Pro zvýšený dozor a sběr dat na sociálních sítích je udávána celá kupa důvodů: terorismus, prevence sebevražd, zločinu, násilí a dalších ilegálních činů.. a nyní ještě zneužívání alkoholu mezi dospívajícími. Rozpoznávání vzorů je srdcem sběru dat jak pro veřejné organizace, tak pro soukromé společnosti. FBI se pokoušela přimět Kongres, aby podepsal vyžadované hlášení „podezřelé aktivity“ v sociálních médiích podle Zákona inteligence o autorizaci na rok 2016, ale poskytnutí bylo nakonec odmítnuto. Dobrovolný dvousměrný tok dat, neodmyslitelně poskytovaný sociálními médii však dokazuje, že je neodolatelný pro monitorování „špatného chování“.
Mnoho univerzitních tiskových zpráv odhalilo, jaký způsob výzkumu probíhá, vždy aby čelil nějaké domnělé hrozbě pro širokou společnost.
Po novinkách o tom, jak Ebola začala terorizovat planetu, přišla univerzita ve Virginii s programem nazvaným Chatter Grabber, jenž byl vyvinut, aby detekoval zdravotní rizika pro veřejnost. Byl však patrně navržen tak, aby dělal mnohem více než to, a pouze využíval hrůzu z nakažením Ebolou jako ultimativní cestu, jak získat souhlas lidí pro tento nápad:
Chatter Graber byl též používán, aby monitoroval nemoci způsobené klíšťaty, jako je například lymská borelióza, veřejné cítění zahrnující očkování, násilné činy se střelnými zbraněmi a terorismus, sloužíc tak jako systém včasného varování pro vedoucí pracovníky veřejného zdraví pomocí podezřelých tweetů nebo konverzace. (Zdroj)
MIT následovalo zakrátko poté oznámením, že Twitter povolí přístup ke všem svým tweetům počínaje rokem 2006 kvůli zkoumání, jak probíhají „společenské pohyby“. Reddit byl také zmíněn jako kritizovaný pro to samé.
Kdo však doposud způsobil největší rozhořčení, je Facebook se svým “pravdovým“ experientem, který se dal přímo do sběru politických dat, aby manipuloval šíření informací v tomto hromadném psychologickém experimentu na svých uživatelích.
Na tomto pozadí musí být bráno v potaz jakékoli zdánlivě neškodné protektivní opatření, které používá stejnou technologii, jako je výše popsaná.
Plná tisková zpráva univerzity v Rochesteru je zveřejněna níže, se zvýrazněnými částmi.
______________________________
Instagram by mohl nabídnout nový způsob monitorování zvyklostí v konzumaci alkoholu u dospívajících.
Za použití fotografií a textu z Instagramu tým výzkumníků z univerzity v Rochesteru ukázal, že tyto údaje mohou nejen odhalit vzory pití nezletilých levněji a rychleji, než obvyklé průzkumy, ale také nalézt nové vzory, jako například jaké značky alkoholu nebo typy jsou upřednostňovány různými demografickými skupinami. Výzkumníci říkají, že doufají, že odhalení těchto vzorů by mohlo pomoci vyvinout efektivní intervenci.
Instagram je velmi populární mezi teenagery a to nabízí velké množství informací o této cílové populaci ve formě fotografií a textu. Jak Jiebo Luo, profesor počítačové vědy na univerzitě v Rochesteru popisuje v novém článku, nezletilí pijani „jsou ochotni sdílet svoji zkušenost s konzumací alkoholu“ v sociálních médiích. Studium chování této skupiny v sociálních médiích umožňuje vědcům pozorovat jej pasívně v „nerušeném stavu“.
Prezentují svoji práci tento týden na Mezinárodní konferenci 2015 IEEE o velkých datech v Santa Claře v Kalifornii.
Příkladem nevýhod tradičních metod monitorování alkoholové konzumace nezletilých je, že dospívající nemusejí být poctiví, když odpovídají na podanou anketu o užívání alkoholu, např. průzkum „Monitorování budoucnosti“ federální vlády. Takéž ti, kteří se rozhodnou na takový průzkum odpovídat, nemusejí být reprezentativním vzorkem a velikost vzorků by mohla být příliš malou na to, aby se z ní daly vyvozovat závěry.
Instagram nenabízí způsob výběru uživatelů podle věku, ale výzkumný tým byl schopen vybrat uživatele, kteří se hodí k profilu, jenž hledali pomocí aplikace technik počítačového vidění. Luo a jeho tým hledají průkopnické techniky, které budou učit počítače extrahovat informace z obrázků na interentu (některé příklady se nacházejí zde azde), něco, co je daleko složitější než pouze extrahovat informace z textu. Byli schopni používat počítače k analýze profilových tváří uživatelů Instagramu, aby získali dostatečně přesné odhady jejich věku, pohlaví a rasy.
Když vybrali skupinu nezletilých uživatelů ke studiu, vědci monitorovali aktivity spojené s pitím pomocí fotografií na jejich Instagramu analyzováním tagů sociálních médií spojených s těmito fotografiemi za pomoci vykonstruovaného slovníku internetového slangu a také jakékoli značky alkoholu, které uživatelé sledují.
Ve své studii vědci zjistili, že konzumace alkoholu nezletilých, jakož i dospělých, se děje více o víkendech a o svátcích a na konci dne. Také zde nebyl velký rozdíl mezi pohlavími co se týče konzumace alkoholu – souhlasil s poměrem pohlaví uživatelů Instagramu.
Vědci zjistili, že teenageři konzumují různé druhy alkoholu v různé míře a že odlišná pohlaví sledují rozdílné značky. Vědci zdůrazňují, že toto by mohlo ukázat, jaké značky jsou atraktivní pro mladé obecenstvo v sociálních médiích, což je informace, která by mohla být užitečná pro lidi pracující s nezletilými pijany.
„Existuje několik způsobů, jak to můžeme provést,“ řekl Luo. Můžeme udržovat vládní agentury či školy lépe informované a pomoci jim s navrhováním intervencí. Mohli bychom také užívat sociální média k zavedení cílené intervence a měřit efekt jakékoli intervence. A možná další věci, o kterých jsme nepřemýšleli.“
Výzkumníci však uznávají, že výzkum jako je tento by také mohl být používán výrobci, aby se snažili vnutit své produkty těm uživatelům, kteří je budou nejpravděpodobněji kupovat.
Luo vysvětlil, že dalším důležitým krokem je ověřit výsledky jejich přístupu průzkumy, aby se ujistili, že jejich metodologie je solidní dříve, než ji použijí k extrahování ještě více informací z Instagramu. Doufají, že budou spolupracovat s lidmi pracujícími na řešení dalších problémů mladistvých, jako je kouření, drogy, těhotenství dospívajících, stres nebo deprese.
„Tato nová metoda by mohla být užitečným doplňkem k tradičnějším metodám měření pití mladistvých,“ řekla Elizabeth Handley, klinická psycholožka a vědecká pracovnice na univerzitním Rodinném centru Mount Hope. „Mohlo by to poskytnout důležité nové vhledy do kontextů pití mladistvých a být hodnotným nástrojem pro ohodnocení efektivity preventivních intervencí ve školách či komunitách.“
Luovi spoluautoři referátu jsou Ran Pang, Agustin Baretto a profesor Henry Kautz, všichni z rochesterské univerzity.
Autor: Joe Wright
31. říja 2015
Zdroj: http://www.activistpost.com/2015/10/instagram-joins-trend-of-social-media-surveillance.html