Uprostřed migrační krize v Evropě a toho, jak Češi vytahují lidi z vlaků a popisují jim ruce, zahájila francouzská místní správa vyšetřování základní školy v Auxerre, kde používali žluté visačky k označování žáků, kteří nejedí vepřové. „To je nechutné. Vyvolává to vzpomínky na temné časy,“ uvedl jeden člen městské rady Auxerre, ale kancelář starosty řekla, že to byla „izolovaná, neohrabaná a nešťastná iniciativa.“
Město Auxerre ležící 105 mil jižně od Paříže a zahájilo v pátek vyšetřování poté, co si rodiče místním médiím stěžovali na iniciativu této školy, při níž se na šňůrky na krku umisťovaly žákům před obědem ve školní jídelně červené a žluté plastové destičky.
Žáci tyto visačky nosili jeden den, než dostala škola instrukce, aby jich přestala používat.
Malika Ounes, konzervativní členka městské rady v Auxerre řekla zpravodajské webové stránce Creusot-Infos.com: „To je nechutné. Vyvolává to vzpomínky na temné časy,“ což je odkaz na požadavky, aby v nacisty okupované Francii nosili na svém oděvu Židé žluté hvězdy.
Mezi žáky, co dostali pokyn, aby nosili tyto visačky, byli muslimové a vegetariáni. Zprávy francouzských médií nezmiňovaly žádné židovské žáky.
I někteří rodiče si stěžovali na tyto visačky, jejichž použití označil starosta Guy Perez ze Socialistické strany za „nešťastné“.
Ale jiní rodiče říkali, že vznikly v dobrém úmyslu.
Jedna muslimská matka dvou chlapců navštěvujících tuto školu identifikovaná RTL vysílačem jen jako Sonia, řekla: „Ty žluté visačky nemají ani nic společného s žlutou hvězdou. Nemyslím si, že by tu byl nějaký skandál, jen chybka, která nestojí za všechno to kárání.“
Christian Sautier, ředitel komunikace v kanceláři starosty, řekl, že to byla „izolovaná, neohrabaná a nešťastná iniciativa,“ která trvala jen jeden den. Zdůraznil, že rozhodnutí o používání těchto visaček přijal personál jídelny, aniž by informoval místní úřady, které to rychle ukončily.
* * *
Debata o dostupnosti bez-vepřových pokrmů je ve Francii rozkol vyvolávajícím problémem, kde pravicové strany a další politici prosazují striktní oddělování mezi náboženstvím a státem a vidí v tom důkaz plíživého pronikání vlivu náboženství do veřejné sféry zejména ze strany muslimských migrantů.
Submitted by Tyler Durden on 10/02/2015 21:15 -0400