Teroristická organizace ISIS neboli Islámský stát je známá tím, že propaguje své aktivity využíváním otevřeného charakteru internetu. Ty zahrnují lákání do svých řad přes sociální sítě jako jsou Facebook a Twitter, a k publikování svých propagačních videií používá weby jako je Youtube. Využívá také dostupných webových služeb za účelem ochrany svých stránek proti kybernetickým útokům a ke skrytí svých umístění.
Podle informací poskytnutých protiteroristickou hackerskou skupinou GhostSec přibližně 40 pro-ISIS webstránek používá služby společnosti Silicon Valley, nazvané CloudFlare. CloudFlare je obsažná doručovací síť, poskytující služby ke zrychlení webstránek a schopností učinit je prakticky imunními vůči dustribuovaným odmítnutím služby nebo DDS, kybernetickým útokům, které mohou webové stránky přetížit a tím je shodit z internetu.
Z těchto webových stránek je 34 pro šíření propagandy, 4 jsou teroristická fóra a 2 nabízejí technické služby. Rychlá prohlídka stránek ukazuje hromadu chvály na ISIS, podněcování k teroristickým útokům, a některé jsou používány jako chatrooms (pokec) pro extrémisty.
Podle „WauchulaGhost“, ředitele kybernetických operací pro GhostSec, ISIS verbíři na sociálních médiích často směrují lidí na tyto webové stránky. Pokusy GhostSecu nabourat tyto webstránky narazily na problémy, jelikož rekruti ISISu se obrátili k webovým službám, aby tyto jejich úsilí zablokovaly.
WauchulaGhost řekl, že CloudFlare skrývá původ těch stránek a ve stavu“ stránka je ‚skrytá‘ je to těžší ji sundat nejen pro nás, ale rovněž pro naší vlastní vládu.
Mnohá úsilí praktikována ISISem online jdou přes otevřené služby, a to dostává poskytovatele těchto služeb do těžké situace. Poskytovatelé jako Google pravidelně indexují jak dobré tak špatné weby , a teroristé z ISIS mohou vytvořit nové účty na Facebooku a Twitteru tak rychle jak rychle se dostanou do režimu offline.
Podle mluvčí CloudFlare, Danielly Vallurupalli, je firma v podobné pozici. Ve svém e-mailu napsala, že CloudFlare má více než milion zákazníků a denně se k jejich službám registruje přibližně 5 tisíc nových webových stránek.
GhostSec je pobočkou hackerové skupiny Anonymous. GhostSec vypouští proti ISIS náborovým webstrankám kyberútoky a občas předává informace o plánovaných teroristických útocích vládním agenturám. WauchalaGhost řekl, že když najdou informace o hrozbách, postoupí je vládě, ale poznamenal, že „nepracují pro vládu v žádné jine podobě ani formě.“
„Děláme to jako bezplatnou službu nejen pro USA, ale i pro všechny ostatní země světa. Posláním Ghost Security je eliminovat přítomnost extremistické skupiny ‚Islámský stát‘ na internetu, „řekl.
Začátkem tohoto roku jejich informace pomohla překazit ISISem plánovaný teroristický útok v Tunisu a možná zastavila podobný útok na New York City.
Práce, kterou GhostSec dělá je…znesnadnovat lidem hledání způsobů jak s nimi komunikovat. Zpomalujeme jejich komunikační proces.
- WauchulaGhost, GhostSec, protiteroristická hackerová skupina
Nicméně, některé skupiny hackerů, jež vypouštějí útoky proti teroristickým webstránkám, měly konflikty s CloudFlare kvůli jejich politice vůči webovým stránkám, které podporují terorismus.
Například, firmě CloudFlare byly poskytnuty seznamy teroristických stránek, ale jejich zřejmou praxi je nezrušit službu webům na základě jejich obsahu, pokud jim to není úřady nařízeno. Vallurupalli řekla, že „CloudFlare budou dodržovat všechny platné příkazy amerických soudů , spolupracujeme s úřady činnými ve vymahatelnosti práva a ctíme platné právní požadavky.“
Pozice CloudFlare byla nastíněna dne 9.8. 2013 ve firemním blogu CEO Matthewa Prince jako odpovědi na otázky o jejich politikách, na které Vallurupali odkazuje.
„Jedna z největších předností Spojených států je víra, že řeč, zvláště pak veřejná, je posvátná. A webstránka, samozřejmě, není nic jiného než slovní projev“, prohlašuje Prince.
Firma CloudFlare již byla v minulosti obviňována z poskytování služeb podobným webům. Reakce Princeho byla, že „webstránka je mluva. Není to bomba.“
Prince se většinou staví silně proti cenzuře a zdá se, že považuje cenzuru jakéhokoliv druhu za šikmou plochu, které on dává přednost se vyhnout. Také říká, že CloudFlare nemonitoruje obsah webstránek, které používají jejich služby a prohlašuje: „my nevěříme, že ‚vyšetřování‘ mluvy, která protéká našimi sítěmi, je patřičná. Ve skutečnosti si myslíme, že by to bylo příšerné.“
Postoj CloudFlare znepokojil spoustu hackerů, kteří se s digitálním terorismem snaží bojovat. GhostSec, Anonymous a jiné skupiny vypouští kyberútoky proti webstránkam ISIS za účelem zastavení rozšiřování jejich propagandy a náboru nových členů. Z jejich hlediska, které zahrnuje sledovat krok za krokem ISIS náboráře na internetu a občas monitorovat diskuze teroristů, používání webstranek ISISem není jen o řeči, ale jde o podněcování k násilí – a důsledkem by mohla být ztráta nevinných životů.
Webové stránky používané ISISem nejsou jen o řeči, ale jsou propagaci násilí
Kybernetická kampaň, kterou sami nazývají „OpISIS“, se dostává do problémů když zjistí, že stránkám ISISu byla poskytnuta imunita vůči jejich kyberútokum za použití technologií ClaudFlare.
Zatímco ClaudFlare nehostí weby přímo, WauchulaGhost poznamenává, že některé ze stránek používají „Always on Technology“, což znamená, že ikdyz stránka přejde do režimu offline, v mezipaměti na serverech Cloudflare je.“
„Pokud se ukládá obsah do mezipaměti, není to stejně hostováním ?“ prohlásil WauchulaGhost.
CloudFlare rovněž nabízí bezplatné služby, ale podle WauchulaGhost, bezpečnostní osvědčení (certifikáty SSL) používané mnohými ISIS webstránkami ukazují, že používají služby ClaudFlare placené.
WauchulaGhost poznamenal, že se o ISIS dozvídáme ve zprávách stále více a více a sdílel své obavy, že „pokud tyto stránky zůstanou v používání, způsobí to pouze více škody a více útoků. Znesnadňujeme lidem hledání cest ke komunikaci s nimi. Zpomalujeme jejich komunikační proces.“