Ministr obrany Ash Carter v sobotu Rusko obvinil z ohrožování světového řádu, když se zmiňoval o Ukrajině a nedařících se rozhovorech o jaderných zbraních a řekl, že US obranný establišment hledá kreativní způsoby, jak Rusko odstrašovat od agresí a chránit spojence US.
Carter rovněž vyjádřil obavy z rostoucího čínského vlivu a její rostoucí vojenské moci, ale pro Rusko si při své promluvě na Reagově národně obranném fóru zvolil silnější slova. Tohoto shromáždění se v Presidentské knihovně Ronalda Reagana účastnili experti na národní bezpečnost a činitelé obrany.
Carter řekl, že Rusko provádí „vyzývavé aktivity“ na moři, ve vzduchu, v kosmu i v kyberprostoru.
„Nejvíce znepokojivé je moskevské harašení zbraněmi vyvolávající otázky o oddanosti ruských vůdců strategické stabilitě, jejich respektu k normám bránícím použití jaderných zbraní a tomu, zda respektují prozíravou zdráhavost vůdců jaderného věku projevovanou vůči ohánění se jadernými zbraněmi,“ řekl.
Jeho poznámky byly snad nejsilnější, jaké kdy Amerika vyslovila o svém bývalém nepříteli ze Studené války.
„Neusilujeme o studenou válku s Ruskem, natožpak horkou,“ řekl. „Nesnažíme se dělat z Ruska nepřítele. Nenechte se ale mýlit; Spojené státy budou bránit své zájmy, své spojence, principy mezinárodního řádu a pozitivní budoucnost, kterou nám právě ten všem umožňuje.“
Na pozadí Carterových poznámek je skutečnost, že po více než dvou desetiletích dominantních velmocenských vztahů spatřují Spojené státy, jak se Rusko znovu prosazuje, a Čína, jak rozšiřuje svůj vojenský vliv mimo své vlastní pobřeží. Oba tyto trendy dohromady testují americkou prvořadost a svědomitost její služby světovému řádu.
Carter se právě vracel z osmidenní cesty po Asii a zmiňoval několik pilířů mezinárodního řádu, o kterých tvrdil, že by se měly hájit a posilovat: mírové řešení sporů, nepřípustnost donucování, respekt ke státní suverenitě a svobodu plavby.
„Vypadá to, že někteří aktéři mají v úmyslu tyto principy rozrušovat a podvracet mezinárodní řád, které je pomáhá prosazovat,“ řekl. „Teroristické živly jako ISIL samozřejmě stojí v naprostém protikladu proti našim hodnotám. Ale jiné výzvy jsou ještě komplikovanější a vzhledem k jejich velikosti a schopnostem mají potenciál k větším škodám.“
„Samozřejmě, že ani Rusko ani Čína tento řád nemohou zvrátit,“ řekl. „Ale obojí pro něj představují jiné výzvy.“
Rusko obvinil z rozdmýchávání potíží v Evropě a na Středním východě.
„V Evropě Rusko porušuje suverenitu Ukrajiny a Gruzie a aktivně se pokouší o zastrašování Baltických států,“ řekl. „Mezitím v Sýrii lije Rusko benzín do už i tak nebezpečného požáru, čímž prodlužuje občanskou válku, která živí právě ten extremismus, o kterém Rusko tvrdí, že mu odporuje.“
Carter dal jasně na srozuměnou, že Rusko stojí v popředí obav Washingtonu před rozvíjejícími se bezpečnostními hrozbami.
„Při tom, jak pracujeme na odstrašení Ruska od agrese a na pomoci spojencům a partnerům se snížením jejich zranitelnosti, upravujeme svá operační postavení a případové plány,“ řekl.
Rusko je pod presidentem Vladimirem Putinem pro US výzvou v mnoha oblastech včetně Arktidy, o níž loni Moskva řekla, že tam znovu otvírá 10 bývalých vojenských základen ze sovětské éry podél arktického pobřeží, které byly po skončení Studené války v roce 1991 uzavřeny. Rusko také vysílá více dálkových leteckých hlídek k US pobřeží.
Carter nechal otevřenou možnost pro to, že by se ruská role v Sýrii mohla vyvinout do něčeho, k čemu by se US mohly přidat.
„Je možné – což ještě uvidíme – že by Rusko mohlo sehrát při řešení této občanské války konstruktivní roli,“ řekl.
Carter při sezení otázek a odpovědí svým posluchačům řekl, že si myslí, že Putin nemá své cíle v Sýrii „moc promyšlené“. Ruský přístup nazval „sjetím z cesty“.
Carter ve své řeči řekl, že US při práci s Moskvou, bude-li to produktivní a vhodné, zaujmou vyvážený přístup.
Jelikož Rusko pronáší to, co Carter charakterizoval jako výhrůžná prohlášení o svém potenciálním použití jaderných zbraní, tak US modernizují celý svůj jaderný arzenál – nikoliv jen ponorky, bombardéry a pozemní rakety, které jsou vyzbrojené dalekonosnými jadernými zbraněmi, nýbrž i ty zbraně samotné.
„Investujeme do technologií, které jsou k ruským provokacím daleko relevantnější, jako nové bezobslužné systémy, nový dalekonosný bombardér a inovativní technologie jako elektromagnetické kolejnicové dělo, lasery a nové systémy elektronického válčení, kosmos a kyberprostor včetně pár překvapení, které tu opravdu nemohu popsat,“ řekl.
Carter řekl, že Čína je nejvlivnějším hráčem o asijskou budoucnost, a uvedl, že tento týden se plavil na palubě americké letadlové lodi Jihočínským mořem, aby tak demonstroval oddanost US svobodě plavby. US mají námitky vůči čínským nárokům na teritoriální omezení kolem tamních sporných umělých ostrovů.
„Lze předpokládat, že Čína jako stoupající velmoc, začne mít větší ambice a bude vojensky modernizovat,“ řekl. „Ale to, jak se bude Čína chovat, bude skutečnou zkouškou její oddanosti míru a bezpečnosti.“
Řekl, že US přesměrovávají své zaměření na Asijsko-pacifickou oblast včetně toho, že do tohoto regionu vysílají svou nejlepší námořní a jinou vojenskou výzbroj, lodi a další techniku.
„Rovněž od základu přetváříme své operační plány a přístupy k odstrašení od agrese, k plnění našich statutárních závazků k Tchaj-wanu, k obraně spojenců a k přípravě na širší rozsah možných případů v regionu, než jak jsme to měli tradičně,“ řekl.
ROBERT BURNS