Musel jsem zasáhnout do diskuze následujícími slovy!
’‘Hitler měl určitý čas na to, aby přišel na stadion a v určitou dobu jej opustil. Stalo se tak, když musel odejít před vítězným ceremoniálem po běhu na 100 metrů. Ale než odešel, byl jsem na cestě do vysílání, a prošel jsem blízko jeho kabinky. Vstal, potřásl mi svou rukou a já potřásl tou jeho. Myslím, že spisovatelé měli špatný vkus v kritizování současného muže Německa.“
- Jesse Owens, 1936; v knize: ’'The Jesse Owens Story”, od Gabi Mezgerové, 1970
“Nebyl to Hitler, který mě odbíjel - FDR (Franklin Delano Roosevelt) mi neposlal ani telegram.”
- Jesse Owens, “Triumph”, od Jeremyho Schaapa
Mimo jiné, v roce 2009 prohlásil německý žurnalita Siegfried Mischner, že Owens nosil ve své peněžence fotografii, na které mu samotný Führer (Vůdce) třese rukou, než opustil stadion. Owens se dokonce pokusil v 60. letech minulého století společně se zmíněným Mischnerem a jinými žurnalitsty změnit přijatou verzi historie, která označovala Adolfa Hitlera za nenávisti plného rasistu, který byl z výhry Owense zcela vyveden z míry a následně jej ignoroval. Po výhře byla jediná Führerova odezva taková, že se potvrdily jeho názory týkající se rasových rozdílů (např.: o odlišné stavbě těla člověka evropského a afrického původu). Mischner tvrdil, že mu Owens ukázal onu fotografii a řekl mu: “To byl jeden z mých nejkrásněšjích okamžiků”. Dále pak v roce 2014 prohlásil Eric Brown (nejvyznamenanější žijící letec) v dokumentu televize BBC: “Skutečně jsem spatřil Hitlera třesoucího s rukami Jesseho Owense a gratulujícího ho mu za to, čeho dosáhl.“
Owens měl právo cestovat a zůstávat ve stejných hotelech v Německu jako bílí, mezitím co v mnoha částech Spojených států byla segregace. Na svou cestu do Německa v roce 1936 vzpomínal do smrti s úsměvem. Bylo s ním zacházeno jako se všemi ostatními a není známo jediného výroku ze strany nacionálně-socialistického Německa proti němu. Taková jsou fakta a myslím, že dosti jasná a srozumitelná fakta, která vyvracejí nespočet mýtů týkajících se této události. Tomuto a podobným snímkům se říká propaganda, a její kořeny vedou do země, která oplývá nenávistí největší, do Izraele.