Minulý týden proběhla v americkém Senátu slyšení pod úderným názvem „Putinská invaze na Ukrajinu a propaganda, která hrozí Evropě“. V průběhu těchto jednání byla RT nazvána zároveň „glamour projektem“ i velmi vlivným kanálem. O tomto pluralismu v jednom článku v rubrice „Osobní názor“ přemýšlí komentátor rádia Sputnik International Dmitrij Babič.
Informační útok Západu na Rusko probíhá podle všech pravidel vojenské vědy. Před hlavním útokem – odhalení světové antidopingové agentury o „státem sponzorovaném“ používání dopingu ruskými atlety – bylo provedeno potlačení střeleckých stanovišť protivníka. Střelecká stanoviště v informační válce – to je především televizní vysílání nesouhlasící se západním mainstreamem (v případě Ruska to je RT). Ale západní bojovníci za demokracii neváhají utlačovat rádio, internetové zdroje i noviny. Utlačovat materiálně i morálně všechna alternativn í masmédia až do posledního bloggera kritizujícího USA a EU až kdesi na Novém Zélandu.
„Antizápadní“ bloggery už začal odhalovat tým Východního Stratkoma (East StratComTeam) fungujícího na úkor daňových poplatníků EU.
Zatím se práce tohoto týmu omezila na to, aby každý týden přišla s vyvrácením negativních zpráv o USA a EU, za nimiž East StratComTeam vidí „ruskou propagandu“. Úlovek je zatím nevelký: na informaci ruských médií a bloggerů o tom, že Lotyšsko staví na ruské hranici dvoumetrovou zeď, East StratComTeam odpověděl „vyvrácením“, že totiž stěna sice stojí, ale nikoli proti Rusům, ale jen proti nelegálním migrantům. (Zde je třeba připomenout, že i Berlínská zeď se oficiálně nestavěla kvůli rozdělení Německa, ale kvůli odchytu některých „nezodpovědných elementů“, pobíhajících „sem-tam“.)
Do hledáčku East StratComTeam dále padl k západnímu informačnímu „mainstreamu“ docela loajální ruský dodatek k mezinárodnímu vydání Russia Beyond the Headlines (RBTH). Při vyvracení článku RBTH o tom, že EU „sklízí plody sankční války“, East StratComTeam opět promluvil v sovětsky optimistickém duchu, když řekl, že evropští farmáři prý nemají žádný důvod se trápit kvůli zastavení svých dodávek do Ruska: „Tato informace je stará, psát o tom už víc není třeba, protože tu nedošlo k žádným senzačním novotám. Zemědělci po protestech v září přijali nabídku 500milionového balíčku pomoci od EU“. (viz informaci z 28. října 2015 na stránkách „bojovníků s ruskou propagandou„.)
Vzpomínáte si, že v sovětských dobách vyzvali Solženicina, aby „nevydával netypické jevy naší skutečnosti za typické“? Dnes East StratComTeam nabízí tutéž logiku Rusům při pokusech psát o Západu ve stylu: co stále máte s tím „netypickým“ Snowdenem a Assangem?
Nicméně hlavní úder se nepřipravoval na bloggery, ale na televizi. RT probrali na speciálních slyšeních v Senátě USA o ruských médiích. Tato slyšení probíhala pod názvem, který doslova bil na poplach: „Putinská invaze na Ukrajinu a propaganda, která hrozí Evropě„.
Jistě souhlasíte, že taková formulace trochu připomíná název talk show z nesmrtelné komedie Austina Powerse a Dr. Evila: „Můj otec je darebák a chce dobýt celý svět“. Fráze v sále amerického Senátu zněly přesně tak. „Ruská propaganda zabíjí nikoli v přeneseném, ale v přímém smyslu toho slova,“ – udala tón dáma-senátorka Jeanne Shaheen, když otevírala diskuzi. „Cílem je Putin, nikoli Krym a ne Sýrie. Protože jeho cílem jste vy,“ – ohromil vznešené washingtonské setkání „svědek“ Peter Pomerancev, spolupracovník Institute of Modern Ruska (New York) financovaného Chodorkovským.
Někdy slyšení Senátu připomínala zasedání Politbyra ÚV KSSS o boji proti zahraničním rozhlasovým stanicím, šířícím „nestoudné lži za dolarový déšť“ (tento pocit deja vu vznikal, když se mluvilo o „překonávání zdrojů“ RT i o nezbytnosti vytvořit u lidí „protilátky na ruskou propagandu“). Jindy zase slyšení naopak připomínala svárlivé talk show pro seniory. To se dělo například v momentě, kdy vystupující začali kritizovat opovrženíhodný vkus „rusky mluvící menšiny“ v zemích Evropy, který údajně patří k ruské televizi, stejně jako primitivní legrácky nebo nez nalost baltských jazyků, které už dlouho USA i EU pokládají za cosi jako indické posvátné krávy. A tak vzniká dojem, že diskutující se nějak nemohou domluvit, co ruská média vlastně dělají lépe – hrozit nebo se smát?
„Američtí senátoři téměř dvě hodiny věnovali diskuzi o tom, jak bojovat s „ruskou propagandou“ a ruským kanálům tím, že budou říkat přímo opačné názory: zároveň RT a „glamour projekt“ a velmi vlivný kanál. Mám takový pocit, že členy výboru zachvátila masová paranoia a oni sami jsou zmateni, v jakém světle by vlastně měli RT prezentovat,“ – tak komentovala situaci hlavní redaktorka kanálu RT Margarita Simonjan.
Výborným příkladem takového pluralismu v jedné hlavě bylo vystoupení Leona Arona – ředitele ruského programu v Americkém institutu pro podnikání.
„Ruská propaganda je kvalifikovaná, flexibilní, efektivní a přizpůsobuje se různým druhům auditoria,“ – sdělil na slyšení senátorům Aron. „Ale RT nikdy neinformuje své posluchače a diváky o tom, že má základnu v Rusku a je státním, vládou financovaným kanálem.“
Leon Aron zřejmě nikdy nesleduje zpravodajství RT od začátku, protože vysílání zpráv RT vždy začíná toutéž větou: „V přímém vysílání z Moskvy sledujete RT International“.
Co se týče uvedení zdrojů financování ve vlastních zprávách, bylo by vhodné Aronovi připomenout biblické rčení: „Lékaři, uzdrav se sám“. Vždyť sám Leon Aron se nejednou obracel k Rusům například na vlnách rádia Svobodná Evropa (v Rusku se kvůli stručnosti nazývá Svoboda).
A z nějakého důvodu v těch svých vystoupeních Aron nespěchal svým posluchačům oznámit, že on sám je členem Rady pro rozhlasové vysílání (BBG), to znamená téže organizace, která stanici Svoboda řídí. A opět platí, že z nějaké nepochopitelné příčiny Leon Aron zapomněl na slyšeních v Kongresu upřesnit, že BBG není nezávislým sdružením stejně smýšlejících, ale vládní organizací zabývající se financováním amerického vysílání do zahraničí.
A to je přece jasný střet zájmů, když představitel BBG Aron „svědčí“ v Kongresu proti RT, tedy proti té samé zpravodajské organizaci, s níž je v rámci své služby v konkurenčním vztahu. A samozřejmě že spolu s ostatními účastníky slyšení žádal o peníze – tu na financování „férové informatiky“, tu na „usvědčování“ ruských fejků. Stojí za zmínku, že oba Aronem připomenuté „fejky“ rok a půldruhého staré byly spojeny nikoli se zlými úmysly ruských novinářů, ale s vyprávěním postižených běženců z východu Ukrajiny. Mezitím na celém světě už všichni dávno vědí, jak přijímat vyprávění upravená a „zdramatizovaná“ panem Porošenko o zcela pochopitelných okolnostech.
Stejná rozmanitost jako u Leona Arona je charakteristická i pro druhého hlavního „svědka obžaloby“ na adresu RT – Petera Pomeranceva. Sám sebe Pomerancev představuje jako bývalého našeho krajana „vypovězeného ze Sovětského svazu v roce 1978 ve věku 10 měsíců“. (Existuje silné podezření, že k vypovězení došlo nikoli kvůli nesouladu mezi desetiměsíčním Péťou a 72letým Brežněvem, ale z důvodu osobního rozhodnutí Peťových rodičů.)
Avšak na senátních slyšeních Pomerancev vystupoval jako „svědek“ (witness), tedy člověk, který podle amerických zákonů má hovořit jenom pravdu a nic než pravdu a nemá „osobní zájem“ (vested interest) na výsledku věci. Ve skutečnosti je Pomerancev profesionálním bojovníkem s ruským vysíláním do zahraničí a v této oblasti se tedy nachází nejeden jeho „osobní zájem“.
Již v listopadu 2014 spolu se svým partnerem Michaelem Weissem Pomerancev zveřejnil zprávu „Hrozba nereálnosti: Kreml mění ve zbraně informace, kulturu i peníze“. Tato zpráva byla publikována na stránkách v USA vydávaného internetového časopisu Interpreter. I tady by bylo na místě upozornit, že tento časopis je jedním z projektů Institutu moderního Ruska – propagandistické organizace sídlící ve Washingtonu a financované Chodorkovským. Každý, kdo tuto instituci navštívil, velmi rychle pochopí, že k vědě má tento „institut“ daleko, zato s propagandou toho má společného velmi mnoho.
Ruské hromadné sdělovací prostředky vysílající do zahraničí se od analogických západních médií liší v tom, že Rusové se pevně drží názoru své vlády v mezinárodních záležitostech a nepotřebují zakazovat alternativní hlasy zvnitřku samotného Ruska – RT nikdy nenadávala „Echu Moskvy“ nebo „Nové gazetě“. Avšak západní „bojovníci s cenzurou v Rusku“ vůbec nejsou proti cenzuře u sebe doma. Ale je jasné, že snahy o odstranění materiálů sympatizujících s Ruskem se cenzurou nenazývají, říkají tomu „podpora vysokých standardů v masmédiích“.
Tak ve výše zmíněné zprávě Pomerancev navrhuje zavést v západních médiích hodnost „redaktora protipropagandy“ (counter-propaganda editor). Takoví redaktoři by měli podle jeho představy „vyplet před publikováním všechno, co není vhodné pro tisk“. Podobné nápady byly vyjádřeny během slyšení i v Senátu – a to v první řadě nikoli pro USA, ale ve vztahu k zemím východní Evropy, kde není alternativní ideologie ještě zcela potlačena. Nadávajíce Maďarsku, kde „žijí zastánci konspiračních teorií“ „hnojící“ (výraz Leona Arona) půdu pro RT, odhalili účastníci slyšení strašné tajemství: zdá se, že RT není osamocená! A naši bratři ve východní Evropě nenávidí Rusko ne tak silně, jak by si účastníci slyšení ve Washingtonu přáli.
„Demokracii mohou vrátit zpět k autoritářství,“ – vysvětlovala americkým senátorům viceprezidentka Centra pro strategická a mezinárodní studia Heather Conley.- „Maďarsko se obrací nazpět, Bulharsko také. Musíme znova a znova investovat v přinášení našeho názoru lidem těchto zemí. Pokud to nebudeme dělat, Rusové zaujmou naše místo.“
Zdroj: https://russian.rt.com/article/128998