Ústav politologie FF UK vás zve na přednášku pod názvem “Izraelský historik Šlomo Sand: Jak byl vynalezen židovský národ“. Jak se měnil příběh židovské identity? Jakou roli v jeho utváření sehrál sionismus? Co má židovská národní identita společného s evropskými nacionalismy? A co dnes znamená být post-sionistou?
Akce se koná ve čtvrtek 26. listopadu 2015 v 19:15 na Filozofické fakultě UK (Jana Palacha 2, Praha 1), učebna č. 201. Přednášku a následnou debatu moderuje Pavel Barša.Pracovním jazykem angličtina. Pozvánka na facebooku.Šlomo Sand se narodil v roce 1946 v rakouském Linci. Je emeritním profesorem na Telavivské univerzitě, specializuje se na dějiny nacionalismu. Přednáška představí jeho knihu Jak byl vynalezen židovský národ, která právě vychází v češtině v nakladatelství Rybka.
„…mým úmyslem nebylo jen ukojit zvědavost milovníků knih, které se zabývají minulostí. Chtěl jsem také přispět – aniž bych si dělal iluze o moci, jakou v dnešní době knihy mají – k o něco větší lidské spravedlnosti.“ — Šlomo Sand v předmluvě pro čtenáře v České republice
“ Jestliže Sand dovozuje, že Židé podobně jako křesťané či muslimové představovali náboženské, nikoli etnické společenství, rozbíjí tím základní dogmata sionismu a – k nelibosti oficiálních kruhů izraelské historiografie – poněkud problematizuje přirozené historické právo Židů na návrat do domnělé vlasti jejich předků a především jejich exkluzivní nárok na „zemi zaslíbenou“, který prosazují na úkor palestinských Arabů, nečiní tak z pozice primitivního antisionismu, natožpak antisemitismu, z něhož bývá neprávem obviňován. Jakožto znalec dějin nacionalismu si je Sand dobře vědom toho, že dějiny všech národů jsou do značné míry především vyfabulovanými příběhy, a jestliže si sionisté, inspirováni německou nacionalistickou historiografií, židovský národ zpětně vykonstruovali, ba „vymysleli“, jejich snažení nebylo ničím ojedinělým.“ – k českému vydání Jak byl vynalezen židovský národ
čtvrtek 3/12 v 18:00 | Novotného lávka 5 (budova ČSVS, mapa zde), Praha 1
Zveme vás na debatu se Saeedem Amirehem o aktuální situaci v Palestině a o zkušenosti jeho vesnice Ni’lin s nenásilným odporem proti izraelské okupaci. Akce se koná ve čtvrtek 3. prosince v 18:00 na Novotného lávce 5, Praha 1 (budova Českého svazu vědeckotechnických společností, mapa zde). Pracovním jazykem angličtina s možným překladem do češtiny. Pozvánka na facebooku.
Saeed Amireh se narodil v roce 1981 v Palestině, ve vesnici Ni’lin ležící západně od Ramalláhu. Vesnice se nachází v oblasti C, tedy té části Západního břehu Jordánu, která je ze 62 procent pod plnou izraelskou vojenskou kontrolou a její život je zásadně ovlivňován okolními nelegálními osadami a segregační zdí.
Možný okruh témat k debatě: Co lze dělat proti zvyšujícímu se násilí ze strany Izraele? / „Mezi kladivem okupace a kovadlinou palestinské samosprávy“ / Nenásilný odpor v Palestině proti izraelské okupaci / Aktuální dění v Palestině a role hnutí odporu a mezinárodní solidarity.
Novinky na webu ISM ČR
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zveřejnilo na svém webu v srpnu 2014 “Informace pro občany a podnikatelské subjekty z členských států EU – Stát Izrael” týkající se rizik spojených s podnikáním v nelegálních izraelských osadách. Česká republika se tímto přidala k téměř 20 zemím EU, které vydaly obdobné varování firmám ohledně obchodování s nelegálními osadami: Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie, Portugalsko, Irsko, Finsko, Dánsko, Rakousko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Slovinsko, Řecko, Malta, Chorvatsko, Polsko, Slovensko a nyní i ČR.
„Evropská unie a její členské státy považují izraelské osady za protiprávní podle mezinárodního práva, představující překážku pro mír a ohrožující dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Evropská unie a její členské státy nepřistoupí na uznání změn podoby hranic před rokem 1967, včetně těch, které se týkají Jeruzaléma, pokud se na nich nedohodnou obě strany. Západní břeh, včetně východního Jeruzaléma, pásmo Gazy a Golanské výšiny jsou územími okupovanými Izraelem od roku 1967.Evropská unie a její členské státy v důsledku výše uvedených skutečností upozorňují své občany a podnikatelské subjekty na rizika spojená s hospodářskými a finančními aktivitami v izraelských osadách. Finanční transakce, investice, nákupy, dodávky, jakož i další hospodářské aktivity (včetně služeb, jako je turistický ruch) v izraelských osadách či finanční prospěch z těchto aktivit představují ekonomické riziko, které vyplývá podle mezinárodního práva ze skutečnosti, že tyto osady jsou vystavěny na okupovaném území a nejsou tak uznávány jako legitimní součást izraelského území. To může vést ke sporům o vlastnictví půdy, vody, nerostných či jiných přírodních zdrojů, které by mohly být předmětem prodeje či investic.
Poziční dokument: Asociační dohoda mezi EU a Izraelem
Celý článek: http://ism-czech.org/2015/11/17/pozicni-dokument-asociacni-dohoda-mezi-eu-a-izraelem/
Evropská výzva k pozastavení Asociační dohody mezi EU a Izraelem
(…) Tím, že Evropská unie a její členské státy dosud nepozastavily Asociační dohodu mezi EU a Izraelem, ale naopak posilují své bilaterální vztahy, dávají Izraeli jasný signál, že nemusí dodržovat mezinárodní právo. Evropská unie tak aktivně přispívá k atmosféře beztrestnosti a absenci zodpovědnosti za páchané činy. Ponecháním přednostního přístupu Izraele na evropské trhy a přístupu k evropským výzkumným a rozvojovým programům a fondům, a to navzdory neustálému porušování mezinárodního práva ze strany Izraele, poskytuje EU materiální podporu tomuto porušování a taktéž selhává v plnění vlastních závazků vyplývajících z mezinárodního práva.
Celý článek: http://ism-czech.org/2015/11/17/evropska-vyzva-k-pozastaveni-asociacni-dohody-mezi-eu-a-izraelem/
Související:
Více než 550 izraelských občanů podporuje označování produktů z nelegálních izraelských osad
Stížnost Radě České televize na zpravodajství o konfliktu v pásmu Gazy (srpen 2014)
Vážená rado České televize, podávám tímto stížnost na nevyvážené, zavádějící a podjaté zpravodajství České televize pojednávající o konfliktu v pásmu Gazy, jakož i o pražských demonstracích na podporu palestinské otázky, a to především pořadu Události, komentáře vysílaném dne 24. 7. ve 22:00 a moderovaném Davidem Borkem.
Příspěvek „Izraelská ofenzíva v pásmu Gazy“ nenaplnil požadavek zákona ČT o vyváženém a objektivním zpravodajství zejména v těchto bodech:
Celý článek: http://ism-czech.org/2015/11/20/stiznost-rade-ceske-televize-na-zpravodajstvi-o-konfliktu-v-pasmu-gazy-srpen-2014/
Odpověď Rady České televize na stížnost na zpravodajství o konfliktu v pásmu Gazy (srpen 2014)
(…) Rada České televize zastává stanovisko, že v jednom pořadu nelze řešit palestinsko-izraelský konflikt v celé jeho složitosti. A potvrzuje to i fakt, že na zprávy, diskusní pořady atd., které řeší složité konflikty a války, docházejí Radě ČT zcela protichůzná stanoviska stěžovatelů. (…)
Poznámka ISM ČR:
Ze záznamu Rady České televize vybíráme pro zajímavost stanovisko jednoho z členů, Michala Hausera, jehož verze odpovědi neprošla. Měla mj. obsahovat následující odstavec:
„ Moderátor se možná soustředil na několik dílčích otázek, neuvedl však zásadní skutečnost, že podle Rady bezpečnosti OSN, Valného shromáždění, některých zemí a řady lidskoprávních organizací, jako je Amnesty International, je okupace palestinských území ze strany Izraele nelegální. Na tuto otázku jistě není ve světě ani v ČR zcela shodný názor, ale moderátor měl uvést toto relevantní stanovisko vzhledem k indikátoru přesnosti a úplnosti, jež se uplatňuje v současné metodice hodnocení kvality zpravodajství ČT.“
Michal Hauser k tomu při jednání dále dodal:
„ Samozřejmě zde bylo možné uvést mnoho dalších skutečností v rámci tohoto pořadu, ale pokud nezazněla tato skutečnost, která se týká otázky legálnosti nebo nelegálnosti okupace palestinského území ze strany Izraele, tak celá tato věc se posuzuje pouze z určitého hlediska, tudíž dochází k určitému zkreslení celého rámce, ve kterém se to odehrává. Považuji to za relevantní informaci, která má vyvážit názor té druhé strany a hovořil jsem o indikátoru přesnosti a úplnosti právě z tohoto důvodu.“