Ohniskem střetu je tentokrát návrh rozpočtu pro příští rok, jehož neschválení by vedlo ke zhoršení již tak hlubokého deficitu veřejných financí. To se pochopitelně nelíbí trhům – riziková přirážka francouzského desetiletého papíru vůči německému bundu včera vzrostla na 90bps, nejvyšší úroveň od roku 2012. Aktuálně je tak financování francouzského dluhu dražší než v případě Řecka (!).
Pozn. Burza, jako instituce organizující trh s investičními nástroji, patří v naší společnosti snad k nejcitlivějším ekonomickým organismům. Makroekonomické ukazatele, akcionářské trhy, grafy, tabulky, indexy a samotní makléři na člověka mého typu, tedy spíše praktického řemeslníka a venkovana, působí odporně, slizce a odpudivě. Jako cosi pro společnost nadbytečného, co čpí pachem nezdravé soutěživosti a touhy po zisku, potem košil investorů dřepících dravě u monitorů s čísly. Je otázkou, zda burza, toto kouzelné slůvko rozechvívající nervy mnoha investorů, kšeftařů i překupníků, kteří patří vždy k těm movitějším, není zásadní příčinou ekonomických krizí. Znáte to z praxe. Citlivost musí být, ale přecitlivělost v životě děsně škodí. A na důsledky té nezdravé touhy po zisku se právě díváme. A nejen ve Francii.
V Řecku se nabízely k prodeji celé ostrovy. Co nabídne natěšeným, netrpělivě čekajícím organizátorům krizí - bankéřům a lichvářům - Francie, která politicky opět touží dobýt Rusko a vylámala si tradičně na tom zuby a ryje držkou v bažině temnoty a vlastních fekáliích? Rakety?Možná ty tenisové... ...
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj