• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    USA o odmítnutí ruské delegace: „Rusko nebojuje s IS konstruktivně“. Ex-šéf izraelské tajné služby: „Vítězství Moskvy a Damašku bude ostudou Západu“. Exkluzivní video: Vladimír Putin o Sýrii a ruských zbraních. Turecko, IS a GYPL

    16-10-2015 Zem & Vek 421 1685 slov zprávy
     

    USA o odmítnutí ruské delegace: „Rusko nebojuje s IS konstruktivně“. Ex-šéf izraelské tajné služby: „Vítězství Moskvy a Damašku bude ostudou Západu“. Exluzivní video: Vladimír Putin o Sýrii a ruských zbraních. Turecko, IS a GYPL

    Poté, co USA odmítly přijmout ruskou delegaci a jednat s ní o společném postupu v Sýrii, podal Bílý dům vysvětlení, že důvodem odmítnutí je „nekonstruktivní postup Ruska“. Uvedl to mluvčí Bílého domu Josh Ernest . „Jak řekl prezident Putin, účelem delegace měla být koordinace vojenské spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem. Řekli jsme, že nemáme o tuto zájem do té doby, dokud Rusko nezačne v boji proti IS postupovat konstruktivně „- řekl Ernest. Dále dodal, že volání Moskvy ke spolupráci nebylo vyslechnuto nejen v USA, ale ani u ostatních 65 členů mezinárodní koalice, bojující proti teroristickému IS. „Podle oficiálního zástupce prezidenta Spojených států, Rusko má ​​svůj vlastní plán jak čelit této extremistické organizaci. A v současnosti je Rusko s tímto programem osamoceno.“


    Videokonference ruských akcí v Sýrii podle Ernesta „ukazují na „jednostranné akce Moskvy a potvrzují, jak izolováno Rusko je.“



    „Jedinými lidmi, s nimiž Rusko své akce koordinuje, jsou vláda syrského prezidenta Bašára al-Asada a Íránci, kteří se zapojovali do destabilizujících aktivit uvnitř Sýrie a stali se za to terčem amerických a mezinárodních sankcí,“ řekl mluvčí Bílého domu.  Tiskový mluvčí zopakoval, že Spojené státy „se tohoto nebudou účastnit“. „Uvítali bychom takový konstruktivní postoj Ruska, který by počítal se začleněním do mezinárodního úsilí v boji proti IS. Ale Rusko má jiné plány, „- řekl Ernest. (zdroj)


    Bývalý šéf izraelské tajné služby „Nativ“ Jakov Kedmi: Vítězství Moskvy a Damašku bude ostudou Západu

    Izraelský politik říká v rozhovoru pro Moskevskou pravdu jak se může změnit rovnováha sil na Blízkém východě a ve světě po operacích Ruska proti teroristům Islámského státu




    MOSKVA jednou ranou zlomila plány Washingtonu


    – Jakove Nifoviči,, Rusko nyní udělalo v Sýrii více, než Američané a Evropané za celý rok. Bombarduje teroristy. . Kde se na Západě bere taková nevraživost vůči Rusku?


    Mýlíte se. Rusko vůbec nedělá to, co dělaly Spojené státy a Evropa. Rusko s IS skutečně bojuje, ale Západ jen předstíral, že bojuje. Co Američané pod záminkou boje proti IS předváděli, to byla schizofrenie.


    Velmi ostře nyní situaci vnímají proto, že Rusko jednou ranou překazilo všechny plány Washingtonu a Rijádu. A kdyby se Rusku podařilo zcela eliminovat IS a další islámské teroristické skupiny, znamenalo by to úplnou porážku USA a jejich spojenců. Jejich pětiletý pokus svrhnout občanskou válkou syrského prezidenta Asada se nezdařil. Každému nyní bude zřejmé, že účinnost ruské armády je mnohem vyšší než akce Američanů. A co je nejdůležitější – Rusko se zavede na Blízkém východě se všemi z toho plynoucími důsledky. Získá základnu ve Středomoří, která bude hlavní základnou proti americké šesté flotile. A kromě toho, země Středního východu při pohledu na celé dění si udělají závěr: kdo ve světě je přítelem a kdo ne.


    – A jak Izrael vidí ruské nálety v Sýrii?


    Izrael oficiálně neprotestuje. A vůči akcím Ruska nevyjádřil žádnou nelibost. Řekli jsme, že  se nepřipojíme k těm, kteří se nějakým způsobem snaží obvinit Rusko z jeho aktivit v Sýrii. Návštěva předsedy vlády naší země Netanyahua do Moskvy byla o koordinaci ruského a izraelského vojenského letectva.


    – V předvečer speciální operace přijížděli do Moskvy jeden po druhém vůdcové zemí na Blízkém východě. Stalo se Ruskem centrem politiky v arabském světě?


    Moskva je nyní jedním z hlavních hráčů. Kromě zemí regionu je nejaktivnějším a významnějším účastníkem současných procesů.


    – Ale Rusko je stále více v rozporu s názory Turecka o urovnání konfliktu v Sýrii. Turecký prezident Erdogan pohrozil  narušením přátelství s Moskvou.


    Turecko má v regionu své vlastní zájmy v tomto regionu a silná Sýrie se mu nehodí. Turecko chce posílit vliv muslimských skupin k potlačení všech forem kurdských aktivit v Sýrii a Iráku. Já bych nespěchal s považováním Turecka za strategického spojence Ruska. Snad, až začne být realizován ruský „South Stream“ přes Turecko, pak to bude možné. Ale prozatím je to pouze přání.


    Nepřekvapila Vás rychlost, s jakou Rusko jedná? Od Putinova rozhovoru s Obamou v Organizaci spojených národů k bombardování uběhlo jen několik hodin …


    Všechno se odehrálo naprosto přesně! Bylo jasné, že k ruským leteckým útokům v Sýrii dojde ihned po Putinově projevu v OSN a po jeho rozhovoru s Obamou. Udělat to dříve by bylo nerozumné z diplomatického hlediska. Později – velmi strategické. Putin hrál jako podle not


    Evropa a Spojené státy jsou neustále varují Rusko: aby nebombardovalo „umírněnou syrskou opozici.“ A kdo to vlastně je?


    „Syrská opozice“ se z 50 – 60% se skládá z „Al-Káidy“ a IS.  Další téměř poloviční část je tvořena „Muslimským bratrstvem“ různého druhu. A zbývající část tvoří lidé bez náboženství a městské gangy. Běžní lupiči, které Západ rovněž označuje jako opozici. Ale to všechno se nevztahuje na obyvatelstvo Sýrie, jehož 80% obývá území pod vládou Asada. Mnozí se na toto území přestěhovali v útěku před IS a „Al-Káidou“.



    Bývalý šéf izraelské tajné služby „Nativ“ Jakov Kedmi.


    Jedná se o precedens – poprvé za 25 let  se Rusko zapojilo do bojů mimo území bývalého Sovětského svazu. O čem to svědčí?


    Za prvé, že situace ve světě je velmi složitá a nebezpečné. Za druhé, že Rusko se rozhodlo neopakovat chyby z dob Sovětského svazu a od roku 1985 se aktivně neúčastní řešení světových problémů. Rusko si prostě udělalo závěry z toho, co se odehrálo v Jugoslávii, Iráku a Libye.


    Ruské letouny bombardují  už více než týden teroristy v Sýrii. Jak vidíte další průběh operace?


    Zatím Rusko nasadilo letadla, která se zabývají průzkumem a předběžným bombardováním. Ruská letadla dosud nepracují v plné síle: bombardování nedosáhlo maximální úrovně, nebyly ještě použity bojové vrtulníky – hlavní úderná síla k podpoře pozemních sil. Pravděpodobně k tomu dojde velmi brzy (pozn.: rozhovor vyšel 10. října).


    Čeho chce Rusko v Sýrii dosáhnout ?


    Taktický cíl, jak to vidím já – je pomoci armádě Asad vstoupit na turecko-syrskou hranici a zbavit okolní oblasti od teroristů. Jakmile bude tento úkol dokončen,  budou všechny teroristické základny odříznuty od své hlavní podpory – z území Turecka. Podél hranic  jsou nyní hlavní síly teroristů:  nachází se jich tam více než tucet všech a jsou všech typů.


    Po tomto bude zahájeno tažení na jih Sýrie, kde budou osvobozovány navazujícího oblasti. A už to bude jednodušší: bez podpory, bez dodávek zbraní do Sýrie, IS bude zničen velmi rychle. Poté bude zahájena operaci proti IS ve směru na Irák. Není náhoda, že ruské Koordinační centrum má sídlo v Bagdádu. Taková je první fáze ruských akcí, která může trvat, nenastane-li něco neočekávaného, tři až šest měsíců.


    Už nyní Rusko k tomu velmi omezilo letecké  možnosti jiných zemích v regionu. Za prvé jde o US Air Force. A také Turecko už nemůže tak snadno bombardovat Kurdy a ti tak mají větší možnost bojovat proti IS.


    Jaké jsou šance Ruska a jeho koalice v celkovém úspěchu?


    To bude záviset na úspěchu ofenzivy syrské armády. Pokud se to podaří, pak to bude úspěch pro Rusko. A pokud k tomu nedojde, pak bude důvod k obavám, a to nejen pro Ruskou a Sýrii, ale i pro celý svět. Assad nyní musí co nejrychleji zaútočit, několik leteckých bombardování situaci nevyřeší. Situace je taková, že čekat nelze a oddalování jen komplikují již tak složitou situaci.


    Exkluzivní rozhovor V.V. Putina pro novináře Solovjova


    Video z 12.10.2015, zdroj a české titulky Irena Aneri  


    Shazování zbraní syrské opozici – „konstruktivní“ boj s teroristy á la USA. A jak se USA opět odkopaly

    Před pár dny Spojené státy v rámci svého „konstruktivního“ boje proti IS shodily teroristům opozice 50 tun munice (Bin Ládin se směje se záhrobí, USA ho podporují).  Pentagon prohlásil, že část munice byla určena Kurdům, hned na to ale tuto informaci ústy svého oficiálního zástupce Petera Cooka popřel: „Nemáme žádné informace, že by zbraně padly do rukou někoho jiného, než je syrská opozice.“ – píše ruský zdroj.


    Takže Kurdům, jediným, kteří spolu s Asadem bojují proti IS (a které podporuje i Česko) ze shozených amerických zbraní nepatřilo nic. Ke shozené americké munici se vyjádřil i bývalý důstojník CIA Larry Johnson, který shazování označil za „velmi podezřelé“: „“Nabízí se otázka: kdo dostane tyto zbraně? V případě, že Spojené státy uznávají, že vojáků, které v Sýrii vycvičily pro boj s IS, je méně než deset, kdo obdrží tyto zbraně … „, – řekl Johnson. 


    Shrnutí




    Americký důvod odmítnutí ruské delegace je stejně směšný, jako celý boj, který  USA proti IS vedou. A protože v Sýrii pro ně bude platit pouze „Čím hůře, tím lépe“, je jasné proti komu budou na syrské území shazovat další zbraně (Evropa prostě musí být zbavena energetické závislosti na Rusku a ten Asad, který tomu brání, prostě musí padnout!).


    Pokud se syrské pozemní boje za pomoci ruského letectva přesunou až k tureckým hranicím, pak může snadno dojít k nějakému incidentu, o kterém bude možné prohlásit „útok na Turecko je útokem na zemi NATO“. A obzvláště v situaci, kdy Erdogan neví, kudy kam a obzvláště stane-li se, že za dva týdny volby nedopadnou podle jeho představ a jeho diktátorské ambice dostanou na frak, může začít hrát vabank stejně, jako Spojené státy. Největším neštěstím v tom všem je, že spojenci USA (členské země NATO) jsou pořád slepí.


    A ač se zdá, že to nesouvisí, tak to souvisí velmi: Polsko právě podepsalo dohodu s Litvou o plynovodu GYPL, kterou velmi zdržovalo, aby z EU získalo co nejvíce peněz. Jde o to, že Litva, Lotyšsko a Estonsko od roku 2019 zcela přestanou odebírat ruský plyn a přes Polsko budou odebírat norský a to pomocí plovoucího terminálu. Za tím stojí evropský megaprojekt 534 km dlouhého plynovodu za 558 mil. EUR, ze kterého má časem plyn odebírat i Česko. Norský plyn sice bude mnohem dražší, ale hlavně že Rusko bude odstavené – a co by Evropa pod vedením Merkelové pro Spojené státy neudělala?


    Takže severem Evropy je Rusko vyřešeno, teď ještě odstavit toho Asada a pustit do Evropy íránský plyn… A ještě rozpoutat nějakou tu válku…      


    -Pozorovatelka- 16.10.2015


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑