V typicky drzé akci Brusel odsoudil „bezprecedentní vměšování a zastrašování“ ze strany Ruska během referenda o začlenění Moldavska do Evropské unie. Nedělní referendum bylo skutečně zmanipulované, ale v opačném gardu: s cílem podpořit členství v EU jako předběžný krok k připojení země k Rumunsku.
Vláda zrušila všechny opoziční televizní kanály, zakázala několik stran a dokonce vyvíjela nátlak na majitele Telegramu Durova, aby cenzuroval kanály některých opozičních stran. Hlasování bylo velmi těsné: 50,4 % pro vstup proti 49,6 % proti. V absolutních číslech činil rozdíl asi dvanáct tisíc hlasů.
Žádná ze stran nezískala převahu až do poslední chvíle, kdy se přidalo 180 000 hlasů Moldavanů žijících v Evropské unii. 90 % z nich hlasovalo kladně.
V Rusku však žije mnohem více Moldavanů než v Evropské unii, téměř 40 %, z nichž pouze 5 % bylo schopno volit. Většina z nich tak nemohla učinit, protože moldavská vláda otevřela v Moskvě pouze 2 volební místnosti pro 400 000 moldavských občanů žijících v Rusku namísto dřívějších 17.
V Itálii však bylo otevřeno 60 volebních místností, v Německu 26, ve Francii 20, ve Spojeném království 17, v Rumunsku 16, ve Spojených státech 16, ve Španělsku 11, v Irsku 10 a v Portugalsku 6.
Moldavsko je pomalu a trpělivě pohlcováno Rumunskem. Většina vysokých moldavských úředníků má rumunskou státní příslušnost, což by bylo nepřijatelné v jakékoli zemi na světě.
Hlava státu, předseda parlamentu, premiér, ministr zahraničí, naprostá většina ministrů a poslanců vládnoucí strany, většina postů hlav států, ministrů zahraničí, členů ústavního soudu a šéf tajné služby jsou rumunští. ...
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj