Varšava (AFP) – Nová polská konzervativní vláda ve snaze převzít kontrolu nad nejvyšším soudem a tajnými službami této země EU neztrácí vůbec čas, čímž od poražené liberální opozice vyvolává obvinění z „puče“. Vysoce sporné kroky euroskeptické Strany zákona a spravedlnosti (PiS) přicházející těsně v patách vítězství ve všeobecných volbách z 25. října hrozí, že Ústavní soud a tajné služby degradují na politické nástroje, říkají analytici.
Ty jsou příkladem „totalitní demokracie, v níž ti, kdo získají většinu, mají vždy pravdu,“ řekl politolog Stanislaw Mocek z Polské akademie věd.
Ministerská předsedkyně Beata Szydlo, jejíž strana PiS skoncovala s osmiletou vládou svých liberálních soupeřů, ve čtvrtek vyměnila čtyři šéfy zpravodajství a kontrašpionáže této země.
Členové opoziční Občanské platformy (PO) tento krok označili za „puč“, ale ministr zahraničí Witold Waszczykowski trval na tom, že tyto změny „nejsou pomstou, nýbrž rozloučením s lidmi, kteří se neosvědčili.“
Ve čtvrtek – tj. tři dny po přísaze této pravicové vlády – provedla PiS také změnu v Ústavním soudu, kterou opozice ostře odsuzovala, když mnoho jejích zákonodárců toto hlasování bojkotovalo.
Tento zákonný dodatek umožňuje volbu pěti nových soudců, i když předchozí parlament už schválil pět jiných kandidátů.
PiS si upravila legislativu o Ústavním soudu, „takže ji už nikdo nebude moci zastavit, aby si neudělala, co si naplánovala,“ řekl Mocek.
52 letá dcera uhelného horníka Szydlo, kterou si vybral vůdce strany a bývalý ministerský předseda Jaroslaw Kaczynski, vede většinovou vládu, která kontroluje parlament.
Ta slíbila „nápravu“ své země a vedla kampaň se sliby štědrých sociálních výdajů, uvalení daní na banky a supermarkety v zahraničním vlastnictví a odmítnutí vstupu migrantů do Polska.
Nová vládní reformu soudu vyvolala obavy u Rady Evropy, vrcholného dohlížitele na lidská práva na tomto kontinentě.
Těsně před hlasováním parlamentu o této změně apeloval komisař této Rady na polské zákonodárce, aby ji odmítli.
„Dodatky upravující složení Ústavního soudu momentálně protlačované polským parlamentem podvrací vládu zákona a měly by být staženy,“ uvedl na Twitteru Nils Muiznieks.
Politolog Kaziemierz Kik z University Jana Kochanowského ze středopolského města Kielce řekl, že PiS „mistrovsky využívá technik používaných už i předchozími vládami, včetně těchto liberálů – tj. odmítat jakékoliv kompromisy a projevovat opovržení k opozici.“
„Akce PiS neporušuje zákon, ale vytváří hrozbu, že tajných služeb bude využíváno k politickým účelům, a to v zemi, kde tyto služby už teď hrají ve veřejném životě až příliš velkou roli,“ řekl Kik AFP.
Jeho kolega Mocek vidí paralely mezi hnutím PiS a maďarským ministerským předsedou tvrdé linie Viktorem Orbánem, který zaujal tvrdý postoj k migrantům a zasáhl do regulace médií a justičního systému.
„Je to způsob jednání jako Viktor Orbán, což následně znamená převzetí kontroly nad všemožnými mocenskými pákami,“ řekl.
Kaczynski se ve svých projevech opakovaně o Orbánově domácí politice zmiňoval.
PO už slíbila, že vznese stížnost – dost ironicky – k Ústavnímu soudu, přičemž ekonom Ryszard Petru, který vede jinou opoziční stranu, liberální stranu Mowoczesna (Moderní), proklel tento „útok“ PiS na nejvyšší soud.
Polská PiS podporovala presidenta Andrzeje Dudu, který byl zvolen v květnu, a odmítla přijmout přísahu předtím zvolených soudců s odůvodněním, že předchozí liberální parlamentní většina „porušila demokratický řád“ – jmenováním nových členů soudu před uplynutím funkčních období jejich předchůdců.
PiS i přes spousty protestů trvá na tom, že nedělá nic špatného.
„Je to návrat k normálu,“ řekl president senátu a člen PiS Stanislaw Karczewski s dodatkem, „všechny procedury byly v souladu s parlamentními předpisy.“
by AFP22 Nov 2015