• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Blízkém východě vznikla třetí koalice. Proti komu?

    16-12-2015 Zem & Vek 347 1099 slov zprávy
     

    Na Blízkém východě vznikla třetí koalice. Proti komu?

    V úterý v noci, 15. prosince, oznámila Saúdská Arábie vytvoření vojenské koalice k boji proti terorismu, která zahrnuje více než 30 zemí s převážně muslimským obyvatelstvem. Její sídlo je v Saúdském hlavním městě Rijádu.


    Ministr obrany Saúdské Arábie, princ Mohammed bin Salman řekl, že nová aliance bude pracovat společně na vypořádání se s extremisty v Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Afghánistánu a že koalice bude zahrnovat arabské, asijské a africké země.


    „V současné době bojuje každá muslimská země proti terorismu na vlastní pěst, a proto je důležité koordinovat naše úsilí,“ – řekl ministr a dodal, že koalice bude bojovat nejen s extremistickou skupinou „Islámský stát“, ale také s dalšími teroristickými organizacemi.


    Nicméně, žádné podrobnosti o plánech koalice nebyly zveřejněny, není jasné, jak bude fungovat a objevují se názory, které pochybují o její účinnosti. Mohou arabské země společně porazit Islámský stát? Situaci popsali dva odborníci BBC:




    Mohammed Yahya, redaktor arabské služby BBC:


    Podrobnosti o této iniciativě je opravdu velmi málo. V úterý, po půlnoci – což je velmi neobvyklé – pro všechny zcela nečekaně ministr obrany Saúdské Arábie shromáždil novináře a oznámil vytvoření koalice 34 zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.  Řekl, že úkolem koalice bude koordinace úsilí a pomoci v boji proti terorismu ve světě. Ale do té doby, dokud neuvidíme konkrétní kroky tímto směrem, by to mělo být bráno jen jako politické prohlášení.



    Saúdská Arábie a další arabské země byly v minulém roce silně kritizovány, že v boji proti IS udělaly málo. Dosud se pozemní vojska arabských zemí neúčastní pozemních bojů s IS.


    V loňském roce, kdy Spojené státy oznámily zřízení mezinárodní koalice 65 zemí,  byly jen čtyři arabské země, které se zúčastnily náletů – Saúdská Arábie, Spojené arabské emirátů, Bahrajn a Jordánsko. Bahrajn a SAE své operace rychle omezily, Jordánsko a Saúdská Arábie se téměř přestaly jednání koalice účastnit.


    Současná iniciativa by mohla znamenat politický posun z pozice pozorovatelů k aktivní účasti, jak je k tomu vyzývají USA a evropské země. Ale situace není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Analytici říkají, že na Blízkém východě se usadily tři koalice a každá má jiný zájem.


    Je zde koalice, bojující v Jemenu s rebely Huthis, koalice v Sýrii, v Iráku. A situace je rozporuplná – USA jsou v Iráku s Íránem, ale v Sýrii proti Íránu.


    Deklarovaná koalice Saúdská Arábie – Sunni jen dále zvýrazní regionální rozdělení mezi šíitskými a sunnitskými zeměmi. Koalice nezahrnuje Írán – hlavního soupeře Saúdů v regionu. Írán se spojil s Ruskem, s „Hizballáhem“ a se syrským prezidentem Asadem. Saúdská Arábie stojí na druhé straně – se západními spojenci a syrskými rebely je proti Asadovi, který je v koalici s Ruskem a s Íránem. Takže je to velmi komplikovaný a komplexní obraz pro všechny, kteří se snaží porozumět zdejšímu dění.


    Po katastrofě s ruským osobním letadlem nad Sinají, po útoku v Paříži,  po uprchlické krizi a vstupu Ruska do syrského konfliktu se účast v bojích s IS stala naléhavým úkolem. A skutečnost, že muslimské země přinejmenším politicky vyjadřují svou připravenost se na něm podílet, bude přijata pozitivně. Ale jestli to přinese nějaký reálný výsledek, to nevíme.


    Rusko má v současné době v regionu významnou výhodu, protože je to jediná světová moc s významnou přímou vojenskou přítomností a s řízením vzdušného prostoru protiraketovém systémem S-400. To, co slyšíme od Saúdů – to jsou politická prohlášení všeobecného charakteru.


    Mehrdad Farahman, BBC World Service korespondent BBC v Káhiře:


    O této iniciativě jsou velké pochybnosti. Pokud jde o tak velkou koalici, obvykle je deklarována na některého z vůdců summitu, nikoliv ministrem obrany, a to tak nečekaně. Řekl bych, že koalice sama vypadá rozporuplně. Její deklarovaný cíl je vypořádat se s IS. Jednou ze zemí, kde je IS aktivní, je například Libye, která je rozdělena mezi dvě vlády. Jedna strana je podporována Katarem a Tureckem, na druhé straně jsou Saúdská Arábie a Egypt. A každá z těchto čtyř zemí – Katar, Turecko, Saúdská Arábie a Egypt – je nyní v koalici a mají spolupracovat.



    Další rozpor je, že země, v nichž  je IS aktivní, nejsou účastníky této koalice. K dispozici je Irák, Sýrie, Afghánistán. A v případě, že koalice bude bojovat s IS? Pokud v Iráku, Irák musí dát svůj souhlas a přinejmenším přispět k akcím koalice a totéž platí pro Afghánistán. Kromě toho, koalice nezahrnuje zemi, jako je Alžírsko, která má rovněž velký vliv ve zmiňované Libyi.


    Koalice se nazvala islámskou, ačkoliv mnoho zemí v ní islámských není, jako Sierra Leone, Togo, Benin, Komory, Maledivy,  v islámském světě nemají žádný vliv od jejich akcí nelze očekávat žádný účinek.


    Ale v koalici jsou tři země s velkými armádami – Pákistán, Egypt a Turecko.To podtrhuje význam pozemních vojsk pro boje s IS. Koaliční Saúdové bombardovali téměř 9 měsíců Jemen, ale bez hmatatelných výsledků a tam pocítila naléhavou potřebu pozemních vojsk. Ale nikdo, ani Pákistán ani Egypt, neměl potřebu svá vojska do Jemenu poslat. Teď si myslím, že jejich účast v koalici může znamenat, že se zavázaly k budoucímu využití svých armád v konfliktu.


    To vše může vést k eskalaci konfliktu v Sýrii, kde budou provozovány tři koalice – mezinárodní koalice pod vedením Američanů, Ruská s Íránem a teď islámská koalice vedená Saúdskou Arábií. Všechny říkají, že chtějí bojovat s IS v Sýrii, ale všechny tam mají vlastní a rozdílné zájmy. To vše může situaci v Sýrii zkomplikovat.


    Vytvoření této koalice, která je výhradně sunnitská, může také zhoršit rozkol mezi sunnity a šíity, a vést k možným střetům mezi sunnitskými a šíitskými „osami“ v tomto regionu.


    Sýrie je i bez přítomnosti regionálních mocností již bojištěm. A existuje nebezpečí, že v určitém okamžiku se tyto mocnosti střetnou tváří v tváří.


    Zdroj: zde


    Seznam států v koalici: Saudská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Pákistán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Turecko, Čad, Togo, Tunisko, Džibutsko, Senegal, Súdán, Sierra Leone, Somálsko, Gabon, Guinea, Palestina, Komory, Katar, Pobřeží slonoviny, Kuvajt, Libanon, Libye, Maledivy, Mali, Malajsie, Egypt, Maroko, Mauritánie, Niger, Nigérie, Jemen.


    Saudská Arábie ještě před týdnem čelila kritice německého vicepremiéra Sigmara Gabriela, podle které podporuje náboženské radikály ( kritizoval i Turecko). Země také působí ve vedení koalice působící v Jemenu proti šíitským povstalcům.


    Vytvoření další koalice, vedené SA, může znamenat jen jedno – posílení zájmů Turecka a zájmů sunnitů proti šíitům, tzn. proti Sýrii, Íránu i Jemenu. Podobně to pro čt24 okomentoval i český arabista v úvodu zde.


    A dále to znamená posílení zájmů USA, které ovšem nejsou proti Íránu, ale pouze proti Sýrii a dohromady proti Rusku. Něco mi říká, že jediný, kdo bude nadále skutečně bojovat proti IS, bude Rusko. K čemu dalšímu všechny boje povedou, to je otázka.




    -Pozorovatelka-  16.12.2015




    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑