• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Reportáž o Krymu v říjnu 2015

    20-10-2015 NWO Odpor 441 899 slov zprávy
     

    Krym


    Jak vypadá dnešní Krym? Jak se staví jeho obyvatelé k přesunu do Ruska? Jaká je ekonomická úroveň běžného života? Reportáž z Krymu pořídil Roman H.



    Promenáda s obchody na nábřeží v Jaltě. Na následujících stranách jsou fotografie, které jsem na Krymu teď pořídil. I teď v říjnu tam byla příjemná teplota a dost turistů, zejména když bereme v úvahu, že je to konec sezóny.


    Krym2


    Nábřeží s parkem v Jaltě. Na nábřeží je množství kaváren, restaurací a obchodů. Rostliny jsou subtropické, na promenádě a u hotelů rostou palmy.


    Krym3


    Nábřeží s promenádou v Jaltě.


    Krym4


    Na nábřeží v Jaltě je večer živo. Pouliční hudebníci, restaurace, lidé tancují. Bohužel jsem z tohoto večerního života vyfotografoval málo, měl jsem k dispozici jen fotoaparát v mobilu.


    Krym5


    Zpívá Charlie Armstrong, vnuk známého amerického jazzového hudebníka Louis Armstronga. Charlie je zde velmi populární.


    Krym6


     Centrální potravinový trh v Jaltě, zboží je hlavně místního původu, všude jsou nápisy –„kupuj krymské produkty“. Kromě přirozené touhy podpořit domácí produkci je to asi i reakce na sankce EU a potravinovou blokádu ze strany Ukrajiny.


    Krym7


    Centrální trh v Jaltě. Prodávají se zde téměř všechny druhy potravin: od ovoce a zeleniny přes suché plody, koření, med, maso, uzeniny, ryby, pečivo, cukrovinky atd. Existují i normální obchody s potravinami, ale tento velký trh je zřejmě nejpopulárnějším zdrojem potravin.


    Krym8


    Výběr uzenin je dle mého názoru snad větší než u nás v hypermarketech. Pokud pravicoví aktivisté na Ukrajině myslí, že blokováním aut směřujících s potravinami na Krym uškodí krymským občanům, tak škodí jenom ukrajinským exportérům.


    Krym9


    Velký výběr masa a masných výrobků v masné hale trhu. Hladem zde určitě nikdo netrpí. Je ale pravda, že lidé říkají, že od blokády se zvedly ceny potravin. Viní z toho ale EU a Ukrajinu. Ukrajina se snaží blokovat vodní kanály na Krym, raději nechají vodu téci do moře, jen aby škodili.


    Krym10


    Masný obchod. Tato „kupující“ se nakonec dočkala od prodavače porce zdarma.


    Krym11


     


     Nad jižním pobřežím se tyčí hory do výše 1550 m, tj. asi jako naše Krkonoše. Stoupají přímo z moře tak působí ještě vyšším dojmem. Pásmo hor chrání pobřeží od chladu ze severu.


    Krym12


     


    Jalta a vrcholy hor v oblacích. Na Krymu je mnoho hezkých hotelů i když infrastruktura byla za doby vlády Kyjeva zanedbávána a tak silnice nejsou v dobrém stavu. Zajímavostí je, že v Jaltě nejsou semafory, jen značky hlavní a vedlejší ulice. A kupodivu to celkem dobře funguje.


    Krym13


    Jachty v zátoce Balaklava nedaleko Sevastopolu. Balaklava je zmíněna poprvé v Homérově eposu Odyssea. Krym byl osídlen Řeky i Římany, v muzeu v Jaltě je velké množství antických památek. Nad městečkem je Janovská pevnost ze 14. století.


    Krym14


    Rybářské loďky v chráněné zátoce v Balaklavě. V přírodní jeskyni vlevo byla za sovětského svazu ponorková základna.


    Krym16


    Jedno z mnoha koupališť na břehu moře. Pláže jsou oblázkové, jako např. v Chorvatsku. V létě jsou zde stejné teploty jako na francouzské riviéře, v říjnu bylo 23 °C.


    Krym17




    Kavárna na břehu zátoky v Balaklavě, za kavárnou je zábavní dráha pro děti. Nad kavárnou Janovská pevnost ze 14. století.


    Krym18


    Anton P. Čechov žil poslední léta svého života na Krymu. Na snímku je sousoší na motivy jeho povídky „Dáma s psíčkem“. Ženatý muž Dmitriji Gurov tráví sám dovolenou na Jaltě, kde se zamiluje do mladé Anny -dámy s psíčkem.


    Krym19


    Představitelé velké trojky v Livadijském paláci. V letech 1941–1943 byla východní fronta jedinou frontou v Evropě a i po otevření západní fronty v roce 1944 vázal SSSR přes 65% sil nacistického Německa. Během Jaltské konference se nikdo nesnažil popřít rozhodující roli Ruska při osvobození Evropy od nacismu. To teď západ přepisuje historii.


    Krym20


    Asi polovina aut má ještě ukrajinské poznávací značky. Protože se majiteli škodovky vpravo ještě nepodařilo číslo vyměnit tak si alespoň dal ruskou vlajku za okno. Lidé jsou velice rádi, že už nejsou částí Ukrajiny. Ani jeden s kterým jsem hovořil nebyl stoupencem Kyjeva.


    Krym21




    V navigaci Microsoftu je tato ulice vedena ukrajinsky jako „vulytsia Mikoly Hoholja“. Těžko poznat že se jedná o ulici Gogola (ул. Гоголя). Na Krymu jsou oficielní jazyky ruština, ukrajinština, tatarština. Na Ukrajině je to jen ukrajinština a vláda přejmenovává nejenom ulice ale i lidi. Když se někdo jmenuje Grigorij tak mu do pasu dají Hryhoryj apod.


    Krym22




    Prodávaná trička na stáncích ukazují, co si místní myslí o předání Krymu Ukrajině šéfem komunistické strany Sovětského svazu Chruščovem. Nápis: „Krym odevzdal“ pod portrétem Chruščovaa „Krym přijal“ pod fotografií Putina. Zajímavé, že západ tak vehementně hájí něco, co svévolně udělal šéf komunistů.


    Krym23


    Kolonáda nad přímořským parkem s kavárnou téhož jména.


    Krym24




    Hosté restaurace snídají na terase s výhledem na město.


    Krym25





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑