, k nimž patří mimo jiné šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Katolíkem je i viceprezident Joe Biden. Sám prezident Barack Obama se hlásí k protestantství.
Na velké obrazovce před budovou Kongresu sledovalo papežův projev více než 50.000 šťastlivců s pozvánkami. Po projevu je papež pozdravil z balkonu budovy Kongresu a pozdravil je ve španělštině.
František pak ještě zavítal do washingtonské farnosti svatého Patrika a setkal se s tamními bezdomovci a chudými rodinami. Přinejmenším jednomu mladíkovi se podařilo pořídit společnou „selfie“ fotografii s hlavou římskokatolické církve. Další papežovou zastávkou bude New York.
Video s projevem papeže Františka jsem zatím nedohledala, Česká televize však odvysílala část jeho vystoupení. V něm mě zarazilo, že papež v úvodu, kdy zmiňuje biblickou postavu, nehovoří o Kristovi, ale třikrát zmiňuje postavu Mojžíše a izraelský národ. V jedné chvíli přitom pravou rukou udělá gesto, které v zednářské symbolice znamená šestku, respektive tři šestky. Nepochopila jsem ani jeho slova o tiché práci mužů a žen v organizacích pro blaho lidstva. Snad mi zdejší křesťané – myslím ty, kteří uznávají papeže a církev – vysvětlí, proč bylo správné zmínit starozákonního Mojžíše, tedy postavu judaismu a nikoliv Krista, postavu Nového zákona a křesťanství, ke kterému se přece hlásí i většina Američanů.
Úvodní cca 20 minutová část projevu papeže je k vidění v čase od 6:39 zde. Řeč o Mojžíšovi začíná „ukazováčkem“ v čase 10:08, zakrátko následuje gesto „tří šestek“. Všechna tři světová monoteistická náboženství (judaismus, křesťanství a islám), se hlásí k postavě Abraháma, přičemž Mojžíš je zásadní postavou judaismu, Kristus křesťanství a Mohamed islámu. Nerozumím, proč byl zmíněn právě Mojžíš a proč o něm papež dokonce řekl, že jeho zájmem bylo blaho veškerého lidu. Z toho, co vím, bylo v Mojžíšově zájmu pouze blaho izraelského lidu, který nazval vyvoleným a lidu, který nikdy nepřijal Krista a křesťanství.
-Pozorovatelka- 25.9.2015
Související: Islamizace Evropy je dobrá věc