Turecká armáda v úterý sestřelila na hranici se Sýrií ruské vojenské letadlo Su-24. Podle turecké tiskové agentury Anadolu se oba piloti katapultovali a trosky dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Kreml hovoří o vážném incidentu a trvá na tom, že stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor.
V Londýně sídlící organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) navíc oznámila, že v Sýrii byla sestřelena ruská helikoptéra pátrající po pilotech sestřeleného letounu. Podle agentury Reuters se k útoku přihlásila jedna z povstaleckých skupin, helikoptéru prý zasáhla protitankovou střelou.
V provincii Latákíja, kam stroj dopadl, operuje ruská a syrská armáda. Letadlo se zřítilo na vesnici, kde žije turkmenská menšina. Jeden z pilotů je podle turecké redakce televize CNN v rukou Turkmenů. Trosky dopadly na stany, v nichž Turkmeni bydlí. Ruská armáda vyslala nad oblast své vrtulníky, které po pilotech pátrají. Na turecké straně hranice úlomky padajícího letadla zranily dva civilisty.
Naposledy bylo ruské letadlo sestřeleno Severoatlantickou aliancí v roce 1953.
Turci ráno vyslali k hranici své stíhačky, protože se přiblížily údajně dva cizí stroje. Podle Ankary navzdory deseti varováním se jeden z letounů dostal do tureckého vzdušného prostoru a byl sestřelen. Incident se stal v 09:20 středoevropského času a generální štáb turecké armády ani po několika hodinách nepotvrdil, že sestřelen byl ruský stroj. V oblasti operovala kromě ruských také syrská letadla.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl novinářům, že Moskva považuje incident za vážný, ale že zatím nemá dostatek informací na to, aby z něj bylo možné vyvodit důsledky. Neví, jestli kvůli němu ministr zahraničí Sergej Lavrov nezruší středeční cestu do Turecka. Ruský prezident Vladimir Putin se dle zpravodajské agentury Reuters nechal slyšet, že piloti v sestřeleném ruském letadle nikoho neohrožovali. Sestřelení letounu dále Putin označil za „bodnutí do zad“ a doplnil, že incident bude mít závažné dopady na rusko-turecké vztahy. Putin uvedl, že ruský letoun byl sestřelen na území Sýrie asi čtyři kilometry od hranic s Tureckem.
V Turecku o události byli informováni prezident a premiér a Ankara se obrátila na OSN a NATO. Kvůli sestřelení ruského vojenského letounu se v 17 hodin středoevropského času uskuteční mimořádná schůzka Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO. Požádala o to Ankara, informovala aliance.
„Na žádost Turecka dnes v 17 hodin zasedne mimořádně Severoatlantická rada. Cílem této mimořádné schůzky je, aby Turecko informovalo spojence o sestřelení ruského letounu,“ oznámila mluvčí NATO Carmen Romerová.
Zdroj: zde
Turecko zveřejnilo mapu trasy ruského letadla:
Modrá – hranice Turecka, červená – trasa letu SU-24
Ruský prezident incident nazval „ránou do zad, kterou Rusku zasadili přisluhovači teroristů. „“Budeme pečlivě analyzovat vše, co se stalo. Ale incident bude mít vážné důsledky pro rusko-turecké vztahy“- řekl prezident.
„Nevím, kdo chtěl to, co se dnes stalo, v každém případě jsme to nepotřebovali my. Místo toho, aby s námi byl okamžitě navázán kontakt, tak se turecká strana obrátila na své partnery v NATO k projednání incidentu, jako kdybychom my sestřelili jejich letadlo,“ podotkl Putin.
Jeden ze dvou pilotů neměl přežít katapultaci, druhý měl dopadnout na syrské území, jak ukazuje video. Syrská opozice údajně žádá za jeho vydání propuštění svých vězněných příslušníků (zdroj).
Další použité zdroje: zde, zde
PS: Ve včerejším článku jsem psala i o Turecku a m.j. toto:
Turecko a Istanbul opět jako křižovatka
Stále více se celé současné dění vztahuje k Turecku. Jako už několikrát v historii, opět se Turecko stává centrem střetu křesťanství a islámu. Poté, co do Evropy nahnalo davy islamistů, do té doby držených na svém území, se následně nechalo Evropou uplatit, aby další uprchlíky pozdrželo. Mezitím čeká a lavíruje mezi křesťanstvím (Evropa, Rusko, USA) a mezi dosavadním islámem ( Islámský stát, Saudská Arábie,) a budoucím islámem (Sýrie, Írán). K tomu musí řešit Kurdy.
Vložila -Pozorovatelka- 24.11.2015