• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Príroda sa zotavuje v zamorených zónach Černobyľu – 30 rokov bez civilizácie

    13-10-2015 Proti Prúdu 363 269 slov zprávy
     

    Vlky, soby, kance a mnoho ďalších druhov divej zvere sa vrátilo do evakuovaných černobyľských zón. Ekológovia zaznamenali definitívne zlepšenie ekologickej situácie v regióne.


    V poslednej dobe bol na Ukrajine spustený ekologický projekt, ktorý sa zameriava na prieskum voľne žijúcich zvierat v okolí černobyľskej zóny a vyšetrenie zvere, ktorá sa usadila v kontaminovaných oblastiach.


    The Telegraph na to poznamenáva, že človek je pre zvieratá nebezpečnejší, než zamorené oblasti Černobyľa. Populácia divo žijúcej zvere dosiahla za posledných 30 rokov svoju najvyššiu úroveň. Ekológovia zaznamenali veľké populácie vlkov, divých kancov, jeleňov, líšok, srncov a losov.


    Podľa Jima Smitha, profesora University of Portsmouth, katastrofa nespôsobila vážne škody na životnom prostredí. Podľa neho “Nehoda vytvorila skutočnú prírodnú rezerváciu. Netvrdím, že radiácia je dobrá pre miestnu zver, ale ľudská civilizácia a jej využívanie prírodných zdrojov je pre ne oveľa horšia.”


    Zvyšujúce sa počty divo žijúcej zvere v uzavretej oblasti sú podložené početnými dôkazmi. Bieloruskí lovci a polícia začali špeciálnu operáciu na lov vlkov v roku 2013. Dôvodom operácie bol výrazný nárast počtu vlkov a ich stále početnejšie útoky na hospodárske zvieratá na juhu Gomeľskej oblasti, ktorá hraničí s uzavretou černobyľskou zónou.


    Minulý rok v novembri výskumníci umiestnili 42 kamier na ukrajinskej strane uzavretej zóny, aby mohli sledovať rast populácie divo žijúcej zvere.


    Ročný projekt, ktorý končí v decembri tohto roku, ukazuje nové obrazy ohrozených druhov zvierat, vrátane takých vzácnych druhov, ako sú zubry, medvede a kôň Przewalského.


    1


    2


    3


    4


    5


    6


    Preklad: ::prop, www.protiprudu.org

    Zdroj: Ukrainian Crusade


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑