Jestli uprchlická krize nechávala západní svět stále v klidu, po masakru v Paříži z 13. listopadu se jeho postoje mění. A ač evropští politici stále volají, že není důvod odmítat uprchlíky, jejich řeč už nezní tak přesvědčivě. Polsko se ihned nechalo slyšet, že žádné uprchlíky nepřijme (zde), nově se ale ozvalo sedm států USA, které se rozhodly zablokovat v americkém kongresu plán na přijetí 10-ti tisíce uprchlíků ze Sýrie (zde).
Šéf CIA varuje, že Paříž nebyla jednorázová akce a že přijdou další (zde) a Rusko oznamuje, že za pádem airbusu A321 byl teroristický útok (zde, zde zpráva přímo z Kremlu).
Islámský stát vydal video, kterým varuje, že příště je na řadě Washington (zdroj):
Varující video Islámský stát nedávno vydal i pro Rusko – zdroj na ruských stránkách už jsem nedohledala, k vidění je pouze v odkazu, který jsem si uložila, a jde o video 18+, v němž je Rusku v ruštině vyhrožováno, že „brzy v něm poteče moře krve“, video zde.
Po událostech v Paříži Hollande volá po vytvoření velké koalice: „Apeloval na světové mocnosti i všechny sousední státy, aby se k nim připojily v boji proti terorismu a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby přijala rezoluci proti radikálům z Islámského státu. Hollande plánuje v příštích dnech schůzku se svým americkým i ruským protějškem, se kterými chce sladit společnou strategii postupu“ – zdroj a více zde.
Evropská unie po pátečních útocích v Paříži poprvé ve své historii aktivuje článek unijní smlouvy o tom, že ostatní země napadenému státu poskytnou pomoc a podporu všemi prostředky. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian řekl, že jeho kolegové tuto žádost Paříže jednomyslně podpořili. O konkrétní podobě chce Francie s partnery jednat dvoustranně.
Le Drian přitom naznačil, že může jít jak o přímou podporu a zapojení do operací v Sýrii a Iráku, tak o převzetí části úkolů, které francouzské jednotky nyní plní jinde ve světě.
Text příslušného sedmého paragrafu 42. článku Lisabonské smlouvy uvádí, že „pokud se členský stát stane na svém území terčem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci“. – zdroj a více zde. O článku 5 NATO se zatím mlčí, šéf NATO se přesto vyjádřil „Severoatlantická aliance zdvojnásobí ve světle teroristických útoků v Paříži úsilí v boji proti extremismu a terorismu“, – oznámil v Bruselu šéf NATO Jens Stoltenberg – zdroj a více zde.
Celé dění se dalo do pohybu letní uprchlickou vlnou, pokročilo vstupem Ruska do Sýrie na podzim. Mezitím se ale odehrála ta zásadní událost, že v červenci došlo k jaderné dohodě světových mocností s Íránem. K tomu ještě zbývalo nějak dořešit situaci v Sýrii, k čemuž mělo dojít na vídeňských schůzkách ve dnech 29.-30. října a následně ve dnech 14.-15.listopadu 2015.
Právě toto období považuji za hodné pozornosti. Zdánlivě se uprchlická krize jeví jako spontánní akce a další dění v Sýrii jako souboj mezi Západem a Východem-Ruskem o to, kdo bude mít na Blízkém východě větší vliv, přičemž na vídeňských schůzkách se obě strany měly dohodnout na velikosti svého vlivu.
Po útoku na ruské letadlo a po pařížském masakru, ke kterým došlo mezi dvěma schůzkami, už se ale nehraje o rozdělení vlivu, ale o společný postup. Společný postup USA, Evropy a Ruska proti Islámskému státu. Přeloženo: o souboj křesťanství vs. islám přesně tak, jak je naplánováno pro 3. světovou válku. A o to jde od listopadu 1989 a od následného pádu WTC 9/11 – jakmile bylo „zrušeno“ nepřátelství Západ-SSSR (pokud by u moci zůstal Jelcin a politici jeho typu, žádné už by dnes nebylo), začalo být vytvářeno nové. A evropští politici tomu po celý čas slouží jako loutky na provázku. A ještě i nyní jsou tak slepí, že nepřítele vidí v Rusku a myslí si, jak mu to revolucí 89 a „světovým“ Havlem natřeli (čímž nechválím komunismus, pouze kritizuji slepotu) …
Poznámka: Úvodní obrázek je ze zásahu v Bruselu, jehož čtvrť Molenbeek je považována za centrum terorismu (zdroj a více zde )
-Pozorovatelka- 17.11. 2015