Televize Ukraine Today v pátek v podvečer odvysílala investigativní dokument s názvem Čeští přátelé Kremlu. Mladá filmařka Olga Malčevská se v něm pokusila vysvětlit, proč prezident Zeman sdílí více názor Kremlu na ukrajinskou krizi, než aby zaujal stanovisko stejné jako všichni ostatní představitelé EU. Zda v nejtemnějších barvách, jak praví titulek v Parlamentích listech [1], nevím.
Ovšem po přečtení této informace mohu jen těžko konstatovat, že jsem pochopil snahu O. Malčevské o vykreslení postoje M. Zemana k ukrajinské krizi a jeho postoj ke Kremlu. Film jsem neviděl a i kdyby ano, nejsem odborník na tuto oblast, abych mohl fundovaně výsledek O. Malčevské odborně zhodnotit. Nicméně informace PL.cz jsou pořád jen popisek či výtah z filmu této mladé režisérky, takže ucelený obraz, resp. zhodnocení a efekt jejího „pokusu“ si lze jen těžko představit. Podle toho, jak je film-dokument popisován se spíše přikláním k názoru, že mladá režisérka svým způsobem vypracovala dost chaotický a nepřesvědčující popis na filmový guláš pro zpestření politického jídelníčku, resp. menu v EU a Bílém domě., potažmo politické elitě Ukrajiny.
Jakkoli je film-dokument zpracováván jako investigativní, který má své specifika, přesto lze snahu o efektivní politicky angažovaný výsledek mladé režisérky spíše považovat více za chaotický, než za dílo, vypovídající o realitě a pravdivosti jejího možná dobře myšleného tématu a záměru. Domnívám se, že měla-li v úmyslu natočit dokument, který měl vykreslit a vyznít pro Miloše Zemana negativně, jak napovídá sám titulek článku, pak se jí to, podle mého soudu nepodařilo. Pokud však měla v úmyslu M. Zemana vykreslit když ne zrovna pozitivně, tak alespoň reálněji a věrohodněji, pak se jí to nepodařilo rovněž.
Podle obsahu článku se ve filmu objevuje nebo účinkuje řada lidí, kteří jako by měli vnést do problému větší světlo, ale ani volba některých těchto osob není zrovna šťastná a přesvědčivá. Za všechny stačí jmenovat Martina C. Putnu, který poskytuje svůj názor a pohled, když přirovnává okupaci ČSR Hitlerem k okupaci Ukrajiny Ruskem a který zdůraznil, že Zemanovi nevěří ani slovo a že by měl být souzen jako zločinec. Pozoruhodná je také zmínka o Karlu Schwarzenbergovi o kterém se vyjádřila jako o člověku aristokratického původu, intelektuálovi, který však při volbě prezidenta ČR nezískal dostatečnou podporu voličů a také věnovala zajímavý záběr na intelektuála Schwarzenberga, spícího ve Sněmovně.
O „realitě“ života v České republice pak režisérka Malčevská mimo jiné informuje potenciální diváky záběrem na jakýsi sklep, kde jsou k vidění PC a další vybavení, čímž navozuje dojem, že protestující občané v ČR se musí skrývat v podzemí. K tomuto záběru pak dodává, že více neukáže, aby je (protestující) prý neohrozila. Před samotnou premiérou dokumentu dala Malčevská televizi (rozuměj Ukraine Today) krátký rozhovor. Její redaktor se jí zeptal, jestli je tedy Miloš Zeman na výplatní listině (Kremlu, pozn. aut.), nebo nevěří v liberální demokracii?“
Režisérka odpověděla: „Ne, Miloš Zeman není hračka, ale je to silná osobnost, která má ráda pozornost, a to jej vede k tomu, co dělá. Nachází slabinu lidí a pomocí toho je manipuluje, takto hledá slabá místa v celé společnosti a využívá jich,“ uvedla filmařka s tím, že Kreml svoji propagandu provádí stejně. „V podstatě používá to, co funguje všude vždy, a v jakémkoli režimu. Najde slabé místo, třeba frustraci z demokracie. Lidé nevidí, že chyba není v demokracii, ale v nich“. Z této odpovědi zřetelně vyplývá, kde čerpala a odkud pochází zdroje jejich informací. Jako správná Ukrajinka však podotýká, že třeba prezident Putin o těchto nedostatcích sebevědomě říká „ já vám ukážu řešení, že to může fungovat jinak,“ čímž chce Malčevská jakoby odhalit manipulativní taktiky jak Putina, tak vlády Ruské federace.
[VIDEO] Propagandistické ukrajinské video, které pomlouvá českého prezidenta a celý český národ. Ve videu najdete mnoho českých pro-ukrajinských a pro-amerických kolaborantů, veskrze Pražskou chazarskou kavárnu…
Krátce je v dokumentu věnován čas i Velvyslanectví Ruské federace v Praze, který doprovází komentář, že mnoho jeho pracovníků jsou špioni a mnozí takoví již byli v minulosti vyhoštěni. Bývalý „velmi osvědčený“ exeurokomisař Štefan Füle zaujatě hovoří o rozvědce, která upozorňuje na sovětské praktiky Rusů. Škoda, že paní režisérka nevěnovala pozornost také velvyslanectví USA v Praze a nepoukázala např. na nevšední, diplomatické praxi odporující praktiky velvyslance Shapira vůči osobě prezidenta Zemana (červené karty a pod.) Totéž, ale mnohem intenzivněji a účinněji ze strany USA však také intenzivně probíhá i na Ukrajině. Zda si je toho O. Malčevská vědoma, je otázka.
Shrnuto a podtrženo, jak konstatuje článek v Parlamentních Listech.cz: dokument není chronologicky zpracován, autorka „skáče“ od události k události do různých období a proto vytváří dojem zmíněného guláše. Naskýtá se otázka, zda takto připravený guláš, alias investigativní dokument o Česku někomu zachutná natolik, aby jej mohl bez následků na zdraví nabízet svým známým. Možná je k „vstřebání“, ale já bych z něj požitek určitě neměl, pokud bych jej zrovna neodmítl. Nicméně lidé na Ukrajině mohou mít zcela jiný apetit. Možná ne všichni, ale lidé kolem Porošenka či Jaceňuka určitě. Pro ně může být takto „připravený“ Zeman docela zajímavou pochoutkou. Mám však vážné obavy, že jim bude setsakramentsky dlouho ležet nestrávený v žaludku.
Jiří B a ť a , 19. ledna 2016