• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nejsou rozdíly ve vojenských rozpočtech Ruska a USA důvodem k silnému znepokojení?

    4-11-2015 NWO Odpor 252 930 slov zprávy
     

    raznitsa-v-voennykh-443-4380931Jeden z klíčových momentů, ve spojitosti s nimiž je ruská armáda ve všech možných přehledech stavěna pod americkou, je výše vojenského rozpočtu. A nedávno zveřejněný soupis zemí s nejvyššími výdaji na obranu už na první pohled rozhořčí ještě více. Takže mají mít Rusové obavy o svou bezpečnost s ohledem na objem vojenské pokladny?



     


     


     


     


     


    obr1


    Soudě podle informace zveřejněné RIA Novostmi (s odkazem na materiály IHS Jane’s), Rusko v objemu nákladů na armádu v tabulce kleslo na čtvrté místo na světě. Před ním jsou USA (569,3 miliardy dolarů), Čína (190,9 miliardy dolarů) a Velká Británie (66,5 miliardy dolarů). V Rusku to je 53,2 miliardy dolarů. Doslova na paty nám šlape Francie s 52,7. Dále následuje s nevelkým odstupem Indie, Japonsko, Saúdská Arábie a Německo. Pak je mezera, za níž je Republika Korea, Brazílie, Austrálie a Itálie. Pak opět mezera a po ní je Kanada, SAE, Turecko, Izrael, Thajwan, Španělsko a Alžírsko.


    Ruské zaostávání za týmiž Spojenými státy – které Rusko pokládají za jednou z největších „světových hrozeb“ a věnují mu zvláštní pozornost ve své vojenské doktríně – je více než desetinásobné.


    Reakce na zveřejnění ratingu byl okamžitá. Hurá-vlastneci s ještě větší silou znervózněli, liberálové projevili ještě škodolibější radost, ukrajinští nacionalisté se radovali, hrdí na úspěchy USA. Před pádem rublu oceňování ruského vojenského rozpočtu mezinárodními experty vypadalo působivě, i když k zaostávání za USA ještě nedošlo.


     


    A je vůbec na místě mluvit o nějaké katastrofě?


    Dokonce i obyčejní účastníci internetových fór vědí, že porovnávat rozpočty nebo platy v jednotlivých zemích nemá smysl, pokud neporovnáváme i ceny. Důležité není množství peněz, ale množství zboží a služeb, které si za ně lze koupit.


    To, že v USA jsou vysoké ceny nemovitostí v New Yorku, lékařských i komunálních služeb – víme. A jak si tyto otázky stojí v globálním měřítku s cenami ve sféře obranného průmyslu?


    Podívejme se na několik výmluvných příkladů. Tak třeba cena pýchy amerického letectví – F-22 Raptor - činí podle různých odhadů od 350 do 411 milionů dolarů za jedno letadlo. A to ještě není ten nejdražší stroj. Jeden bombardér B-2 Spirit z ohledem na NIOKR (Vědecký výzkum a experimentální vývoj) přijde americké daňové poplatníky na 2,1 miliardy dolarů z kus, a bez vědy 1,157 miliardy dolarů. To není zrovna levné.


     


    A jak obstojí vedle našich letadel?


    Je jasné, že to je informace velmi přibližná (z důvodů utajení), ale obecně hodnota jednoho T-50 například by neměla být víc než 100 milionů dolarů, což je 4x méně než „konkurence“. Přitom T-50 bude v praxi převyšovat nejen F-22, ale i F-35.


    Co se týče víceúčelové stíhačky generace 4++ Su-35, má nyní VKS RF podle informací z médií postavit 48 strojů za 100 miliard rublů. To je průměrně 2 miliardy a něco za jeden stroj. Což je 31,25 milionů dolarů za letadlo. Porovnejte si to prosím s americkými výdaji.


    Cena Armaty, o které se už nyní mluví jako o nejlepším tanku na světě, je řádově 250 milionů rublů (méně než 4 miliony dolarů při současném kurzu). Je tedy asi 2x levnější než známý Abrams v plném vybavení. A třikrát levnější než třeba francouzský AMX-56 Leclerc.


    Analogickou situaci pozorujeme ve většině zbraní. Výrobní cena ruských zbraní je tedy několikanásobně nižší než na Západě.


    Pohovořme o výdělcích ozbrojenců. Pokud budeme brát čistý dolarový ekvivalent, tak začínající americký voják dostává plat 1.294 dolarů (okolo 82 tisíc rublů). Mladý americký poručík více než 4.000 dolarů (okolo 260.000 rublů). Z toho vychází, že platy amerických vojáků jsou 4 – 5x vyšší než platy vojáků ruských (pokud nebereme v úvahu platy těch, kdo slouží na dalekém severu a za jiných mimořádných okolností). Ale budou se také 4 – 5x lišit jejich příjmy v závislosti na kupní síle?


    Nikdy! Už jsme to jednou rozebírali, že životní náklady v USA jsou mnohokrát vyšší než v Rusku. Američané vyhrávají v životní úrovni nikoli díky vyšším příjmům (ty následují vysoké ceny), ale díky výhodným úvěrům. A do armády USA jdou v první řadě ne kvůli vysokým platům, ale kvůli „deficitní“ sociálce v podobě lékařského zabezpečení, levnějšího vzdělání, výborných úvěrových podmínek a dalších výhod, které dostávají americké vojáky na stejnou životní úroveň jako střední třída…


    A opět se dostáváme k otázce nákladů. Americká vláda platí svým vojákům víc než ruská Rusům. Ale za pomyslných sto dolarů si Rus může koupit zboží a služeb daleko víc než Američan.


    Takže k čemu jsme došli? Jestliže je v dolarovém ekvivalentu rozdíl mezi americkým a ruským vojenským rozpočtem více než desetinásobný, pak v konkrétních tancích, letadlech, automatech, střelách a platech vojáků je rozdíl značně menší. Samozřejmě i v tomto případě je americký vojenský rozpočet citelně vyšší, ale už ne řádově! A když vezmeme v úvahu fakt, že USA mají podstatně víc obyvatel než Rusko (více než 2x), pak se vojenské rozpočety „na hlavu“ budou lišit ještě méně.


    Pravda, neměli bychom zapomínat na to, že stejně jako mělo v době II. světové války Německo za spojence skoro celou Evropu, tak i USA mají blok NATO plus ještě partnery v Tichém oceáně. A tak jsme my v Rusku tváří v tvář takové alianci museli udělat daleko více. Ale i když je nesrovnalost velká, není kritická. A je-li přání, vůle, vytrvalost a rozumná vnější politika (směřovaná na vytváření vojenských svazů) je zcela překonatelná.


    Nebude to snadné, ale bezpečnost je vždycky drahá. Lepší tak. Jak všichni víme, národ, který si nepřeje zabezpečit svou armádu, je odsouzen zabezpečovat cizí. A to může být daleko dražší…


    Zdroj: http://politrussia.com/vooruzhennye-sily/raznitsa-v-voennykh-443/


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑