Dnešní události kolem Turecka a ruského SU-24 zákonitě vyvolaly obrovský nárůst protitureckých nálad. Horké hlavy už vyžadují šturm na Istambul. Sociální sítě už neznámo odkud ovládli „pravoslavní fundamentalisté a aktivisté“. Je jasné, že situace takto nemůže zůstat, ale ani válka není v zájmech Ruska.
Důležité je něco jiného: nemáme tu konflikt s IS nebo s Tureckem. Máme konflikt se Západem. Turecko není suverénní země. To Západ připravil velmi vážnou provokaci. Turecko ji jen vykonalo a dnešní událost je jen další epizodou v naší konfrontaci se Západem.
Nu a nyní o ekonomické stránce této otázky. Je jasné, že ekonomika se opět stane obětí politické krize. Snížení obchodního obratu, který za rok 2014 činil 31 miliard dolarů, a uzavření řady projektů bolestivě ovlivní nejen Rusko, ale i Turecko.
Pod hrozbu se dostane realizace projektu stavby plynovodu Turecký proud. Nicméně ani dříve jsme si nemohli dělat iluze. V Ankaře od okamžiku podepsání dohody o projektu neustále vznikaly různé problémy v jeho realizaci. Ve skutečnosti může Rusko po zrušení Jižního proudu ztratit druhý alternativní přístup na evropský trh. Pak ale i Turecko přijde o příjmy z tranzitu plynu pro Evropu a nebude moci zvýšit jeho spotřebu za přijatelných podmínek.
Co se týče blokády Blue Stream, na to v Turecku nepůjdou. Nahradit ruský plyn nebude čím.
Nic se pravděpodobně nebude dít ani s majetkem ruských firem na území Turecka. V současné době mezi největší ruské obchodní objekty v Turecku patří banka Deniz (Sberbanka), síť čerpacích stanic Lukoil Eurasia Petrol, nedostavěná jaderná elektrárna Akkuyu, plynová elektrárna Trakya Elektrik Uretim, mobilní operátor Turksell a závod Metalurji. Všechny tyto společnosti jsou nějakým způsobem svázány s infrastrukturou a zaujímají významný podíl na tureckém trhu. Zmrazení těchto aktiv přivede k mezinárodnímu skandálu a způsobí materiální škodu do rozpočtů RF i Turecka.
Nemělo by se také zapomínat, že Rusko může zavést i jiná odvetná ekonomická opatření. V první řadě se to týká omezení počtu Rusů, kteří dosud jezdili v hojné míře do Turecka na dovolenou.
Zdroj: http://politrussia.com/world/turtsiya-ne-982/