• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Letadlo A321 letělo do Petrohradu. Petrohrad – od dob Velké říjnové revoluce „slabé místo Ruska“

    2-11-2015 Zem & Vek 522 1159 slov zprávy
     

    Letadlo A321 letělo do Petrohradu. Petrohrad – od dob Velké říjnové revoluce „slabé místo Ruska“

    Petrohrad a celé Rusko jsou po sobotním leteckém neštěstí ve smutku a s nimi i svět – u každé lidské tragédie jde politika stranou. Obzvláště pozůstalí ale nebudou mít větší přání, než znát příčinu a viníka pádu letadla, které letělo z Egypta do Petrohradu. Názorů se od prvního okamžiku objevuje spousta a bez ohledu na výsledky vyšetřování je pád letadla nejvíce dáván do souvislosti s IS a s boji, které Rusko právě vede v Sýrii. Mě hned v prvním okamžiku ale napadla jiná souvislost, a to je cíl letu, kterým byl Petrohrad.



     


    Po třech dnech, kdy výsledky šetření zatím potvrzují jen skutečnosti, že letadlo se rozlomilo už ve vzduchu (zde), přičemž je vyloučena (prozatím) jeho technická závada a příčina pádu měla být způsobena zvenčí (tisková konference zde)  mi nedá nezmínit tu souvislost, že šlo o let do Petrohradu.


    Petrohrad – „slabé místo Ruska“ a cíl ruského Majdanu

    Než se v listopadu 2014 stal americkým velvyslancem v Rusku John F. Tefft, který předtím byl americkým velvyslancem na Ukrajině (zde), objevily se v Rusku názory, že do funkce nastoupí „mistr barevných revolucí“ a že s jeho nástupem je možné v Rusku očekávat antiputinovské demonstrace, a to obzvláště v Petrohradu, který je v tomto směru velmi zmanipulovatelný a z pohledu Ruska je proto „slabým místem“  – psala jsem zde s odkazem na video ze srpna 2014 „Bude Majdan v Petrohradě?“



    Americký velvyslanec nastoupil do funkce v listopadu a už na 1. března byly organizovány demonstrace proti Putinovi za účasti všech opozičních stran, tedy stran Navalného a Chodorkovského, připraveného stát se příštím ruským prezidentem (viz „Rusko nechce Putina a ruský Majdan na obzoru? Antikrizový pochod „Jaro“  1. března 2015 v Moskvě a v Petrohradu“, kterého se navíc měli zúčastnit i zkušení majdanisté z Kyjeva – zde).


    Demonstrace 1. března se ale nakonec změnila ve smuteční pochod za Němcova, přičemž ve stejné době byl Navalnyj na 15 dnů zavřený a vycházely zprávy, že tím Putin Navalnému zachránil život, protože na místě Němcova mohl být on a to by teprve byl pro Západ trumf (zde).


    Hned na 1. máje ale v Petrohradu proběhla další demonstrace – prvomájová, ale především silně na podporu Ukrajiny (zde, zde).



    Ukrajina, IS, Rusko a svět na podzim 2015

    Bude to rok, co do funkce amerického velvyslance v Rusku nastoupil zmiňovaný „mistr barevných revolucí“ John F. Tefft. Za tu dobu se svět změnil – Evropa čelí uprchlické krizi a řešení hledá uplácením Erdogana, Rusko po dohodě s Íránem a po projevu Putina v OSN zahájilo akci v Sýrii proti IS. Rusko je v bojích úspěšné a šokuje svět vojenskou silou, s čímž obzvláště USA nepočítaly a právě ony se musí smiřovat s faktem, že jejich jak blízkovýchodní tak světový vliv upadá. Totéž se týká Turecka, SA a dalších anti asadovských vůdců, kteří společně s USA jsou nuceni přistupovat na kompromisy vůči Rusku, což znamená na kompromisy s Putinem (viz jednání ve Vídni minulý týden zde).


    Ať jde o USA, SA, Turecko či obzvláště Ukrajinu, všem musí Putin „ležet v žaludku“ mnohem více než v dobách, kdy Rusko začalo doplácet na antiruské sankce (konec roku 2014, kdy šly ceny ropy na minimum) a kdy proti němu tvrdě stál celý západní svět. Pod vlivem nástupu Číny (vznik AIIB v březnu 2015) a roli, jakou Rusko sehrálo v dohodách s Íránem (červenec 2015) a dále pod vlivem uprchlické krize a roli, kterou Rusko sehrává na Blízkém východě (podzim 2015) stále více ustupuje vliv USA, SA, Turecka a také význam Ukrajiny. Ale skutečně se elity těchto zemí vzdaly svých plánů? A tím mám na mysli státní elity, nikoliv elity globální (GP), které Rusko podporují (prozatím). Jinými slovy – jsou snahy o odstranění Putina opravdu ty tam?


    Snad s největším skřípěním zubů ruské úspěchy v Sýrii přijímá Erdogan, který poté, co přestal hrát mrtvého brouka, vstoupil do bojů „proti IS“  bombardováním Sýrie a Kurdů, nyní ale už musel s pravdou ven o to více, že o dobré vztahy s Ruskem stojí stejně, jako o vztahy s EU (členství v EU). Podobně je na tom SA, spojenec Turecka, který nejen řeší vnitřní mocenské problémy, ale také hledá záchranu v Rusku poté, co v USA spadl z lopaty a přednost je dávána Íránu. A co teprve Ukrajina, která z globálního hlediska zcela ztrácí na důležitosti.  Ve své poslední analýze Pjakin hovořil (zde) mimo jiné o nebezpečí Saudů, ale také o spojenectví Ukrajiny s IS (zde).



    Petrohrad – místo VŘSR. A nyní „pouze“ velmi smutné místo Ruska?

    V uvedeném je možné vidět souvislost mezi IS (Turecko, SA a Ukrajina) a – Petrohradem. Petrohradem, ve kterém už v dobách Lenina, tedy za Velké říjnové revoluce sehrála žádanou roli prozápadní ruská opozice a v Petrohradu, který své letošní demonstrace vždy spojoval s Ukrajinou. A tím s odstraněním Putina.


    Beru, že tyto souvislosti jsou z kategorie konspirací, ale pokud by výsledek šetření pádu letadla A321 přinesl ten závěr, že viníkem je Putin a jeho akce v Sýrii, pak si umím představit přesně takový ruský Majdan, o jaký prozápadní opozici jde od doby nástupu současného amerického velvyslance do funkce.


    V tomto duchu je logické, že Rusko odmítá hypotézu o teroristickém útoku na letadlo A321 jako odvetě za akce proti IS. Ale osobně jsem nejvíce zvědavá, jak se v reakci na výsledky vyšetřování bude chovat Petrohrad, resp. k jakým závěrům a reakcím bude veden.


    Nejsem odborník na zbraně a nebudu rozebírat, jestli nějaká zbraň dostřelí do výšky, ve které letadlo letělo, ale objevil se i takový názor, že v zavazadlovém prostoru byla umístěna chemická směs, která následně explodovala a že mohlo jít o případ podobný Lockerbie (zde) a že skutečný aktér vůbec nemusel být na palubě letadla. A že ač se hovoří o útoku zvenčí, vnější útok mohl mít podobu zevnitř.


    Třeba se ukáže, že za nehodou stojí nějaký zcela prozaický technický problém, což pozůstalým je k ničemu a jejich tragédii to nijak nesníží. Než bude jasno, přesto bych si dovolila upozornit na příští dění v Petrohradu a to především v tom smyslu, aby se v hledání viníka z obětí nestaly ještě větší oběti – oběti antiputinovské manipulace a tím antiruské manipulace. Petrohradská Velká říjnová revoluce ve skutečnosti totiž proběhla za našeho 7. listopadu, ještě je tedy čas, aby proběhla opětovně…


    Ale nic netvrdím, jen pozoruji.


    PS1: Turecký prezident Erdogan se měl k pádu letadla vyjádřit v tom smyslu, že nebude kondolovat Rusku kvůli útoku IS na ruské letadlo, když Rusko denně letadly zabíjí bojovníky opozice Bašaara Asada (zde).


    PS2: Na území Sinaje mají údajně operovat síly, který platí Írán (zde), mým pohledem Írán, u kterého pořád nechápu, o co mu vlastně jde.


    PS3: Nad severní části Sinaje letadla přestala létat (zde) a (zde).


     


    -Pozorovatelka-  2.11.2015


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑