Verejná podpora pre osobnosť Jozefa Stalina a schvaľovanie jeho politiky sa v Rusku zvýšila, no postoj verejnosti voči stalinizmu zostáva vyrovnaný, tvrdí najnovší výskum.
Nezávislá prieskumná agentúra Levada Center vo štvrtok zverejnila výsledky svojho decembrového prieskumu postoja verejnosti voči stalinizmu. Podľa prieskumu, 34 % respondentov (oproti 28 % v roku 2007) povedalo, že dovedenie sovietskeho ľudu k víťazstvu v druhej svetovej vojne bolo takým veľkým úspechom, že prevážilo hriechy a chyby tohto sovietskeho diktátora.
Dvadsať percent respondentov (v porovnaní so 14 % v roku 2007) súhlasilo s tvrdením „Stalin bol múdry vodca, ktorý urobil Sovietsky zväz silnou a prosperujúcou krajinou.“ Podiel tých, ktorí zastávajú názor, podľa ktorého iba neľútostná a krutá osoba mohla udržať poriadok v krajine v Stalinových časoch zostala od roku 2007 nezmenená na úrovni 15 %.
Dvanásť percent Rusov si myslí, že ich ľud potrebuje ďalšieho vodcu podobného Stalinovi a skôr či neskôr sa taká osoba objaví a „obnoví poriadok v krajine.“
Podiel kritických zhodnotení Stalina ako osoby a jeho úlohy v ruskej histórii sa od roku 2007 znížil. Dvadsaťjeden percent Rusov súhlasí, že Stalin bol „krutý a neľudský tyran zodpovedný za zabitie miliónov nevinných ľudí“ (29 % v roku 2007). Trinásť percent obviňuje Stalina z nedostatočných opatrení na prípravu ZSSR na Hitlerovu inváziu (17 % v roku 2007).
Jedenásť percent Rusov výskumníkom povedalo, že ľudia sa ešte musia naučiť celú pravdu o Stalinovi a jeho časoch, v porovnaní s 30 % v roku 2007.
Ruskí politici horlivo využívajú Stalinovo meno a kontroverzie, ktoré ho obklopujú, na svoje politické PR. Kým pravicové strany zdôrazňujú hrôzy stalinistických čistiek, ľavicové, najmä Komunistická strana, zdôrazňuje jeho úspechy v industrializácii krajiny a v udržaní korupcie na extrémne nízkej úrovni.
Komunisti v stredoruskom meste Penza v decembri odhalili svoj plán pripomenúť si 80. výročie Ústavy ZSSR z roku 1936 vyhlásením roku 2016 za „Rok Stalina“ a otvorením múzea venovanému sovietskemu diktátorovi.
Vodca Komunistickej strany Genadij Zjuganov vo februári 2015 vyzval prezidenta Vladimira Putina na premenovanie mesta Volgograd na „Stalingrad“ a tiež aby dal Stalinovo meno a monument na námestie v Moskve. Autority návrh odmietli s tvrdením, že väčšina Rusov by takéto kroky neuvítala.
Jediný krát v nedávnej histórii keď si Rusko oficiálne pripomenulo Stalina sa uskutočnilo v roku 2013, keď legislatíva mesta Volgograd hlasovala za nazvanie mesta „Stalingrad“ v oficiálnych adresách, ale len v dňoch veľkých prázdnin a pamätných dní.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT
Poznámka redakcie:
Ešte si tu niekto myslí, že záchrana príde z “východu”? Prieskum ukazuje typickú ukážku myslenia, ktoré ani u nás nie je neznáme.