Takovéto zpátečnictví tu ještě nebylo. Možná se jedná zatím o nejtupější změnu ze strany bruselských byrokratů. Turecko dostane hezký bakšiš od Bruselu, pokud se „pokusí“ zastavit vlnu uprchlíků do Evropy – ačkoli je pro Ankaru vlastně skoro nemožné se s tímto honosným slibem vypořádat a pojmout takový proud, mířící přes Turecko do zaslíbené Země evropské. Je pravda, že Turecko poskytlo zázemí zhruba 2 milionům syrských uprchlíků a prý v souvislosti s touto krizí doposud utratilo skoro 8 miliard dolarů.
VOLNÝ VSTUP DO EU: držitelé tureckého pasu z řad ISIS budou nyní moct volně vstoupit do celé Evropy
Nehovoří se ale o tom, že je Turecko hlavní zemí, která syrský konflikt spouštěla, především poskytováním útočiště teroristům, výcvikem a vybavováním „rebelů“ desítkami tisíc bojovníků od roku 2011, stejně tak jako poskytováním kontinuálního bezpečného zázemí pro teroristické bojovníky, volně přicházející a proudící přes tureckou jižní hranici se Sýrií.
Veřejnosti byl poskytnut šokující náhled do neformálních vztahů mezi tureckými úřady a ISIS, potom co se v minulém roce objevilo video s bojovníky Islámského státu přátelsky hovořícími se skupinou tureckých pohraničníků poblíž obléhaného syrského města Kobane. Tento zločin je tím spíš nehorázný vzhledem k tureckému členství v NATO.
Stručně řečeno, ve věci Sýrie je Turecko černou ovcí. Je nyní odměňováno něčím, co má v zásadě rysy rychle upečeného prozatímního členství v EU.
Nářky evropských lídrů jako Davida Camerona, aby se zamezilo přílivu imigrantů a neriskovala se bezpečnost Evropy, zní nyní prázdněji, než kdy předtím.
POMOCNÍK ISIS: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokázal obalamutit bezradnou EU.
Snadný vstup tureckým teroristům do EU?
Podmínky této poslední dohody jsou skoro neuvěřitelné. Fantastickým způsobem vedoucí představitel EU zřejmě zcela ignoruje fakt, že většina nových branců ISIS nyní přichází z Turecka. Tento kompletně choromyslný nový návrh ze strany Evropy efektivně poskytuje legální přístup do celé EU jakýmkoli teroristům pocházejících ze Syrského či Tureckého ISIS nebo fronty al Nusra, kteří buď mají, nebo mohou dostat turecký pas.
S ruskými vzdušnými údery, které rozbíjí syrskou infrastrukturu, prchající teroristé hledají snadnou cestu pro útěk přes syrskou severní hranici do Turecka. A nyní, díky této dohodě z Bruselu, jsou o krok blíž ulicím Evropy.
Vypadá to, že vůči realitě, která probíhá v Turecku, je Brusel bezradný. Toto opatření by mohlo být tím nejstupidnějším, jaké EU kdy v historii učinila.
Možná přesně toto Brusel chce, aby zbudoval další fázi svého technokratického „bezpečnostního“ státu?
Od RT.com:
EU a Turecko se dohodli na „akčním plánu“, který by mohl Ankaře poskytnout technickou podporu v hodnotě až 3 bilionů EUR, vízová práva a nová jednání o tureckém členství v EU odplatou za pomoc v zastavení přílivu uprchlíků do Evropy.
„Naše zintenzívněná jednání s Tureckými lídry…byla v posledních týdnech věnována jednomu cíli: zastavit příliv uprchlíků, kteří jdou přes Turecko do EU. Akční plán je hlavním krokem tímto směrem,“ řekl Tusk.
Dal však najevo „opatrný optimismus“ v tom, že by plán uspěl, ale uvítal souhlas se společným akčním plánem EU a Turecka vypořádat se se současnou migrační krizí.
Středem pozornosti byla na summitu ambiciózní dohoda, kterou předem navrhli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Podmínky dohody zahrnují technickou podporu za tři biliony EUR, ulehčení vízovým omezením pro cesty do EU tureckým příslušníkům a obnovení jednání o členství v EU. Turecko si také přálo být na seznamu „bezpečných zemí“ pro azyl.
Na oplátku Turecko slíbilo posílení své pohraniční kontroly a větší spolupráci s Řeckem, které je další výchozí destinací pro imigranty prchající z války, nestability a chudoby na Středním východě.
Výměnou za bezvízový styk pro své občany by Ankara souhlasila s předtím navrhovanou dohodou o znovupřijetí, znamenající, že Turecko vezme zpět ty uprchlíky, kteří z Turecka vstoupili na území EU.
„Nepodepíšeme souhlas se znovu-přijetím do doby, než se podniknou opatření v schengenských vízech a tím bude uvolnění víz pro turecké občany zajištěno,“ řekl premiér Ahmet Davutogluv rozhovoru před summitem. Podle Davutoglu by Turecko rádo mělo dohodu během první poloviny roku 2016.
Zatímco Turecko chce, aby EU ukázala dobrou vůli vůči bezvízovému cestování, evropský lídr požaduje, aby Turecko dodrželo své sliby a v rámci dohody si více posvítilo na pašeráky lidí.