Více než 70 tisíc Rusů nemá peníze na splácení svých eurových a dolarových hypoték, které si vzali v dobách, kdy ruský rubl díky vysokým cenám ropy profitoval a zahraniční měny byly výhodné, protože nabízely na hypotečním trhu nižší úrokové sazby pro žadatele. To je teď historie a měsíční splátky hypoték v dolarech převyšují mnohdy celorodinné příjmy. Vláda nedovolí, aby se lidé ocitli na ulici, ale na druhé straně vláda zahraničním bankám nepomůže. Ty jsou tak v pasti a je proto logické, že právě ruský zahraniční bankovní sektor nyní v Evropě tlačí na zrušení sankcí proti Rusku. Největší aktivity mají v Rusku právě banky německé a francouzské. Pokud sankce proti Rusku neskončí, budou muset tyto cizí banky nejen z Ruska odejít, ale i odepsat obrovské ztráty. Restrukturalizace totiž nepřichází v úvahu, v Rusku mají nárok na pomoc od státu jen firmy a podniky 100% vlastněné ruským kapitálem.
Současná nízká cena ropy je způsobena Saúdskou Arábií, kterou už i ostatní členové OPECu upozorňují, že pohár trpělivosti přetekl. Paradoxně nejvíce trpí celou situací Saúdská Arábie, která jen za loňský rok hospodařila s deficitem přes 100 miliard dolarů, na který si musela půjčit na kapitálových trzích ve světě naproti svým státním dluhopisům. Proč to Saudové dělají? Proč nesníží produkci ropy ve spolupráci se zeměmi OPEC a tím nezajistí nárůst ceny ropy na původní hodnoty?
Odpovědí je americká ochrana vládnoucí rodiny Saudů. Ta se drží u moci v zemi jen díky americkým zbraním, poradcům a soukromým polovojenským jednotkám vycvičených v USA. V Saúdské Arábii je největší podhoubí terorismu na světě, pochází odtamtud nejvíce radikálů z arabského světa, země je spatřována jako největší časovaná bomba na světě, která exploduje ve chvíli, kdy v zemi dojde ke snížení sociálního smíru. Podpora rodině Saudů je ze strany obyvatelstva limitní nule a opírá se jen o podporu díky benefitům plynoucím z prodeje ropy a mohutného přerozdělování zisků do sociální sféry.
Proč však rodina Saudů páchá zdánlivou ekonomickou sebevraždu? Jde jim totiž o holý život. Saudové vidí, co USA provedly se svými bývalými spojenci a kamarády během Arabského jara, takže strach Saudů z toho, že jim USA zorchestrují v jejich vlastní zemi „barevnou revoluci“, je tak velký, že raději plně spolupracují s americkými poradci, likvidují vlastní ekonomickou sílu země, jen aby cena ropy byla nadále nízká a Rusko tím tak maximálně trpělo a aby to vedlo k destabilizaci situace v Rusku.
Je otázka, jestli tahle hra se dá hrát dlouho. Jestli Arabové dokáží tak dlouho prodávat ropu za tak nízkou cenu na přání USA. OPEC odmítá tuto situaci nadále tolerovat. Příští týdny a měsíce ukáží, nakolik je loutková saúdská vláda rozhodnuta destabilizovat nízkou cenou ropy celou svojí zemi. Protože barevná revoluce může v Rijádu vypuknout i samovolně, až lidé vyjdou do ulic. I když těch barev tam nebude mnoho, budou asi jenom dvě, černá a bílá, kterou používá Islámský stát. Anebo snad právě o to jde Američanům? Saudové už jako spojenci nevyhovují? Je potřeba je vyměnit?
-VK-
Šéfredaktor AE News